İdam Edilen Lise Öğrencisi ”Erdal Eren”

0

Erdal Eren Kimdir?

Erdal Eren, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 25 Eylül 1961 tarihinde doğdu. Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi öğrencisi iken Yurtsever Devrimci Gençlik Derneğine katıldı. Aynı derneğin üyesi olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencisi iken 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Partili Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürülen Sinan Suner için yapılan protesto sırasında çıkan çatışmada inzibat eri Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı. Göstermelik bir şekilde yargılandı ve iki gün içinde idam kararı verildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, Erdal Eren’in yaşı 17 olmasına rağmen uygulandı ve 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde idam edildi.  Mamak cezaevinde onunla aynı yerde tutuklu olan eski bir mahkum, Erdal Eren’in hapishanede neler yaşadıklarına tanıklık ediyor;

“Her nöbete gelen asker 3 saat nöbet tutuyorsa 3 saat Erdal’la uğraşıyordu. Değişik şekillerde, bazen küfür bazen hakaret bazen de dayak olarak kendi kafasına göre uğraşıyordu. Ama genellikle dayak üzerineydi uğraşları. Demir parmaklık aralığından ellerini ve ayaklarını koridora çıkarıp canı ne kadar isterse o kadar vuruyordu. Biz hepimiz o toplu dayaklardan, özel cezalardan geçiyorduk ama istisnasız Erdal’a ayrı bir özel muamele yapıyorlardı. Çoğu zaman 3-4 asker, Erdal’ı karga tulumba yatırıp yorulana kadar dövüyorlardı. Günlerce yenilen dayaklardan sonra yığılıp kalıyordu yere. Ben bir çok kere Erdal’ı kucağımda getirip yatağına yatırıyordum.”

Seyit KOCAKUŞAK
Tutuklu

Erdal Eren’in dava süreci ve yaşı hakkındaki tartışmalara ise davanın ilk gününden idam edildiği ana kadar yanında olan ve onu savunan avukatı Nihat Toktay şu sözlerle son noktayı koyuyor:

“Erdal’ın emniyetteki ifadesine baktığımızda, gösteriye katıldığını kabul eder artı silahıyla da havaya ateş ettiğini söyler. Fakat asker öldürdüğünü hiçbir zaman kabullenmez. İki gün içinde idamı hazırlanır ve Şubatın ilk haftasında ilk duruşması yapılır. Ve bütün askerler bu duruşmada dinlenir. Ve Erdal Eren olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğunu beyan ettik. Yargıtay kararlarına göre sanık veya vekilleri tarafından yaş konusunda bir itiraz gündeme geldiği zaman, sanığın tam teşekküllü devlet hastanesine sevki ve burada kemik yaşının tespit edilmesi, bir rapor alınması ve bu raporla kişinin adli tıbba gönderilmesi gerekir. Adli tıbbıın vereceği rapor bizim için önemlidir yani yaşının büyüklüğü küçüklüğü ancak o zaman meydana çıkar. Eğer yaşı büyükse devam edersin eğer yaşı küçükse, mahkeme yaş küçüklüğünden cezasını indirmesi gerekir. Ama 1 no’lu sıkıyönetim mahkemesi, sadece fizyolojik görünüme dayanarak bizim talebimizi reddetti. Mart’ın ilk haftasında karar açıklandı ve Erdal Eren suç delillerini saklamak babından 450’ye 9 maddesi gereğince idama mahkum edildi. İdam kararını verdikten sonra Erdal son sözlerinde slogan attı. Askerler tarafındna mahkemede kıyasıya dövüldü. Ağzı burnu dağılıncaya kadar paspas gibi ezildi. Müdahale eden kimse de olmadı. Erdal’ı döven üniformalı askerlerin hepsi subay ve astsubaydı, erler dokunmadılar bile. Zaten karar verilirken de siviil olarak bir ben, bir de Erdal vardı geri kalanların hepsi üniformalıydı. Erdalı döverlerken mahkeme heyetinden hiçbir müdahale olmadı. Hatta yüzlerinde bir gülümseme vardı. Yargıtay’a başvurduk ve yargıtay 3. dairesi talebimizi kabul edip kararı iki gerekçeyle bozdu. Birincisi Erdal’ın yaşı konusunun araştırılması, ikincisi ise silahların yeni baştan incelenmesi, yani silah konusunda ekpertiz raporlarının yetersiz olması. Biz çok sevinmiştik bozuldu diye. Dosyanın mahkemeye gelmesini beklerken yargıtay başsavcılığı bozma kararına itiraz etti. Dosya daireler kuruluna gitti. Dairereler kurulunda bizim bulunma şansımız yoktur. Daireler kurulu, dosyadaki delilleri yeterli gördü ve 3. dairenin bozma kararını ortadan kaldırdı ve bu kısmın onanmasına karar verdi”.

“Erdal Eren elleri kelepçeli olarak getirildi, selam verdi bize. Oda içerisinde elleri çözüldü. Son arzusunun olup olmadığı soruldu. “Bir sigara içmek istiyorum” dedi. Bir sigara verdiler, sigarasını yaktı. Bize hal hatır sordu, ondan sonra “Abi benim birkaç tane mektubum var bunları sahiplerine verir misiniz?” dedi. Arkasını döndü, belinden mektupları çıkardı, cezaevi koşullarının çok zor olduğunu ancak burada bu mektupları getirebildiğini söyledi. Tabi savcı bizden önce mektupları “biz sonra iade ederiz” diyerek aldı. Ellerine vuracaklardı; “Benim ellerim kelepçeli ellerime vurmayın, o pis elleriniz ellerime değmesin” dedi. Vedalaştık, öpüştük onunla. Ondan sonra metin adımlarla taburenin olduğu alana doğru yürüdü. Biz de arkasından çıktık tabi. Erdal Eren sehpaya çıktı, boynuna ilmeği geçirdiler, orada bağırdı; Yaşasın Türkiye devrimci komünist parti, kahrolsun faşist işbirlikçiler” diye. Ve tabureyi çektiler”

Nihat TOKTAY
Avukat

12 Eylül 1980 askeri darbe sonucu bir çok insanımız çeşitli ağır hapis cezaları ve idam cezalarıyla cezalandırılmış ancak aralarında en çok tartışılan ve muhtemelen daha uzun yıllar konuşacağımız kişi reşit olmamış yaşına rağmen idam edilmiş olan Erdal Eren’dir. Günümüzde devam eden idam tartışmalarına da ışık tutabilecek bir idam süreci olarak da kabul edilebilir Erdal’ın idamı. Son zamanlarda yaşanan taciz ve tecavüz haberlerinden ötürü çok öfkeli olan Türk halkı bu suçlar için haklı olarak idam cezasının uygulanmasını talep etmekte. Ancak böylesi kara bir leke olarak tarihe geçen Erdal Eren örneğine rastlayabilme ihtimalinden ötürü geri dönüşü olmayan ve telafisi de mümkün olmayacak olan idam cezası yerine en ağır cezaların verilmesinden yanayım.

Erdal Eren için yazılan bir çok şiir ve bu şiirler arasından bestelenmiş olanlar da vardır.

1- Sezen Aksu – Son Bakış

2- Mor ve Ötesi – Darbe

3- Grup Yorum – Büyü

4 – Teoman – İki Çocuk

5- Ali Ekber Eren – Ankara Adı Kara

6- Saian Sakulta Salkım – Suç

7- Ümmüşen – Nenni

8- Ali Asker – Metris’in Önü

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here