İlk Türk-İslam Halifesi Yavuz Sultan Selim

0
33

9. Osmanlı Padişahı 74. Halife Yavuz Sultan Selim.. Miladi 10 Ekim 1470 yılında Amasya’da doğdu. 2. Bayezid’in oğludur. 1512 yılında babasına darbe yaparak ve 2 kardeşini yenerek tahta çıkmıştır saltanat süresi 8 yıldır.

Tarihin gördüğü en etkili kişilerden biri olan Yavuz tahta babasına karşı ayaklanarak çıkmıştır bunun sebebi taht sevdası gibi çağrışım yapsa da akıllarda gerçek çok farklıdır  ve bu gerçek Yavuz’un karakterini anlamak için önemlidir. Babası taht’ta iken kendisi Trabzon beyi idi ve valilik dönemlerinde dahi devlet işleriyle aşırı meşgul olur ve anadoludaki Safevi Şahı’nın propagandalarına alet olan halkı isyana teşvik eden insanları izlettirir haklarında bilgiler toplardı Safevi devletinin Osmanlının doğu coğrafyasında yapmaya çalıştığı karışıklığı ve ayaklanma planlarını tespit eder ve babasının bu işin üstesinden gelemeyeceğini düşünerek tahta geçer. Tahttaki ilk iki yılı ülkedeki karışıklıkları düzeltmekle geçer hakkında alevileri katlettiği iftirası bu politikasından dolayı çok dillendirilir. İsyan eden devlete karşı ayaklanan insanlara müsamaha göstermemiştir ancak safevi devletinin ajanı gibi hareket eden insanlarıda suçsuz görmek olmaz Pir Sultan Abdal da bu dönemde asılmıştır iran sempatizanlığı onu ölüme götürmüştür ki aynı İran’la Osmanlı iki kez savaşmıştır. Tarihi olayları araştırırken o dönemin koşullarına göre yorumlamak gerekir. Savaş halinde olduğumuz bir devletin emirleriyle hareket eden insanları masum ve bunları idam eden Yavuz’u suçlu göremezsiniz.

Yavuz diğer padişahlardan ayrı olarak doğuya seferler yapmıştır. Çünkü batıya yüzünü ne zaman dönse Safevi Devleti ardından saldırıya geçmektedir. Bu yüzden savaş politikasını doğudan yana kullanmıştır. Sekiz senelik saltanatının sadece ilk 2 yılı İstanbul da geçmiş kalan dönemleri hep seferde geçirmiştir. Mısır seferiyle halifelik Türklere geçmiş hicazdan kutsal emanetler İstanbul’a getirilmiş dünya müslümanlarının lideri olmuştur. Henüz 49 yaşında yakalandığı şarbon hastalığı neticesinde ölmüştür.

Yavuz Sultan Selim bir deha sayılabilecek kadar zeki bir devlet adamı ve komutandır hakkında uydurulan anadoluda 20. Bin aleviyi katlettiği iddasına gelince evet Anadolu da isyan eden devlete karşı ayaklanan insanlara çok sert davranmıştır. Ama bunu hiçbir zaman Alevi katliamı diye adlandıramazsınız. Bu samimiyetsizlik olur ki Yavuz’dan bahsediyoruz. ‘ İhanet eden tek oğlum Süleyman dahi olsa öldürürüm’ diyen Yavuz’dan devletin bekası için çalışan saltanat ömrünü seferlerde geçirmiş bir padişahtan bahsediyoruz. Devletin sınırlarını 2 buçuk kat büyüten bunu sekiz yılda yapan bir devlet adamından bahsediyoruz…

Yavuz’u karalamak için ortalıkta dolaşan bu alevileri katletti iftirasının nerden çıktığına gelince; yukarıda da  söylediğimiz gibi düşman devletle işbirliği yapıp ülkede ayaklanmaya teşvik eden hainleri cezalandırmıştır burası tamam. Bu olayı alevi katliamı diye çevirip bunla ilgili düzmece bir tarih kitabı yazılmıştır. Geçtiğimiz yüzyılda Franz Babinger adında bir alman tarihçi böyle bir hikaye uydurmuş insanların bir kısmını buna inandırmıştı aynı kitapta Fatih’in Hristiyan olduğunu annesinin rahip olduğunu falanda yazmıştır yani. Bu sahtekar insanın düzmece iddalarına bakarak tarihi yorumlayamazsınız bu tarz saçma iddaaların olduğu tek kaynak bu tarihçinin eseridir ve defalarca Türk tarihçiler tarafından iddaların asılsız gerçekle alakası olmayan şeyler olduğu kanıtlanmıştır…

[poll id=”2″]

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here