II. Constantius (Flavius Iulius Constantius)

0
12

 

Flavius Iulius Constantius yani II. Constantius 7 ağustos 317 yılında dünyaya gelmiştir. I.Konstantin Büyük Konstantin ve ikinci karısı Fausta’nın üç oğlundan ikincisidir. Constantius İlliryum’da Sirmium’da doğmuştur ve babası tarafından Sezar ilan edilmiştir. Üç kere evlenmiştir. Önce Julius Constantius’un bir kızıyla, sonra Eusebia, son olarak da ileride imparator Gratian ile evlenen kızı Faustina Constantia’yı doğururken ölen Faustina.

I. Konstantin 337 yılında ölünce II. Konstantius, büyükbabası Konstantius Chlorus’un ikinci karısı Theodora’dan gelen akrabalarının katline girişmiştir ve böylece Konstantin’in soyundan geriye erkek olarak kendisi, büyük ağabeyi II. Konstantin, küçük kardeşi Konstans ve iki kuzeni (Gallus ve üvey kardeşi Julian) kalmıştır. Üç erkek kardeş babalarının vasiyeti uyarınca Roma İmparatorluğu’nu aralarında bölüştürdüler. II. Konstantin Britanya, Galya ve Hispanya’yı, Constans İtalya, Afrika ve İlliryum’u, II. Konstantius da Doğu’yu kendine  almıştır.

Yapılan bu paylaşım II. Konstantin 340 yılında Konstans’ı İtalya’da devirmeye çalışırken ölünce değişmiştir ve Konstans imparatorluğun Batı bölümünün yegane yöneticisi konumuna gelmiştir.Paylaşım Konstans’ın 350 yılında tahta talip olan Magnentius’a bağlı güçler tarafından öldürülmesiyle bir kere daha değişmiştir. O zamana kadar II. Konstantius Sasaniler’le savaşmakla meşguldü. Konstantius kuzeni Gallus’u kendisine yardımcı olmak üzere Doğu’nun Sezar’ı ilan etti ve dikkatini Magnentius’a vermiştir.

Konstantius, 351 yılında Magnentius ile sonunda karşılaştı ve Roma tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan Mursa Savaşı’nda yenmiştir. Magnentius 353 yılında intihar etmiştir ve Konstantius çok geçmeden kuzeni Gallus’u öldürtmüştür. Ancak hem Doğu, hem de Germenler ile olan sınırlardaki askerî meselelerinin üstesinden gelememiştir ve hayatta kalan son akrabası Julian’ı 355 yılında Sezar yapmıştır. 11 Ağustos 355 günü magister militum Claudius Silvanus Galya’da ayaklanmıştır. Silvanus Mursa Savaşı’ndan sonra Konstantius’a teslim olmuştu. Konstantius 353 yılında Germen kabilelerini durdurması amacıyla kendisini magister militum yapmıştır. Sivanus bu görevi Germenlere rüşvet vererek gerçekleştiriyordu. Konstantius’un meclisi tarafından hazırlanan bir plan gereğince imparator Silvanus’u görevden aldı. Silvanus’un yerine gelen Ursicinus bazı askerlere rüşvet vererek Sllvanus’u öldürttü.

Arbitio, Konstantius’un baş generali (magister militum) idi. 355 yılında konsüllüğe getirilmişti. 361 yılında Julian Galya’da ordu tarafından Augustus ilan edilince Konstantius’un tahtın yeni talibinin üzerine şiddet kullanarak gitmekten başka alternatifi kalmadı. İki ordu birbirlerine doğru ilerlerken Konstantius 3 Kasım, 361 günü Tarsus’da ateşli bir hastalıktan öldü ve Julian tüm Roma İmparatorluğu’nda Augustus ilan edildi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here