İlyada ve Odysseia Yazılıyor…

0

Homeros‘un hayatı hakkında çok az şey bilinir. Herodotos‘a göre MÖ 9. yüzyılda yaşanmıştır ve İnolialıdır. İzmir’de doğduğu tahmin ediliyorsa da , birçok şehir, Homeros’un yurdu olma şerefini paylaşmamaktadır.

Hiçbir şairin eserleri , Homeros‘unkiler kadar çok okunmamış ve dinlenmemiştir. MÖ 8. yüzyıldan itibaren Homerides’ler denilen, şairin torunları olduklarını iddia eden , İlyada ve Odysseia‘yı okuyan gruplar kurulmuştur. Bu ”ead”ler( şarkıcı), şiir okumakla kalmaz , düzenleme yaparlardı. 7. yüzyılın ikinci çeyreğinde, Homeros‘un şiirleri tüm yunan aleminde yayılmıştı. Çocuklar, metni 6. yüzyılın sonunda kesin şeklini alacak olan İlyada ve Odysseia‘nın en güzel parçalarını yüksek sesle okuyor ve ezberliyorlardı. ancak MS 17. yüzyılda bu iki eser arasındaki üslup farkı dikkati çekecek ve Homeros‘un varlığından bile şüphe edilecektir. Bugün iki görüş vardır ;

➡ Tek şairin varlığına inananlar. Bazılarına göre İlyada ve Odysseia, ana temayı yaratan dahi bir şairin eseridir, daha sonra çeşitli zamanlarda usta düzenlemeciler bu ana temayı geliştirmiştir. Diğerlerine göreyse Homeros önce İlyada‘yı yazmış Odysseia‘yı yaşlılığında yaratmıştır.

İlyada ve Odysseia arasındaki ton , stil, esin farklılıklarına bakarak, bu iki şiirin aynı şairin eseri olamayacağına inananlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here