İbrahim Tatlıses Aslında Kim?

0
85
ibrahim-tatlises
ibrahim-tatlises

                  İBRAHİM TATLISES

                              

İbrahim TATLISES, ya da asıl adıyla İbrahim TATLI, Türk şarkıcı, besteci, yapımcı, oyuncu, televizyon programcısı, iş adamı. İbrahim TATLISES, müzik kariyerinin dışında, gıda, inşaat ve arama kurtarma sektörlerine de çeşitli yatırımlar yapmıştır.

Kimilerimiz İbrahim TATLISES’i sever ya da sevmez… Kimilerimiz takdir eder veya etmez…

Kim bilir, belki de şu satırları onun büyük bir hayranı olarak okuyorsunuzdur. Ya da kim bilir, belki de müzik tarzı size hitap etmemiş hayatınız boyunca tek bir şarkısını bile dinlememişsinizdir.

Hakkında olumlu, olumsuz tonlarca yargıya varabilirsiniz.

Öyle ya; kahretsin ki sevgisinin, öfkesinin ortası, ayarı olmayan! Aşkı, sevdayı, vefayı, dostluğu, kardeşliği, yardımlaşmayı dahi çıkar ilişkileri ekseninde yerle bir etmeyi başarmış bir toplumuz artık!  İşimize geldiğinde İmparator der baş tacı ederiz. İşimize gelmediğinde acıları, yaşadıkları, aşkları, umutları, hüzünleri, ayrılıkları, vazgeçişleri üzerinden vurur geçeriz!  Haksız mıyım?

Bakmayın sizi reyting uğruna kendi yarattıkları dünyada boğazlarına kadar pisliğe batmış ülke magazin dünyasına! Günümüz magazini sanatçıyı eserleri, toplum psikolojisi üzerinde bıraktığı izleri ve yetenekleri yargılayabilmek gibi insanı ve temel hakkımızı gasp etmiştir. Bu yüzden de elimizde avucumuzda sanatçıya, sanata dair kulaktan dolma iddialar, bir dolu belden aşağı dedikodu’dan başka bir şey kalmadı maalesef.  O yüzden sanatçılarımızı tanıyamadık, dinleyemedik.  Onların da etten, tırnaktan birer insan olduğunu unuttuk. Varsa yoksa sansasyon (birçok kimsede yaratılan güçlü heyecan ya da birçok kimseyi ilgilendiren, etkileyen heyecan verici olay) peşine düşerken bir gün olsun onları da dinleme gereği duymadık. Albümlerini alıyoruz ya; onlar bizim malımız’dı o halde! Hangi psikolojide olurlarsa olsunlar canımız istediğinde bizi eğlendirmeli, halay çektirmeli, ağlatmalı, güldürmeliydi’ler!..
Hatta yapamadıklarımızı yapabildiklerinde bile içten içe düşmanlık besledik onlara… Burun kıvırmayın bana. İnsanız nefsimiz, doymak bilmeyen arzumuz var. Öyle ya; hepsinin işi  gece hayatlarının parıltısında en güzel kız, en yakışıklı erkekle gününü gün etmekti. En güzel arabalara onlar biniyor, en güzel evlerde oturuyor, en güzel elbiseleri giyiyorlardı. Nasıl olurdu bu yahu?! Biz bunları yapamazken bizim paramızla nasıl böyle güzel yaşayabilirlerdi?! Onlar bizim malımızdı ya; Öyle ya; onlar sevemez, evlenemez, yiyemez, içemezlerdi. Onların sevdikleri ölemezdi mesela! Acı çekemezlerdi velhasıl!  TATLISES’e işte böyle baktık, baktırıldık maalesef. Ve bütün ünlülere!..

