İnfantil Amnezi

0

Çok Yakında, Bebeklik Anılarımıza Ulaşabiliriz.

İki ve üç yaş arasında, motor becerilerini geliştirmeye ve iletişim kurmayı öğrenmeye başlıyoruz; bizden hoşlanmamız ve hoşlanmamamız anlamaya bile başlıyoruz. Yaşamımızda bu aşamada yaşadığımız şey davranışlarımızı yetişkinler olarak etkilemektedir. O halde neden bu anıları aynı şekilde hatırlayamıyoruz?

Bu fenomene infantil amnezi denir. Bilim adamları, bu aşamada yeni nöronların hızlı bir şekilde büyümesinin, hayatımızın belirli ayrıntılarını hatırlayamadığımız için sorumlu olduğunu düşünüyor. Yeni nöronların gelişimi, daha eski olanları temizlediği için anılarımızı saklamamıza engel olabilir.

17 günlük farelerin (insanlardaki bir yürümeye başlayan çocuk için gelişme eşdeğeri) bu aynı koşulu paylaştığı öncülünde, bilim insanları daha sonra bu durumu daha ayrıntılı olarak incelemeye başladılar. Genç sıçanlar bir kutunun belirli bir bölümünü şok ederken şok ederken, bu bellek sadece bir gün içinde kaybolabilirler. Yaşlı sıçanlarda şok anıları daha kalıcı idi. Bununla birlikte, doğru tetikleyici, genç sıçanları şoku hatırlamaya itebilir ve anıları kaybetmediğimizi ima eder, ancak aslında beynimizde bir yerde saklanır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here