İlk Antibiyotik; Penisilin

0
48

Penisilin, 15 Eylül 1928 yılında Londra’da Sir Alexander Fleming tarafından Penicillium Notatum adlı küfte  keşfedilen antibiyotiktir.

Aynı zamanda dünyanın ilk antibiyotiğidir.

Penisilin bulunana kadar insanlar bir çok ölümcül hastalığa yenik düşmüştür. 1928 yılında Sir Alexander Fleming penisilini ilk keşfeden kişidir. 1920’lerin başlarında Londra’da Alexander Fleming Mary’s Hospital’da bakteri bilimcisi olarak çalışmaktaydı.Bu hastanede insan vücudunun direncini artırabilecek antibiyotikler üzerinde çalıştı.

Alexander Fleming o sırada laboratuvarının dört bir yanına yayılmış deneyleri ile uğraşıyordu. Herbirini sıraya koyarken bir yandanda dikkatlice inceliyordu ki ilginç bir mantar kolonisi keşfetti. Mantarlar Staphylococcus Aureus isimli bakteri tarafından sarılan kaplara yerleştirilmişlerdi. Dikkatle incelediğinde bu mantarların zararlı olabilecek bakterileri yıktığını gördü. Yani mantarlar zararlı bakterileri yok ediyordu. Bunun önemi kavrayan Alexander Fleming buluşunun önemini kavramış ve bir yıl sonra 1929’da bir makale yayınlamıştır.

Fleming Penisilin buluşunu bu noktadan ileriye taşıyamadı. Buluşu bugünkü haline getirenler ise Howard Florey ve Ernst Boris Chain olmuştur. Penisilini geliştirip daha etkili hale getirmişlerdir.Fleming bu buluşuyla modern tıppın antibiyotiklere bakış açısını değiştirerek, bir çok insanın hayatını kurtarmıştır.

Sir Alexander Fleming, Sir Howard Florey ve Dr. E.B. Chain, penisilinle ilgili çalışmaları dolayısı ile 1945 yılının ekim ayında Nobel Ödülü’ne  layık görüldüler.

Günümüzde ise birçok bakteri çeşidi penisiline karşı direnç kazanmıştır. Yine de penisilin ilacı frengi, bademcik iltihabı, zatürre, ateşli romatizma, çıban, farenjit ve difteri gibi hastalıklara neden olan bakterilerin yok edilmesinde kullanılmaya devam ediyor.


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here