Hemen hemen bütün değerlerinin kıymetini öldükten sonra anlamak gibi hastalıklı ve çürük bir ruh halinde yaşayan bir toplumun ferdi olarak Sayın TATLISES yaşarken anlatmak istedim..
Zira bu esmer adamın acıyla, dertle, yokluklar içinde yürüdüğü yol hikayesini anlatabilsem mutlu olurum.
Yaşadığı ilk zorluk karşısında pes eden. Hayatı kısa yoldan kazanmak gibi günümüzün en büyük hastalığında üretme yeteneğini yitirmiş. Öz güven duygusu yerle bir olmuş ve asosyal!. Üretmek yerine başta kendi olmak üzere sahip olduğu her şeyi hızla tüketen gençliğime yani bizlere, sizlere anlatmak istiyorum. Doğrusu; TATLISES gibi bu ülkede ikon olmuş, albümleri, şarkıları milyonlarca satmış. Bugün hala havsalamız’da tazeliğini koruyan şarkıları ile birçok aşka, sevdaya yön vermiş. Kah acılarımızı paylaştığımız, kah sevinçlerimizi varlığı ile bölüştüğümüz bir sanatçı: Allah vergisi muhteşem sesi, ürettikleri, yaşam mücadelesi ile ne denli önemli bir değer olduğu anlatılmalıdır.

Hal böyle iken; bir sanatçıyı anlatmaya çalışmanın ne kadar büyük bir delilik olduğunun sizler kadar ben de farkındayım! Olsun. Yine de elimden geldiği, aklım, havsalam (zihnin bir şeyi anlama ve kavrama yetisi, kavrayış) müsaade ettiğince İbrahim TATLISES’i anlatmaya çalışacağım. Umarım sizlere bu yazımız da Türk Şarkıcısı, bestecisi. yapımcısı ve oyuncusu TATLISES hakkında merak ettiklerinizi karşılayabiliriz.

 

İBRAHİM TATLISES

Doğum Tarihi: 1 Ocak 1952

Doğum Yeri: Şanlıurfa

Mesleği: Türk Şarkıcısı, bestecisi, yapımcısı ve oyuncusu

Eşleri: Ayşegül YILDIZ(2011-2013), Perihan SAVAŞ(1979-1982), Adalet TATLISES

Çocukları: İdo TATLISES, Ahmet TATLI, Melek Zübeyde TATLI, Gülşen TATLI, Elif Ada TATLI, Gülden TATLI

 

 

 

İbrahim TATLISES’in Hayatı-Biyografisi;

İbrahim TATLISES 1 Ocak 1952 yılında Şanlıurfa’da dünya’ya gelmiştir. İbrahim TATLISES’in annesi Kürt, babası Arap’tır. TATLI olan soyadını TATLISES olarak değiştirmiştir. Yedi çocuklu ve fakir bir ailenin çocuğu olan TATLISES, inşaatlarda soğuk demir ustası olarak çalışmıştır.

Adanalı bir sinemacının, inşaatta sesini duyması ile  birlikte önce Adana’da ardından Ankara’da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı. 1975 yılında çıkardığı “Ayağında Kundura” adlı plakla tüm Türkiye’ye sesini duyurdu. Ardından “Sabuha”, “Dom Dom Kurşunu”, “Bir Mumdur” gibi türküleri ile de ününü pekiştirmiştir. “Allah Allah”, “Kara Zindan”, “İnsanlar” ve “Fosforlu Cevriyem” gibi albümleri büyük ilgi gördü.

“Allahım Neydi Günahım”, “Yakamoz”, “Yol Ver Dağlar” “Sormadın beni” “Fırat” gibi popüler parçaları kendisine has üslubu ile yorumlayarak 1996 ve 1997 yıllarında ödüller aldı.

İbrahim TATLISES, 90’lara da hızlı girdi. Önce “Ah Keşkem” adlı albümü ile  çıktı hayranlarının karşısına. Ardından da 1993 yılında birçok bestecinin katkıda bulunduğu “Mega Aşk” albümünü çıkardı. 

