II. Süleyman (Osmanlı)

0
Osmanlý Sultaný III. Selim tarafýndan Rus Çariçesi II. Katerinaya hediye edilen Osmanlý çadýrý ilk kez görüntülendi. Uzun yýllar boyunca St. Petersburg'daki bir müzede korunan çadýr, günümüzde de ilk günkü güzelliðinden hiçbir þey kaybetmemiþ.

II. Süleyman ()

II. Süleyman  (Osmanlı Türkçesi: Süleymân-i Sānī, d. 15 nisan 1642, ıstanbul – ö. 22 Haziran 1691, Edirne), 20. Osmanlı padişahı ve 99. Islâm Halifesidir.

Padişahlıktan önceki yaşamı…

Şahzadeliğinde iyi bir tahsil gördü. Kardeşi Süleyman IV. zamanında sarayda hususi hocalardan ders aldı. Hayatının kırk yılını bir dairede hapis geçiren, Sultan, II. Süleyman, IV. Muhamet’in tahtadan indirilmesi üzerine veliaht olarak bekleyen padişahtır. Ve tahta geçirileceği zaman buna inanmamış, öldürüleceğini zannederek muhafızlara direnmiştir.

Saltanatı dönemindeki önemli olaylar…

II. Süleyman tahta çıktıktan sonra askere dağıtılacak cülûs bahşisi ile ulefelere ödenmesi konusu ilk sorunu oluştururdu. Güçlükle de olsa ödemelerin yapılabilmesiyle 22 Aralık’ta  normal bir divan toplantısı gerçekleştirildi. Ancak İstanbul’da düzen bir türlü kurulmamış. sadrazamın sefer hazırlıklarına başladığı 22 ocak 1688′ de şehirde yeniden kargaşa başlamış ve sadrazam ‘ (Siyavuş paşa), zorbalar tarafından azlettirilidikten sonra öldürülmüştür. 1 Mart’ ta bazı zorbaların yağlıçıklar çarşısı’nı  yağmalaya çalışması üzerine halkın da katılımıyla kalabalık bir gurup saraya yürüyerek padişahtan zorbaların ortadan kaldırılması sancak-ı şerifi çıkarmasını talep etti. Sancak vak’ası olarak bilinen bu olayda çıkarılan fermanla zorbalar ve onların bu hareketlerine destek veren devlet görevlileri uzak yerlere tayin edildi. Alınan bu önlemler sayesinde II. Süleyman’ın süren karşılıklara son verilebildi.

Sultan II. Süleyman, çıktığı zaman sürecinde Osmanlı ordularında  (Viana bozgunu), ile başlayan çözülme ve toprak kaybı devam ediyordu. ‘Venedik mora’ yarımadasını işgal etmiş. Avusturya ise (Vişegrad Uyvar) ve Esteryon’ un ardında 160. Yıllık Osmanlı toprağı “Budin’e” girmişti. Macaristan’daki osmanlı hakimiyeti sona ermek üzere idi. Devletin düştüğü mâğlubiyetler hazine gelirleri üzerinde olumsuz tesirler yapıyor ve anadolu’daki eşkiyalık hareketlerini körüklüyordu. “Avusturya cephesi serdar, yeğen osman paşa:” bir asi lider gibi Rumeli’ de yolsuzluk yapıyor, zorla usulsuz vergiler topluyorlardı. 8 eylül 1688′ de Belgrad’da düştü. Belgrad’ ın düşmesi, Avusturyalılara balkanların yolunu açtı. Bosna, erdel ve eflak. Avusturyalılar tarafından işgal edildi. Bu ilerleyiş karşısında toparlanan Osmanlı kuvvetleri karşı saldırıyı başlattılar. 30 ekim 1688′ de Çelebi İbrahim Paşa:” komutasındaki Osmanlı kuvvetleri Eğriboz zaferini kazandılar. 1689 yazında Sultan II. Süleyman, Avusturya seferine çıktı.

Sadrazam Köprülü Fazıl Mustafa Paşa komutasındaki yenilenmiş osmanlı kuvvetleri 8 Temmuz 1690′ da Gladova & Orşova’yı geri aldılar. Kanije, 11 Temmuz 1690′ da Avusturya’ nın eline geçtiyse de, Osmanlı kuvvetleri 8 Ekim 1690′ da Belgrad’ı geri almayı başardılar. Böylece, Tuna hattı yeniden kurulmuş oldu.

1691 yılı Haziran başında macaristan seferine çıkacak orduya moral olması amacıyla, ağır hastalığına rağmen yola çıkan padişah, 9 Haziran’ da Erdirne’ ye ulaştı. Burada hastalığı iyice artan padişah, 22 Haziran 1691 cuma günü vefat etti. Cenazesi İstanbul’ a getirtilerek Süleymaniye Camii yanında Kanuni Sultan Süleyman türbesine gömüldü.  Altı eşi bulunan padişahın çocuğu olmamış, ya da vefatına kadar yaşanmamıştır. Ölümünde sonra yerine II. Ahmed tahta geçmiştir.

Mimari çalışmalar… memleket içerisinde imar faaliyetleri ile de, ilgilenen II. Süleyman, fener kulesi ile ızmir’ de bir cami inşa ettirmiştir.

 

“Eşleri:                                                               Hadice kadın                                                    Behzad kadın                                                   İvaz kadın                                                         Süğlün kadın                                                     Şehsuvar kadın                                                Zeynep kadın …

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here