İlk Buharlı Gemi ve Mucidi: Robert Fulton

1

1 Şubat 1809 – Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.

Mısırlı bir mühendis olan Heron tarafından birinci yüzyılda yaptığı ilk buhar makinesi sayılabilecek türbini yapmasıyla. Buhar makinelerinin yapımı başlatılmış oldu. Heron’un bu icadı tüm dünyada buhar makinesi geliştirilmesinde önemli bir adım olmuştur. Zamanla geliştirilen buharlı makine ulaşım araçlarında da kullanılmaya başlanmıştır. İlk örneklerini tekstil makinelerinde ve su pompalarında görürüz. Ardından ulaşımda da buhar makinelerini gemi ve lokomotiflerde görebilir. Buharlı geminin mucidi olan Robert Fulton buhar makinesini gemi üzerinde denemiş ve 11 Şubat 1809 yılına buharlı geminin patentini almıştır.

Buharlı Geminin Mucidi Robert Fulton

Buhar makinelerinin tekstil ve su pompalarında kullanımının ardından artık ulaşım araçlarında da kullanılmaya başlandı. Amerikalı Jonh Fitch buharlı makineyi vapurda kullanmış ve Trenton ve Philadelphia arasında Delaware nehrinde seferler düzenlemiştir. Fakat bu başarısı çok sürmemiştir. Yine Amerikalı Mucit olan Robert Fulton 1807 yılında buhar makinesini güçlendirerek vapurda kullanmıştır.

 

Robert Fulton Kimdir?

14 Kasım 1765 yılında Pennsylvania Britain kasabasında doğdu. Buharlı geminin mucidi Amerikalı fizikçi yoksul bir aileden geliyordu. Kendisine fizikçi dense de onun düzenli ve başarılı bir eğitim hayatı olmadı. Eğitimini sadece okuma yazma bilecek kadar alabildi. Açık havada duramaz rahatsızlanırdı. Fulton daha küçük yaşta bir kuyumcunun yanında çalışmaya başladı bu sırada evde olduğu dönemler kendisini resim ve tablo yapmaya verdi. Resim konusunda iyiydi. El becerileri de gelişmişti.

Resme olan merakının yanı sıra evde saatlere, makinalara, aletlere merak salmıştı. Belirli bir dönem kasabada kaldıktan sonra yaptığı tabloları satarak kazandığı parayla İngiltere’yi gitti. Orada resim çalışmalarına ve makineler üzerindeki çalışmalarına devam etti. Şehrin büyüklüğü onu yeni yeni makine ve aletleri görmesini sağlamıştı. O dönemlerde buhar makinaları oldukça meşhurdu. Yine dönemin meşhur buhar makinalarından olan Watt’ın buhar makinası Fulton’un ilgisini çekiyordu. Fulton artık kendini bu buhar makinesi yoğunlaştırdı ve üzerinde çalışmaya başladı.

 

Robert Fulton ve Buharlı Gemi

Fulton Watt’ın buharlı makinasına yoğunlaşmışken. Pariste birde denizaltı çalışmaları başlatmıştı. Suyun altında yaklaşık bir saat kadar kalabilen, su altında kol gücüyle çalıştırılabilen denizaltını yaptı. Buharlı gemi çalışmaları tamamlanmıştı artık ilk buharlı gemisini 1803 yılında Sen ırmağında çalıştırdı fakat gemi buhar motorunu taşıyamadı. Bu başarısız çalışmanın ardından hükumet buharlı gemiye pek ilgi göstermedi. Makinanın verdiği ağırlık geminin hızını da azaltacaktı. Fulton pes etmedi. Bu kez Amerika’ya gitti. Orada Hudson nehri üzerinde işleyen gemilerin buhar gücü ile çalışmasını sağlayacaktı. Yaptığı çalışmalar burada olumlu sonuç verdi. Fulton burada saatte 8 km hız yapabilen 40 metre uzunluğunda olan gemiyi nehirde çalıştırdı. Geminin adını da Clermont koydu. Clermont’un ilk yolculuğu 32 saat sürdü. Böylelikle Fulton ilk buharlı geminin mucidi oldu ve 11 Şubat 1809 yılında buharlı geminin patentini aldı.

Buharlı Gemi Teknolojisi

Buhar teknolojisi belli bir basınç altında buhar üretimi için kullanılan suyun bir haznede kaynatılması ile edilen bir teknolojidir. Suyun buhar ve basınca dönüşmesi için bir enerjiye ihtiyaç vardır genellikle bu yakıtlar odun kömür olur. Ama petrol türevleri de bu iş için kullanılabilir. Bu sistemde ısı enerjini makanik enerjiye dönüştürmek esastır. Enerji dönüşümleri için dıştan yanmalı motorlar kullanılır. Isı enerjisini alan suyun buharlaşması, buharın bir odacığa alınarak genleşmesi, genleşmenin ardından soğutulması ve sıvı hale geçen buharın vakum yaratması ve dıştan yanmalı motor sayesinde bu vakum hareketinin mekanizmalara bir güç uygulayarak mekanik enerjiye dönüştürülmesi. Tüm bunlar buhar gücünün mekanik enerjiye dönüşme evresidir.

Buharlı makine sisteminin pompalarda, lokomotiflerde, buharlı gemilerde, endüstriyel alanlarda kullanılması buhar makinasının türevleridir. Örneğin buhar makinasının çarklarla desteklenir ve hareket enerjisini su buharı gücünden alır.

 

Ünlü Buharlı Gemiler

İlk olarak buharlı gemi çalışmaları Amerikalı mucit John Fitch tarafından 1787 yılında yapılmıştır. Vapur Delaware Nehrinde denenmiştir.

İkinci buharlı gemi, Amerikalı mucit Robert Fulton tarafından 1807 yılında yapılmıştır. Vapur Hudson Nehrinde denenmiş ve başarılı olunmuştur.

Üçüncü buharlı gemi, 1809 yılında Moses Rogers Komutasındaki okyanusa açılan ilk gemi olan Phoenix tir.

Dördüncü buharlı gemi, 1811 yılında Mississippi Nehri’nde faaliyete geçen New Orleans tır.

Beşinci buharlı gemi, okyanusu aşan ilk gemi olarak 1819 yılında İngiltere – Liverpool arası mesafeyi yaklaşık 6 haftada gidebilen Savannah gemisidir.

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here