İngiltere’de gözler 3 Eylül’de

0
İngiltere'de gözler 3 Eylül'de
İngiltere'de gözler 3 Eylül'de

Protestolar, karşılıklı restleşmeler. İngiltere’nin anlaşmalı ya da anlaşmasız avrupa birliği’nden ayrılma tarihi olarak belirlenen 31 Ekim yaklaşırken ülkede gerilim daha da tırmandı.

Gözler 3 Eylül Salı günü yapılacak parlamento oturumuna ve o oturumda nasıl bir tutum alacağı merakla beklenen ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn’e çevrildi.

Muhalefetin hedefi iktidara gelmek kadar, Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılığın önüne geçmek. Ancak bir girişimde bulunmak için çok az süreleri var. Ülkenin yeni Başbakanı Boris Johnson’ın kraliçenin de onayıyla parlamentoyu 5 hafta askıya alma kararı 9 Eylül’de yürürlüğe girecek ve parlamento 14 Ekim’e kadar kapalı kalacak.

Bu sebeple muhalefet daha fazla zaman kaybetmemek için Salı günü yapılacak oturumda harekete geçecek. Anlaşmasız Brexit’in gerçekleşmesini engelleyecek bir yasa çıkarmaya çalışacaklar.

O yasa tasarının ayrıntıları henüz açıklanmış değil. Ancak başbakan ve iktidardaki Muhafazakar Partisi’nin Lideri Boris Johnson bu plana sert tepki gösterdi.

Bu yasaya destek olmayı düşünen İktidar Partisi milletvekillerine “Ya benim yanımda olmayı tercih edeceksiniz ya da İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’in” diye uyarıda bulundu.

Johnson’ın bu uyarısı, Anlaşmasız Brexit’e karşı çıkıp muhalafete destek veren Muhafazakar Parti Milletvekillerinin partiden ihraç edileceği, yani ‘gelecek genel seçimlerde Muhafazakâr Parti’den milletvekili adayı olamayacakları’ anlamına geliyor.

Çünkü Johnson’ın amacı, 17 Ekim’de yapılacak AB Zirvesinde, Brüksel ile yeni bir anlaşma için pazarlık ederken elini güçlü tutmak. “İstediğimiz düzenlemelere razı olmazsanız anlaşmasız da olsa Avrupa Birliği’nden ayrılırız” demek.

Linnes Süper Lig ekibine kiralandı

Kırmızı halıda beyaz bir kuğu gibi

Beşiktaş’a yazıldı, adresi şaşırttı

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here