II. Carlos’un Hüzünlü Hikayesi

0
32

Kısaca II. Carlos Kimdir? 

İspanya’nın Habsburg Hanedanı’ndan gelen son kralı. Ayrıca, İtalya’nın büyük bir kısmının, Amerika kıtasında Meksika’dan Filipinler’e kadar olan bölgenin hükümdarıydı. Fiziksel, duygusal ve beyinsel problemleri ve İspanya Veraset Savaşları’nın çıkmasına katkısı ile hatırlanır.

II. Carlos Ve Kökenleri: 

Carlos, Habsburg Hanedanı’nında gelen İspanya Kralı IV. Felipe ve ikinci karısı (aynı zamanda yeğeni) Avusturyalı Mariana’nın hayatta kalan tek erkek evlatlarıydı. Felipe’nin erkek varis bırakamayacağından korkan İspanyollar Carlos’un doğumunun ardından büyük kutlamalar yaptılar. Habsburg Hanedanı’nda kalıtsal bir bozukluk vardı. Carlos’da da bu bozukluk fiziksel engellilik ve beyinsel gerilik olarak görüldü. Fakat yine de saltanata geçti.

Carlos İspanyol tarihinde Büyülü (El Hechizado) olarak bilinir. Popüler bir inanca göre engelliliğinin sebebi akraba evlilikleri değil krala yapılan büyüdür.

Kralın soyağacında pek çok yeğeni ile evlenen amcalar vardır. Annesi de babasının yeğeni ve İspanyalı Maria Anna ile İmparator III. Fernando’nun kızlarıdır. Ayrıca, büyük annesi İmparatoriçe Maria Anna aynı zamanda halasıdır. O dönemlerde insanlar derin bir Hıristiyanlık inancı içinde olduklarından ve genetik faktörleri bilmediklerinden, kralın içinden şeytan çıkarmaya çalıştılar. Carlos’un büyük büyük annesi Joanna da “Çılgın Joanna” olarak biliniyordu ve genç yaşında delirmişti. Joanna aynı zamanda İspanya kralı I. Carlos’un annesiydi.

Carlos, İspanyol Habsburg Hanedanı’nın son üyesiydi. Fiziksel olarak engelliydi ve beyinsel özürlüydü. Dili çok geniş olduğu için konuştukları anlaşılmıyordu. On yaşına gelinceye kadar bebek gibi bakılan krala eğitim de verilmedi.

Gençliği: 

6 kasım 1661’de İspanya’nın başkenti Madrid’de dünyaya geldi. Babasının iki evliliğinden doğan yaşayabilen tek erkek evlattı (Üvey kardeşi Asturia Prensi Carlos, 1646 yılında 16 yaşındayken vefat etti). Üç yaşındayken babasını kaybetti. Annesi, Carlos’un vekilliğini yaptı. Gayrı meşru kardeşi Avusturyalı John annesini sürgüne gönderdi. John’un 1679’daki ölümü ile ana kraliçe Madrid’e döndü.

Saltanatı: 

İspanya’da II. Carlos’un saltanat yılları çok ızdıraplı geçti. Ekonomi kötüye gitti, açlıklar başladı ve monarşinin gücü zayıfladı. Carlos’un ülkeyi yönetememesi, göz ardı edilmesine sebep oldu. Ülke çoğunlukla Fransa’nın etkisi altında kaldı.

Hükümdarlığı, İspanya’nın gücünü ve prestijini bir hayli sarstı. 1680 yılında ise 120 mahkûm yargılandı ve 21 tanesinin yakılarak idamına karar verildi. Yaşamının sonlarına doğru bir kral olarak özgür iradesiyle yaptığı tek icraat İspanyol Engizisyonu’nu sorgulaması için büyük bir komisyon kurdurması oldu. Raporde engizisyonun işini çok kötü yaptığı yazıldı. V. Felipe tahta geçtikten sonra raporları görmek istedi ama hiçbir kopyası bulunamadı.

 

Halefi: 

1679 yılında, 18 yaşındayken Orleanslı Marie Louise ile evlendi. Marie Louise Orleanslı I. Felipe’nin ablasıydı. O dönemde güzel bir genç kadın olan Marie Louise ile Carlos’un hiç çocukları olmadı. Büyük bir depresyona giren Marie Louise, evliliklerinin onuncu senesinde, 26 yaşındayken vefat etti.

Bir erkek halefe ihtiyaç duyan İspanyol saltanatı Carlos’u Pfalz-Neuburglu 23 yaşındaki prenses Maria Anna ile evlendirdi. Fakat bu evlilikten de tıpkı ilkinden olduğu gibi bir veliaht doğmadı.

Yaşamının son günlerinde duygusallaşıp, çevresinden iyice uzaklaşan Carlos ailesinin cesetlerinin mezardan çıkartılmasını istedi ve onları inceledi.

 

Ölümü: 

Carlos 1700 yılında ölünce İspanyol Habsburglar’ı da onunla birlikte bitti. Yerine yeğeni V. Felipe geçti. V. Felipe Fransız kralı XIV. Luis’nin torunuydu. Felipe ile birlikte saltanat Bourbon Hanedanı’na geçmiş oldu.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here