İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir Bu Haraketleri Yaparsanız….

0
İdrar kaçırma sebepleri nelerdir bu haraketleri yaparsanız....
İdrar kaçırma sebepleri nelerdir bu haraketleri yaparsanız....

İdrar kaçırma sebepleri nelerdir? Bayanlarda idrar kaçırma neden olur? İdrar kaçırmanın yaşı var mı? İdrar kaçırmanın rehabilitasyonu muhtemel mi? Tüm bu suallerinizin yanıtlarını içeriğimizden görebilirsiniz.

BAYANLARDA İDRAR KAÇIRMA SEBEPLERİ?

İdrar torbasının böyle bir enfeksiyon kapması vaziyetinde idrar torbası asapları fazla biçimde uyarılır ve bu da idrar kaçırmaya neden olur. Bunun dışında hamilelik idrar kaçırmaya neden olan hallerden birisidir. Bebeğin idrar torbanıza yaptığı baskıdan dolayı böyle bir vaziyet oluşabilir. Ama bu genelde geçici bir gidişattır. Olağan doğumla doğum yapan ve fazla çocuğa sahip olan kadınlarda bu ihtimal daha fazla olmaktadır. Zira pelvik adaleleri doğum esnasında hasar görmüş olabilir. Bunun dışında pelvik adalelerinin zayıflamasına ve de yavaş çalışmasına neden olan bir öteki etmen ise yaşlılıktır. Genelde idrar kaçırma şikâyeti kadınlarda muhakkak bir yaştan sonra başlar. Hiç doğum yapmamış bayanlarda idrar kaçırma görülme ihtimali vardır. Bunun sebebi ise kronik kabızlık ve fazla kilolu olmaktır. Fazla kilo pelvik taban adalelerini zorladığından dolayı bu bir zaman sonra idrar kaçırmaya neden olabilir.

FAZLA KİLODAN KAYNAKLANIYOR

Bayanlarda idrar kaçırma idrar kesesinden istek dışı idrar kaçışına İdrar inkontinansı başka bir deyişle idrar kaçırma denir. Bayanda hem sosyal hemde hijyenik bir mesele oluşturmaktadır. Ülkemizde takribî senede 100 bin bayan hasta, idrar kaçırma şikayetleri sebebiyle hekime müracaat etmektedir. Hastalarda asaplılık, cemiyet içi tutumlarda ve günlük etkinliklerde kısıtlama görülmektedir. Bu vaziyette, rehabilitasyonun ilk safhası sualin anlaşılması ve tecrübeli bir doktor tarafından ne yapılacağına karar verilmesidir. Bayanlarda idrar kaçırma, yaşam niteliğini negatif etkileyen ve hastayı sosyal hayattan uzaklaştıran ehemmiyetli bir sıhhat meseleyidir. Özellikle bayanlarda ileri yaş, çok rakamda doğum yapmak ve fazla kilo gibi sebeplerle ortaya çıkan idrar kaçırma, ehemmiyetli hastalıkların bulgusu da olabilir. Tüm dünyada yaygın olan bayanlarda idrar kaçırma meselesinin, ülkemizde de bir hayli kadının çözüm aradığı bir mevzudur. Her geçen sene tıp dünyasında yeni usullerin uygulanmaya başlaması, bu mevzuda problemli olan bayanların da suratını güldürüyor.

BAYANLARDA İDRAR KAÇIRMA REHABİLİTASYONU

-Stres tipi idrar kaçırmada kesin netice; cerrahi harekâtla alınır. Askı operasyonları ya da laparoskopi uygulanır.
-Yetişememeye bağlı idrar kaçırma tipinin rehabilitasyonunda yapılması gereken ilk şey; hayat stili farklılığıdır. Zamanlı idrar yapma ve uyarıcı etkenlerden sakınma; meseleyi eksiltir.
-Taşma tipinde; mesane adalelerinin kasılmasını uyaracak , rehabilitasyonu uygulanır. Karmaşık tipte; tutum farklılıkları, pelvik taban adalesi egzersizleri ve , kullanımı fayda sağlar.
-İdrar kaçırmayı önlemeye müteveccih egzersizlerde birey; idrarını yakalayacakmış gibi adalelerini kasıp rahatlatır. Günün her saatinde ve her yerde uygulanabilir.

-İdrar borusu veya etrafındaki problemler de idrar kaçırmaya neden olabiliyor. İdrar borusuyla vajina arasında iletişim oluşturan fistüller; vajinadan idrar firarisine neden olabilir. Tanı; vajinaya yerleştirilen pak bir tamponun, damardan veya mesaneden verilen boya enjeksiyonu sonrası pislenmesi ile konulabilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here