İlk Kadın Belediye Başkanımız ”Müfide İlhan”

0

İLK KADIN İL BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEN ”MÜFİDE İLHAN ”

19 Şubat 1912 senesinde İstanbul Beykoz’da dünyaya gelmiştir ve 28 Ocak 1996 senesinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde vefat etmişir. Müfide İlhan’ın babası Teğmen Nafiz Çakmak, Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’ın kardeşidir ve Çanakkale Conkbayırı’nda şehit düşmüştür. Çocukluğunda İstanbul’un işgal altında olduğu dönemde büyük sıkıntılar yaşayarak annesi Emine Hanım ve kız kardeşi ile beraber geçirmiştir. İstanbul’un bu işgal altındaki yapısı onu memleket aşkı ile yakıp kavurmuş özgürlük kendisinin ilkesi olmuştur. Daima memleketi için çalışmış gururlu ve başarılır bir Türk kadınıdır.

İlkokulu Ankara’da okuduktan sonra orta öğrenimini Kandilli Kız Lisesi’nde okudu ve sonrasında Muallim Mektebi’ni 1927-1928 senesinde bitirdi.İstanbul Moda İlkokulu’nda öğretmenlik yaptı. Mersinli bir doktor olan Faruk ilhan ile evlendi ve bu evlilikten 7 çocukları oldu. Eşinin görevleri gereğince farklı illerde öğretmenlik yaptı ve yine eşinin görevli olduğu Berlin’de Almanca öğrendi. Türkiye’ye döndükten sonra önce bir okul açmış fakat gelir yetersizliği nedeniyle okulu kapatmak zorunda kalmıştır ve bunun üzerine Keçiören Çocuk Yuva’sında öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Eşinin Afganistan’a görevlendirilmesi üzerine oradaki Türk çocukları ile yakından ilgilenmiş ve Afganistan’da bir Türk okulu açılması için çaba göstermiştir. Afganistan’dan Türkiye’ye 1945 senesinde dönmüş ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda müdürlük yapmıştır. Bir sene sonra eşi ile birlikte Mersin’e yerleşmiştir. Eşinin babası Galip İlhan’ın da Mersin’in ilk belediye başkanı olduğu bilinir.

Müfide İlhan Mersin’de ;

1946 senesinde ailece Mersinde yaşamaya başlamaları ile eşinin politikaya atılmasını ister. Aynı teklifi eşi Müfide İlhan’a sunar. Müfide İlhan o dönemde Demokratik Parti’nin kurulmasıyla beraber, Demokratik Parti tarafında olur. Müfide İlhan iyi bir öğretmen, iyi bir konuşmacı olmasıyla halkı etkileyici konuşmalar yapar. Cumhuriyet ve Atatürk hayranı Müfide Hanım kısa sürede konuşmaları ve samimiyetiyle Mersin halkının sevgisini kazanır.14 Mayıs 1950 senesinde yapılan seçimlerde Demokratik Parti kazanır ve sonrasında yapılan yerel seçimlerde Müfide Hanım başarılı olur. Müfide Hanım’ın bu görevi bir sene devam eder bu kısa süre içinde çok çalışır ve başarıları herkes tarafından takdir edilir. Bu başarılarını çekemeyen taraflar üzerinde bir baskı kurar.

“BENİ SİZ SEÇTİNİZ, ANCAK SİZ GÖREVDEN ALABİLİRSİNİZ !”

Müfide İlhan bu baskıları kabullenmez ve kendi isteğiyle istifa eder. Daha sonra da Demokratik Parti’den ayrılır. Partiden ayrıldıktan sonra Müstakilleri Destekleme Cemiyetini Mersin’de kurar, bu cemiyet çatısı altında Mücadele adlı bir dergi çıkarmaya başlar. Fakat eşinin İzmit’e görevlendirilmesi üzerine taşınmak zorunda kalırlar. İzmit’te bu derneğin bir şubesini kurar, eşinin yine bir başka görev ile Ankara’ya atanmasıyla çalışmalarını Ankara’da devam ettirir. 1966 senesinde Türk Anneler Derneği tarafından yılın annesi olarak seçilir. Bir sene sonra eşi Faruk Bey’in vefat ile Almanya’ya taşınır. Fakat memleketiyle bağlantısını koparmaz, Türkiye hayranlığı devam eder. Tekrar döndüğünde İstanbul’a taşınır. İstanbul’da Mersin Liseliler Derneği’nin kurulduğunu duyar ve aralarına katılır. 28 Ocak 1996 senesinde ise vefat eder. Mersin’de bir mahalle ve bir okul Müfide İlhan’ın adını günümüzde yaşatmaktadır. Aynı zamanda Büyük Şehir Belediyesi Müfide İlhan’ın heykelini yaptırmıştır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here