1994 tarihini taşıyan “Haydi Söyle” albümü Burhan BAYAR, (Arabesk’in en başarılı işbirliklerin’den birinin yarısıdır Burhan BAYAR. 80’lerin başında İbrahim TATLISES’in en verimli ve depresif dönemindeki bestecisi ve aranjorudur kendisi. İbrahim TATLISES’in en damar şarkılarının altında imzası vardır) Arif SAĞ, (Türk halk müziği sanatçısı, bağlama virtüözü, akademisyen ve eski milletvekilidir) Özkan TURGAY (film müziği bestecisi) ve Zafer DALGIÇ’tan (bağlama sanatçısı) oluşan usta bir ekip eşliğinde yapıldı. “Haydi Söyle”, “Nankör Kedi”, “Saza Niye Gelmedin”, “Tombul Tombul” gibi parçalar herkesin diline dolandı. 

İbrahim TATLISES, eski kırkbeş’liklerde kalan ünlü parçalarını, biraz da temizleyerek 1995 yılında “Klasikleri” adını taşıyan albümde bir araya getirdi. 1996 tarihli “Ben De İsterem” adını taşıyan albüm geleneği bozmayarak yine satış rekoru kırdı. Özellikle albümdeki “Fırat” türküsü uzun süre akıllarda kaldı. Hatta bu isimle bir dizi bile çekildi.

TATLISES ertesi yıl KAYAHAN’ın (Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı) “Odalarda Işıksızım”, Sezen AKSU’nun (Fatma Sezen Yıldırım, bilinen sahne adıyla Sezen Aksu, Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Çıkış yaptığı 1970’lerin ortalarından itibaren şarkılarıyla bir ikon hâline gelerek Türk pop müziğine yön verdi) “Erkekler” gibi şarkılarını yorumladığı “At Gitsin” albümünü piyasaya sürdü. 

Talk show programları, (Talk show Konuşma gösterisi, televizyonlarda yayınlanan bir çeşit programdır. Programın sunucusu veya sunucularının her bölüm değişen misafirleri vardır) yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci ve yorumcu kimliğiyle birçok dalda başarılı çalışmalara imza attı.

“Tatlıses Group” adı altında şirketleşerek gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık dallarında faaliyetlerini sürdürdü. 

1990 yılında İbrahim TATLISES tarafından kurulan Tatlıses şirketler grubu, günümüze kadar bünyesinde; Tatlıses Gıda, Ses Ajans, Tatlıses Turizm, Tatlıses Havacılık ve Tatlıses Prodüksiyon Hizmetleri ile faaliyetlerini hız kesmeden sürdürmüş ve yatırımlarına ara vermeden devam etmiştir.
 
2010 yılında Tatlıses Gıda bünyesinde kurulan Tatlıses Çiğ Köfte, kurulduğu ilk andan itibaren geleneksel çiğ köfteyi yur tiçi ve yurt dışın’da temsil etmeyi misyon edinmiş ve bu konuda yaptığı çalışmalarla kısa sürede amacına ulaşmıştır.
İbrahim TATLISES; 22 Temmuz 2007 tarihlerinde yapılan Milletvekili genel seçimlerinde Genç Parti’den İstanbul 3. Bölge 1. sıradan Milletvekili adayı oldu. Partisi, barajı aşamayınca milletvekili seçilemedi.
14 Mart 2011 gecesi Maslak’ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu yaralandı.

 

İbrahim TATLISES’İN 14 Mart 2011’de Maslak’taki silahlı saldırısı olayı;

 

İbrahim TATLISES silahlı saldırıya uğradı:

 

İŞTE 14 MART 2011’DE TATLISES’İN SALDIRI OLAYI HABERLERDE VE GAZETELERDE BU ŞEKİL’DE AÇIKLANMIŞTI;

 

Sanatçı İbrahim TATLISES, İstanbul Şişli’de silahlı saldırıya uğradı. Başından vurulan TATLISES’in durumu ciddiyetini koruyor. Doktorları TATLISES’in vücudunun bir kısmının felç olabileceğini aktardı. TATLISES’in, şirketlerine gelen 3 “ölüm tehditi” telefonu üzerine, 1 Kasım 2010’da Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi verdiği ortaya çıktı.

