İngiliz Kâşif James Cook

0

7 Kasım 1728 tarihinde İngiltere’de (Yorkshire,Marton)dünyaya geldi. Doğumundan 6 yıl sonra ailesiyle beraber Great Ayton’a taşınan Cook 16 yaşına gelene kadar burada çalışarak ailseninin geçimine katkıda bulundu.
Cook, tarım işçisi olan babasının patronu Thomas Skottowe’nin yaptığı yardımlar sayesinde ilk okula başladı.

Çiftlikte geçirdiği sürenin ardından bir süre Staithes’de bir markette çalıştıysa da istediği hayat koşullarını elde edememişti. 18 yaşına geldiğinde denizcilik faaliyetlerinde bulunabilmek için ailesinden ayrılarak Whitby kasabasına taşındı. Denizciliğe başladığı yıllarda bir çok gemi değiştiren Cook, İngiliz sahillerinde ticaret yapan pek çok gemide çalıştı ve bu arada kendi kendine geometri, astronomi ve dumencilik öğrendi.

1752 yılından itibaren Baltık Denizinde faaliyet gösteren gemilerde görev almaya başladı. Bu görevler sayesinde denizciler arasında tanınan bir figür haline gelen James Cook 1955 yılında yaklaşan 7 yıl savaşlarından dolayı orduya katılmaya karar verdi ve aynı yıl HMS Eagle adlı gemide kaptan yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.1757 yılında bağlı olduğu geminin kaptanı tarafından yapılan bir sınavı başarıyla geçti ve ödül olarak bir gemi ve kaptanlık rütbesi verildi. Savaş süresince ve savaş sonrasında birkaç yıl boyunca Ordu’da görev yapmaya devam etti.Bu dönemde haritacılık ta tanınan genç ve hırslı bir subay olarak adını duyurmayı başardı.

James artık Kendi isminin dünyanın en iyi denizcileri arasına yazmak istiyordu ki 1968 yılında yaptığı gezi onun ve keşifleri onu oldukça popüler bir denizci haline getirdi. Royal Society tarafından Pasifik Okyanusu’nu araştırması ve yeni ticaret yolları bulması için tutulan Cook, 1768 yılında İngiltere’den başladığı yolculuğu sırasında ilk olarak Ümit Burnu’nu geçti ve 13 Nisan 1769 tarihinde Tahiti’ye vardı. Bütün Yeni Zelanda kıyılarının haritasını çıkartmasının ardından Avustralya’ya geçen denizci, Kuzey ve Güney Yeni Zelanda adaları arasındaki boğazı bulan ilk insan oldu ve burayı Cook Boğazı olarak isimlendirdi.

Cook’un ikinci yolculuğu, 17721775 yılları arasında gerçekleşti ve de Ekvator’un güneyinde yer alan toprakları bulma amacı taşıyordu. Aşırı miktardaki buzullar nedeniyle Antartika’ya ayak basamasa da, bu kıtanın çevresini dolaşan ilk denizci olma onurunu kazandı ve de İngiltere’ye dönüşünde Kraliyet Donanması tarafından ödüllendirildi.

James Cook’un son yolculuğu, 17761779 yılları arasında gerçekleşti. Avrulpa ve Asya arasında alternatif bir bağlantı noktası aramak amacıyla çıktığı yolculuğun ilk yılında başarılı olamasa da, 1778tarihinde Hawaii Adaları’na ulaşarak bu bölgeye varmayı başaran ilk Avrulpa’lı denizci oldu. Buradan ayrılarak Hint Okyanusu ve Kuzey Buz Denizi’de bir yolculuğa çıkan Cook, buzulların fazlalığı nedeniyle bu araştırmasını yarıda kesmek zorunda kaldı ve geri dönüş yolunda uğradığı Hawaii’de çıkan bir çatışmada yerliler tarafından 14 Şubat 1779 tarihinde öldürüldü.

Cihat Horanoğlu

Ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi öğrencisi
Cihat Horanoğlu

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here