İnanmak

0

İNANMAK

“İlaçlar her zaman şart değil, inanmak her zaman şarttır”

(Norman Cousins)

Geçtiğimiz cumartesi günü çok ilginç keyifli manidar bir gün yaşadım. Kaç gün evvelinden yaptığım programı bozdum. Tesadüf öğrendiğim bir seminere gitmeye karar verdim. 2006 yılında yarım dönem edebiyat derslerimize katılan Ayşe Şule Süzük hocamın da moderatör olacağını öğrendim. Aradan on iki yıl geçti. Türkçe’yi, tarihi hatıraları değerli kılan insanın inandığından vazgeçmeyişidir.

Elbette gittiğimde sevindi, en önemlisi beni hatırladı. Sohbetimiz devam edecek. Bazen özel hayatı bilmeden geçip giden okulda bulunduğumuz zaman diliminde kendimizi doğru ifade edemediğimiz oluyor, değerini bilemiyoruz. Herkesten daha fazla çalışmamız gerekiyor. Çünkü engelleri inandığım doğrulara tutunarak, hayallerime sarılarak aşabilirim. Lise 1.sınıfta yaşadığım üzüntüyü lise 2.sınıfta Kemal Tahir seven hocam ile atlatmıştım. Bize gösterdiği emek ve ilgi değerli olduğumuzu hissettirmişti.

Okulun üst katında laminant parke döşeli gümüş askılıklı projeksiyonu çalışan perdeleri olan  o güzel balkon sınıfta sadece bir yıl yaşadık. Diğer sınıfların nüfusuna göre bizim yarı sayıdaydı. En önde tekli amfi sırada oturuyordum. Sosyal Bilimler Bölümü olarak, denizde sandal sefasından, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamasına, Nida Tüfekçi anma konserlerinden voleybol turnuvalarına kadar pek çok etkinliği organize ediyorduk. Müdüre çiçek çelengi taktim etmiştim. Koridorun akvaryum bulunan köşesindeki öğretmenler odasında çay içiyorduk. YDS sınıfı açılmadığı için otomatik öğrenci sistemi ile Türkçe-Sosyal sınıfına aktarıldık. Matematik derslerimizde de başarılıydık. Polinom, fonksiyonel derslerini dün gibi hatırlıyorum. Ne yazık, o parlak günler sona erdiğinde depresyona girdim. Üniversiteyi kazanamamıştım. Başka sıkıntılarım oluştu, buna rağmen beni hayata tutunduran inançlarımdı.

Bernard Russell‘in sözüne değinecek okursak: ” İnsan kolay inanan bir canlıdır. Bir şeylere inanmak zorundadır. İnanmak için iyi bir sebep bulamadığında, elindeki kötü sebeplerle yetinir”

İnanmak kelimesinin etimolojisi Arapça kökenli. Süryanice “doldurmak” anlamına karşılığına denk. Tapınmak ile inanmak birbirinden farklı anlamlar içeriyor .

Yrd.Doç.Dr Bayram Dalkılıç, Russell’in tüm kutsal dinler üzerine kaleme aldığı tezi tutarsız görmektedir. Yahudilik dînine göre Hz. Muhammed’in dönemi arasında ön yargılı kıyaslamaları yazmaktadır.

Körü körüne bağlanmak değil. Somut anlamda da inandığımız, şans getirdiğini düşündüğünüz örneğin bir nesne “kazak “ vardır. Gayet doğal bir inanç. Kazak üzerine dökülen içecekten sonra kazağın gözümüzdeki putlaşma hali yanlıştır. Türbe duasının adabı olduğu gibi arkadaşlarımızdan danıştığımız rica adabı vardır. Görgü Kuralları vardır. Dilimizde yerleşmiş yabancı kökenli kelimeleri kullanmamak inançtır. Yol kenarındaki taşı diğer canlılar takılmasın diye itelemek gibi yargılar inançlarımızdır.

Seçenekleri çoğalan “kötü” sonuçlarla yetinme sebebi olmaz. Biçilmiş çizgi bireyden bireye değişir. Pes etmeyen iç dinamizm inandığımız ilkelerimizdir. Gerçekten “iyilik” tartışılır durumda. Madden inanılan şey belli zaman sonra tapınılan hale gelir.

Yaşamamız soyut değerlerle çevrelenmiş tabiat üzeredir. Biz topraktan ne kadar uzaklaşırsak gökyüzü o kadar çabuk kirlenir. Bu durum devamlılığa iletir. Diğer insanlara da saçılan güneş ışığının renginde liderlik üstlenmiş oluyoruz. İnanç kuvvetlenmedikçe başkalarının sözü etkisinde körelerek hayallerimizden mutluluktan, faydalı insan konumundan düşüyoruz. Farkımız olmalı.

Bernard Russell, 20.yüzyılın “analitik felsefe” kuram kurucularından. Hidrojen bombasını kınayan imza kampanyası yürüttü. Savaş karşıtıydı. II.Dünya Savaşı döneminde Nükleer Silahsızlanma gurubu başkanlığından 1960’da ayrılarak ‘100’ler Komitesi’ kurdu. Filozofun en bilinen eseri “Pricinpia Mathematica” ‘da mantık matematiği anlatır. “ve, veya, ise, ancak” eklemlerinden meydana gelen atomik önermelerden bahsetmiştir .

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın “İnanmak” şiiri ile sonlandırıyorum cümlelerimi 

İnanmışların güller açar kalbinde her zaman

Bütün korkuları avuçlarından akıp gider

Bir güneş doğar ufkunda pırıl pırıl sıcak

İnanmak biraz da var olmaya benzer 

Tuğba Şahin

Tuğba Şahin

"bildiğiniz yoldan şaşmayın, bırakın insanlar ne söylerse söylesin"
Tuğba Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here