Tatlıses, asistanı Buket Çakıcı ile birlikte gece saat 00.30’da Beyaz TV’deki İbo Şov programının çıkışında saldırıya uğradı.

Tatlıses’in bulunduğu araca Kalaşnikof marka silahla düzenlendiği belirlenen saldırıda, Tatlıses başından yaralanırken, asistanı omzundan yara aldı.

4 mermi Tatlıses’in aracına isabet ederken, çevredeki binalarda da 4 mermi izi bulundu, olay yerinde 11 adet boş kovan ele geçirildi.

Özel Levent Hastanesi’ne kaldırılan ünlü sanatçı daha sonra Maslak Acıbadem Hastanesi’ne sevk edildi.

5 saat süren ameliyatın ardından sanatçı yoğun bakıma alındı.

 

Tehdit Telefonu

Bu arada TATLISES’in, şirketlerine gelen 3 “ölüm tehditi” telefonu üzerine, 1 Kasım 2010’da Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi verdiği ortaya çıktı.

Şişli Cumhuriyet Savcılığına avukatı aracılığı ile dilekçe gönderen İbrahim TATLISES, 7 ay içinde Tatlıses turizm ve Tatlıses Tv şirketlerine telefon eden ve kimliğini açıklamayan bir kişinin kendisini ölümle tehdit ettiğini söylediği belirlendi. 

Tehditleri ilk önce dikkate almadığını söyleyen İbrahim TATLISES’in verdiği dilekçede, arayanların kim ya da kimler olduğunu bilmediğini söylediği belirtildi.

Şişli Cumhuriyet Savcılığının dilekçenin ardından işlem başlattığı ancak yapılan çalışmalarda tehdit eden kişilere ulaşmadığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin ÇAPKIN  ise TATLISES’in, Koruma Şube Müdürlüğüne koruma isteğiyle ilgili bir müracaatının olmadığını bildirdi.

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çapkın, TATLISES’in koruma isteğiyle ilgili iki dilekçe verdiği yönündeki haberlere ilişkin, “TATLISES’in, Koruma Şubesine, koruma isteğiyle ilgili müracaatı olmamış, yok. Hakaret ve tehditle ilgili çeşitli şehirlerde müracaatları olabilir, ama korumayla ilgili bir müracaatı yok. Kendisinin emekli özel harekat polislerinden oluşan korumaları var” dedi.

Saldırganlar tespit edildi

Olayla ilgili basına bilgi veren İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU, “Araç markası net olarak biliniyor. İçinde 2 kişiyi net olarak biliyoruz, aracı kullanan ve silahı kullanan” diye konuştu.

Araç servise gönderildi 
Silahlı saldırıda otomatik silahla 4 kurşunun isabet ettiği araç, kaportasında kalan kurşunun çıkarılması için servise gönderildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Gayrettepe’deki yerleşkesinde Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, saldırı sırasında TATLISES’in şoförü Hakan ÇALIŞKAN’ın kullandığı 34 AP 3843 plakalı lüks araçta detaylı inceleme yapıldı. Daha sonra araç, Trafik Vakfına ait bir çekici ile kaportasında kalan bir kurşunun çıkarılması için servisine gönderildi.

MUTLU, “11 el ateş ediliyor, 4’ü araca isabet ediyor. Araca isabet eden mermilerden 2 tanesinden biri TATLISES’e, diğeri asistanına isabet ediyor. 2 mermi de araçtan ayrılıyor. Kullanılan toplam mermi adedi 11’dir” dedi.

Vali Hüseyin Avni MUTLU, “TATLISES’in tehdit alıp almadığına” yönelik olarak da, “Bize, emniyete bir tehdit aldığı, kendisinin tehdide maruz kaldığı yönünde intikal ettirilmiş herhangi bir bilgi yok. Bize bir tehdit aldığı ve bizim de takip ettiğimiz bir husus olmadığını ifade edeyim. Kendi özel korumaları var. Bizden herhangi bir koruma talebi de yok” diye konuştu.

