İndira Gandhi Kimdir?

0
37

Siyasetçi.

İndira Gandhi, 19 Kasım 1917 yılında Allahabad’da dünyaya gelmiştir. Babası Cavaharlal Nehru , bağımsız Hindistan’ın ilk başbakanıdır ve İndira Gandhi, babasının tek çocuğudur.  İndira, babasıyla ülkelerinin özgürlüğü için mücadele etmiştir. Henüz 12 yaşındayken Hindistan’da “Maymunlar Tugayı‘nı” kurmuştur. Grup kız erkek karışık üyelerden oluşmaktadır. İndira‘nın amacı ise özgürlük mücadelesi veren insanlar arasındaki iletişimi sağlamaktı. İndira, Visva-Bharati Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Okul hayatından sonra babası İndira’ya siyaset hakkında bilgiler öğretmiştir.

1942 yılında Oxford Üniversitesi’nde tanıştığı Feroze Gandhi ile hayatını birleştirmiştir. Evliliğinden iki çocuk sahibi olmuştur. Fakat evliliği uzun sürmemiştir.

1938 yılında Kongre Partisi üyesi olan İndira, 1955 yılında 1959 yılında Kongre Partisi liderliğine seçilmiştir. 1964 yılında babasının vefatı üzerine onun yerine geçip enformasyon ve yayın bakanı olmuştur. İndira, 1967 seçimlerinde çoğunluğun oyunu kazanamamıştır ve yanına yardımcı olarak Momarci Desa‘yı getirmiştir. Seçim sonrası ülkede resmen kargaşa yaşanmıştır ve parti görüş ayrıcalıkları nedeniyle ikiye bölünmüştür. İndira, Kongre-R Partisi adlı sol görüşün başkanlığına geçmiştir. 1971 yılındaki seçimlerde galip gelmiştir fakat Pakistan – Hindistan savaşı nedeniyle patlak vermiştir. Bir kaç hafta sonrasında yani 1971 yılının Aralık ayında Doğu Pakistan’da Bangladeş adında bağımsız devlet kurmuştur. İndira, 1975 yılında, 1971 yılındaki seçimlere hile karıştırmaları suçuyla bazı mühalifleri tutuklatmış, olağanüstü hal ilan etmiştir. Müslüman halka baskı uygulamıştır. 1977’de erken seçimde İndira kaybetmiştir ve Momarci Desai kazanmıştır. 1978 seçimlerinde ise İndira tekrardan üstünlük sağlamıştır ve böylece ikinci defa başbakanlık yapmıştır.

Küçük oğlu Sanjay bir uçak kazasında vefat etmiştir ve onun yerine büyük oğlu Rajiv, Kongre Partisi lideri olmuştur. 31 Ekim 1984 tarihinde İndira, Sih muhafızları tarafından Yeni Delhi’de öldürmüştür. Ölümünden sonra oğlu Rajiv başbakan olmuştur. Oğlununda ülkeyi yönetmesi uzun sürmemiş, 1991 yılında suikasta kurban gitmiştir. Yönetim Rajiv’in eşi Sonya‘ya kalmıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here