İlk Bilgisayar Virüsü

0
86

VİRÜS NEDİR?

Bilgisayar virüsü, kullanıcının haberi olmadan bilgisayar ortamındaki çalışma faaliyetlerine etki eden ve kendini sistemin dosyaları içerisinde gizlemeye çalışan, büyük yıkımlar verebilen küçük kod parçalarının bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan bir programdır. Virüs, genellikle malware olarak bilinen kötücül yazılımı ifade etmek için kullanılsa da, aslında gerçek bir virüs niteliği itibariyle kendini çoğaltabilmeli veya kendini çalıştırabilmelidir.

 

İLK VİRÜS: ELK CLONER

Bir virüsün kendini çoğaltabilmesi, o virüsün bir izin dahilinde yürütülmeye veya hafızaya yazılmasına bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu nedenle birçok virüs kendilerini geçerli programların yürütülebilir dosyalarına tuttururlar. Bunun sonucunda ise bir kullanıcı virüs bulaşmış programı başlattığı anda o programdan önce virüsün kodu çalışmaya başlar. Bu bağlamda virüsleri yerleşik olan ve yerleşik olmayan olarak iki gruba ayırabiliriz. Yerleşik olmayan virüsler hemen tutunup saklanabilecekleri bir konaklama yeri arar, hedef programa bulaşır ve nihayetinde bulaştıkları programa kontrolü bırakırlar. Yerleşik virüsler ise yürütülmeye başladıklarında konaklayacak bir yer aramak yerine, yürütme ile birlikte kendilerini hafızaya yükler ve kontrolü esas programa bırakırlar. Bu virüsler arka planda etkin kalarak, virüs bulaşmış program dosyalarına erişen her programın dosyalarına ya da işletim sisteminin kendisine bulaşırlar.

Bilgisayar tarihinin kendi kendini çoğaltan ilk virüsü 30 Ocak 1982 tarihinde daha 15 yaşındaki Richard Skrenta tarafından üretilmiştir. Günümüzde ‘virüs’ kelimesi oldukça tehlike arz etse de Elk Cloner bu denli tehlikeli değildi. Bu program Apple II işletim sistemine sahip bilgisayarların her 50’nci açılışlarında ekrana resimde görüldüğü yazıyı getirerek kullanıcılara tatlı bir şaka yapıyordu. Bunun yanı sıra Elk virüsü kendi kendini klonlayarak başka bilgisayar ve kullanıcılara ulaşıyor, Floppy disklerin boot sektörüne yazdığı arkadaşlarını selamlıyordu. Peki bunu nasıl yapıyordu?

Richard Skrenta, ürettiği bu virüsü bilgisayarın RAM’ine yerleştirmenin bir yolunu buldu. Bilgisayar açıkken, floppy diskini sürücüye takan kullanıcı, Skrenta’nın virüslü floppy disklerini almışsa, kendi evindeki diğer disketlere de bu virüsü farkında olmadan bulaştırıyordu.  Henüz internet bile yokken bilgisayar tarihine geçen bu buluşun, ileride kötü niyetli insanların eline geçerek farklı amaçlarla kullanılacağı bilinemezdi tabi.

 

 

RICHARD SKRENTA KİMDİR?

1967 yılında ABD’nin Pennsylvania eyaletinde dünyaya gelen Richard Skrenta, Elk Cloner virüsünü yazdığı sırada 15 yaşında bir lise öğrencisiydi. Northwestern Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1989-1991 yılları arasında Commodore Business Machine şirketinde Amiga Unix üzerine çalışmalarda bulundu. Aynı zamanda multiplayer simulasyon oyunları üzerinde de çalışmalar icra ediyordu ve 1994 yılında Olympia isimli oyunu hizmete sundu. 1991-1995 yılları arasında Unix Sistem Laboratuvarlarında çalıştıktan sonra, 1996’dan 1998’e kadar Sun Microsystems’de IP şifreleme alanında çalıştı. Buradan ayrılmasının ardından kendisini DMOZ (Open Directory Project) un kurucuları arasında buldu. Türkçesiyle Açık Dizin Projesi olan DMOZ, internetteki web sitelerinin konularına göre sınıflandırılarak ve gönüllü editörlerce incelenerek yayımlandığı bir web dizinidir.

Dönemin ağ tarayıcıların lideri olarak bilinen Netscape ile çalışmaya başladı. Netscape, Netscape Communications Corporation tarafından geliştirilen, şimdilerde ise AOL tarafından geliştirilen tarayıcıların genel adıdır. 2002 yılında Chris Tolles ile birlikte Topix LLC şirketini kurduktan 3 yıl sonra, 2005’te bu şirketin %75’lik hissesini Tribune, Gannett ve Knight Ridder gazetelerine sattılar. Richard Skrenta startup bir şirket kurdu ve adını Blekko Inc. olarak belirledi. 2000’li yıllarda çalışmalarına başladığı arama motoru projesini bu şirket bünyesinde devam etti. 1 Kasım 2010’da hizmete sunulan Blekko, sadece arama sonuçlarını sadece güvenilir sitelerden görüntüleyerek spam sonuçlardan kurtulmayı hedeflemesinin yanı sıra üç milyar web sitesini kayda değer olarak değerlendiriyor, fakat aranan konuda sadece en önemli sonuçları gösteriyor. 2015 yılında Blekko Inc., yapay zeka programcısı olan IBM Watson bünyesiyle buluştu. Bir aralar iPad’ler için yeni yayınlanan ‘Izik‘ isimli arama uygulaması üzerinde çalışmalar yaptığı bilinen Skrenta, aynı zamanda Silikon Vadisi girişimcilerindendir.

 

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here