İnsan Neden Sevilmeye İhtiyaç Duyar?

0

Sevmek ve sevilmek duygusu ruhun en temel ihtiyaçlarındandır. Kainatın en güçlü kaynağı şüphesiz ki ”sevgi”dir. Kalplerin özü sevmek ve sevilmek ihtiyacı tam karşılandığında tatmin olur. Sevilmek hissi insanı değerli ve güçlü kılar. Sevilmek sevmek kavramından hiç bir zaman ayrı tutulamaz çünkü seven insan sevilmeye ihtiyaç duyar.                                                                        Sevilince neler hissederiz ?                                                                                                              Sevilme ihtiyacının altta yatan en temel nedeni beğenilme, takdir edilme, hayranlık, önemsenme ve kendimizi özel hissetme ihtiyaçlarımızdır. Sevgi sıcaklıktır ve her canlı bu sıcaklığı ruhunun en derinlerinde hissetmek istemektedir. Sevgi her şeyin özüdür ve kainattaki her şey birbirine sevgiyle bağlıdır aslında. Canlı cansız diye ayırdığımız varlıklar da sevilme ihtiyacına muhtaçlardır. Hayvanlar, çiçekler, ağaçlar buna en güzel örnekler hayatımızda. Sevilmenin en özeli ve güzeli ise Yüce Yaradan tarafından sevilmektir ve inanırız ki O bizi severse yarattıklarına da sevdirir. Dünyadaki asıl amacımız onun sevgisini kazanabilmek değil midir?

Sevilmek, her canlıya sıcacık bir battaniyenin altında sonsuz huzur ve güven duygusu verir. Sevilen o vakitten sonra kendini güçlü ve eşsiz hisseder. Sevilmek başarıyı da beraberinde getirir. Sevilen insan bunu ruhunun özünde tamamen hisseden insan kendini ve çevresini tıpkı bir Nur gibi  aydınlatır. Sevgiden alınan güçle insan kanatlarını ruhunda hisseder adeta her zorluğu sevginin gücüyle yeneceğini bilir. Sevmek ve sevilmek üretmektir ve sürekli bir akış halindedir. Sevilen insan herkese bu duyguyu geçirebilmek için çaba sarfeder. Başarı, güç ve en önemlisi sevilmeye bağlıdır. İnsanlara göre sevmek mi sevilmek mi daha önemlidir? Sanırım herkes sevmeyi başarabilir ama sevilmek hissi egolarımızın tatmin olması için ihtiyacımız olan en temel şeydir. Sevilmeyen insan hep öfkeli hep bir çaba halindedir.                                                      

Sevilmek için neler yapmalıyız?                                                                                                          Her canlı sevilmeyi ister. İster ki yaşam yolculuğunda gereken gücü hissedebilsin. İnsanlar için iyi bir kalbe sahip olmak yani iyi bir insan olmaya çalışmak sevilmeyi beraberinde getiren en önemli etkendir. İyi özelliklere sahip insanlar her daim çevrelerinde sevilirler. O yüzden iyilikle sevme ve sevilme kavramı doğru orantılıdır diyebiliriz. İnsan sevilmek için çoğu zaman o kadar çaba harcar ki kendini diğer insanlara beğendirmek ve sevdirmek için adeta hayat boyu bir savaş verir. Bunun altında yatan en önemli şey onaylanma isteğidir. Sevmek ve sevilmek duygusu Yüce Yaratıcımızın yarattıklarının fıtratına koyduğu en öz en temel şeylerdir. Ruhun gıdası sevmek ve sevilmek beraberinde gelecek olan mutluluk hissidir. Yaratılmış olan evrendeki her şeye sevgiyle bakmak biz insanların görevidir. Her şeye sevgiyle bakabilen insan çevresindeki canlı cansız her varlık tarafından  ”sevilmeye” layıktır. Sevmek sevilmeyi beraberinde getirir çoğu zaman ama bazen de tam tersini. Herkese elbetteki kendimizi sevdiremeyiz ama bizi sevenlerle yola deva etmek sahip olduklarımıza şükretmek gerekir.

Kainattaki her şeye sevgiyle bakmaktan asla vazgeçmeyelim Sevmek ve Sevilmek şu fani dünyanın baki kalan iki güzel meyvesidir. Sevelim Sevilelim İNŞALLAH.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here