Fuat Uzkınay ve İlk Türk Filmi

0
27

Fuat Uzkınay Kimdir ? 

(Yönetmen, Yapımcı, Görüntü Yönetmeni)

Tam adı Ali Fuat Uzkınay‘dır. 1888 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretim ve ortaöğretim eğitimini İstanbul’da almıştır. Daha sonra İstanbul Dar -ül Fünun’un da fizik-kimya eğitimini almıştır. Türkiye’de sinema sanatının artmasıyla birlikte Fuat Uzkınay‘ın da ilgisini çekmiştir. Milli sinema adını alan ve daha sonra adı “Ali Efendi Sineması” olan sinemanın açılmasında Fuat Uzkınay‘ın da emeği çok olmuştur. Sinema  19 Mart 1914 tarihinde açılmıştır.

İlk filmini 14 Kasım 1914 tarihinde çekmiştir. Askerlik yaptığı zamanlarda “Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı”nı filmine konu yapmıştır ve Türk sinemasında ilk film çeken kişi olmuştur. 1915 yılında Merkez Ordu Sinema Dairesi (MOSD) kurulmuştur ve Türkiye’de ilk sinemayı tanıtan kişi Sigmund Weinberg’in de katkısının olması için kuruma getirtilmiştir. Yardımcısı olarak Fuat Uzkınay gelmiştir. Ordudan 1954 yılında emekli olan Fuat Uzkınay, 1956 yılında hayata veda etmiştir.

İlk Türk Filmi Olan “Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı”

Yukarıda da belirtildiği üzere, ilk Türk filmi Fuat Uzkınay tarafından 14 Kasım 1914 tarihinde çekilmiştir. Çekilen bu film, Türk sinema tarihinin başlangıcı kabul edilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu, 11 Kasım 1914’te savaşa girmiştir. Osmanlı, Rusların eski bir savaşta Ayestefonas’a yaptırdığı anıtı yıktırmaya karar vermiştir. Amaç halkın savaştan korkmamasını sağlamaktır. Anıtın önceden yıkılacağı planlanmıştır ve film için hazırlıklar yapılmıştır. Film çekimini yapacak bir yönetmen bulunamamıştır ve daha sonradan Fuat Uzkınay‘ın bu iş için bilgilerinin olduğu öğrenilmiştir. Yönetmenin Fuat Uzkınay olması kararlaştırılmıştır. Bir kaç saatlik yönetmenlik eğitimi alan Uzkınay, ilk Türk filmini çekmeyi başarmıştır.

Filmin çekildiği her ne kadar kaynaklarda belirtilse de uzun araştırmalar sonucu filmin kaydı bulunamamıştır. İlk Türk filmi kabul edilmesine rağmen çekilip çekilmediği hala tartışma konusudur.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here