İnsan Ve Din.

0
49

 

➡  İnsanın evrendeki konumu

Dağlar, taşlar, ağaçlar, denizler, balıklar, çiçekler, böcekler, bulutlar, kuşlar, kelebekler, melekler, cinler, dünya, ay, güneş, yıldızlar, gezegenler…

Canlı ve cansız, ne çok sayıda ve ne kadar farklı türde varlık yaratmış Rabbimiz! Bunların hepsine belli bir ölçü ve düzen vermiş, her birini ayrı ayrı hikmetlerle donatmış. Yaptıklarının hiç biri boşuna ve sebepsiz değil.

Yüce yaratan, yarattıklarının her birine, kendilerine göre özellikler, bu özelliklere uygun görevler vermiş: Sıcaklık vermiş güneşe ve beraberinde ısıtma görevini elbette. Bereket vermiş toprağa ve tohumları yeşertme görevini de… Bülbüle hoş bir seda nasip etmiş, dinleyenlerin kulakları nasiplensin diye.

Bu taksimatta İnsanoğlunun payına düşen ise hem kıymetlisi hem de en zorudur. Başka hiçbir varlıkta olmaya akıl ve irade verilmiştir. İnsan, eşref-i mahlukat olmuştur böylece bunun karşılığında da dağların bile taşıyamayıp altında kalmaktan korktuğu bir sorumluluğu üstlenmiştir. Bu görevini yerine getirebilmesi için göklerde ve yerlerde bulunan ne varsa hepsi de onun hizmetine verilmiştir.

Yaratıcısına kulluk etmek, yaratılanlara, şefkatle muamelede bulunmak, yeryüzünü imar etmek, hak din olan İslam’ı benimseyip yeryüzünün yaratıcısı olan Allah’a çevirmek, Allah’ın koyduğu sınırlara uymak yaşamak, başkalarını iyiliğe teşvik edip kötülükten sakındırmak, yeryüzünde adaleti tesis etmek, müslüman olarak şahitlik ettiği dünya hayatını yine müslüman olarak tamamlamak ve en sonuna da razı olmuş bir kul sıfatıyla, kalb-i selimle Rabbinin huzuruna çıkmak…

 ➡ Yüce Rabbimiz buyuruyor ki;

”Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onların karada ve denize taşıdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık” (İsra 17/70).

İşte insanoğlunu bekleyen görev…

➡ Din nedir?

İlk insan aynı zamanda ilk peygamber olan Hz. Adem’dir Hz. Ademden bugüne kadar bütün toplumlarda din insanlığın hayatına yün vermiş; ahlak, hukuk, siyaset, iktisat, aile, eğitim, kültür, medeniyet gibi bireysel ve toplumsal bütün alanlara kaynaklık etmiştir.

Peki hayatımızın merkezinde yer alan, bizim için bu kadar önemli olan dini nasıl tanımlayabiliriz? İşte birkaç tanım:

// Din, insanın Allah, tabiat ve diğer insanlara ilişkilerini düzenleyerek hayatını anlamlandıran ve ona yön veren kurallar bütünüdür.

//Din, Allah’a inanma ve kulluk etmektir.

// Din, Allah’ın insanlardan yapmalarını ve yapmamalarını istediği şeylerin tamamıdır.

Yüce rabbimiz buyuruyor ki; ”Şüphesiz Allah katında din islam’dır (Al-i imran 3/19).

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here