İlk Dünya Güzeli Keriman Halis Kimdir ?

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 Şubat 1913 yılında İstanbul’ da doğan Kerşman Halis, o zamanın önemli ve iyi tüccarlardan olan Tevfik Halis Bey ve Ferhunda Hanımın 6 çocuğundan biridir. Galatasaray Spor Klübünün idaresinde görev alan Turgan Ece ile Keriman Halis’in amcası ünlü operet Muhlis Sabahaddin Ezgi ile kardeştir. Ünlü besteci Neveser Kökdaş ise halasıdır. Eğitimini Fayziati lisesinde şimdiki adıyla Boğaziçinde okumuştur.

İyi piyona çalan Halis, bunun yanı sıra çok da iyi yemek yapmaktaydı. Fransızca’yı ana dili gibi konuşan Halis, 1932 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasında birinci olmuştur. Yine
31 Temmuz 1932 yılında Belçika da Spa kentinde düzenlenen dünyanın en iyi en prestijli güzellik yarışmasında birinci olmuş ve Türkiye ‘yi gururlandırmıştır. Bu birincilikten sonra Kainat Güzeli ve Zarafet Güzeli ünvanlarına sahip olmuştur.

 

 

Atatürk 1934 yılında gelen soyadı kanunu ile ‘Kraliçe’ anlamına gelen Ece soyismini vermiştir.

 

İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapan Ece, bu evlilikten Sezai Biltin Sanus ve Ece Sanus adında iki çocuk dünyaya getirmiştir. İkinci evliliğini ise ünlü tüccarlardan olan Hasip Tamer ile yapan Ece, bu evlilikten de bir erkek çocuğu dünyaya getirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keriman Ece, 28 Ocak 2012 yılında 99 yaşında iken İstanbul da ölmüştür. Naaşı Feriköy Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here