“Kalaşnikof terör olduğunu göstermez”

Vali MUTLU, saldırıda Kalaşnikof marka silah kullanılmasının “terör saldırısı” algısına sebebiyet verebileceğini belirterek, “Sırf silahın mahiyetinden dolayı ‘şu yapmıştır, şunları yapmıştır’ dememiz söz konusu olamaz. Çünkü uzun namlulu silah dediğimiz, özellikle Kalaşnikof farklı olaylarda da adi olaylarda da kullanılabilen türde bir silahtır” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “saldırganların Kuzey Irak’tan geldiklerinin söylendiğini” hatırlatması üzerine de MUTLU, böyle bir şeyi söyleyebilmek için öncelikle failleri belirlemeleri gerektiğini ancak ondan sonra bunu söyleyebileceklerini ifade etti.

 

TATLISES FELÇ KALABİLİR!

“Dua edin” çağrısı İbrahim TATLISES’in silahlı saldırıya uğraması memleketi Şanlıurfa’da şok etkisi yarattı. TATLISES’in vurulduğu haberinin alınmasının ardından yakınları İstanbul’a akın ederken, belediye hoparlörlerinden ünlü sanatçı için dua edilmesi anonsları yapıldı. Belediye Başkanı Ahmet Eşref FAKIBABA saldırganlar için “Elleri kırılsın” dedi.

Maslak Acıbadem Hastanesi Başhekimi Çağlar ÇUHADAROĞLU, TATLISES’in hayati tehlikesinin devam ettiğini ancak sanatçı’nın, hastaneye ilk geldiği noktadan daha iyi durumda olduğunu bildirdi.

TATLISES’in beyin zarında ve beyni’nin içinde yaralanma’dan dolayı kanama meydana geldiğini belirten ÇUHADAROĞLU, ilk önce bu kanamayı durdurduklarını, daha sonra da bir bütün halinde operasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurşunun, TATLISES’in başına arkadan girip önden çıktığını ve sağ kafa kemiğinde kırık oluşturduğunu kaydeden ÇUHADAROĞLU, sanatçı’nın vücudunun bir bölümünün felç kalabileceğini belirtti.

 

Mahkeme’nin gerekçeli kararında İbrahim TATLISES’i öldürme talimatını, PKK yöneticileri oldukları belirtilen “Hoca” lakaplı şahıs ile aracılık yapan bir kişinin verdiği, ancak bu kişilerin yakalanamadıkları ifade edildi. TATLISES’in uğradığı silahlı saldırı davası 29 Mart’ta karara bağlanmıştı. Mahkeme azmettirici olduğu iddia edilen Abdullah UÇMAK’ı 36,5 yıl saldırının tetikçisi Ersin Altun’u ise 30 yıl hapisle cezalandırmıştı. Dava kapsamın’da yargılanan diğer 10 sanığı da çeşitli hapis cezalarına çarptıran İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme hazırladığı 156 sayfalık gerekçeli kararda İbrahim TATLISES’le ilgili 8 Ağustos 2012 tarihin’de İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu’nun hazırladığı rapora yer verdi. Rapora göre, ateşli silah yaralanmasının, kişinin yaşamını tehlikeye sokan bir durum olduğu, etkisinin basit tıbbı müdahale ile giderilebilecek hafif nitelikte olmadığı da gerekçeli kararda anlatıldı. Kemik kırıkları’nın hayati fonksiyonlarına etkisinin ağır derecede etkileyecek nitelikte olduğu belirtilen rapordaki, “Muayenesinde alın sağ kısmında tespit edilen deforme görünümün belirli bir mesafeden, belirgin bir dikkat sarf etmeden, ilk bakışta fark edildiğine göre yüzde sabit iz niteliğinde olduğu, dava konusu olaya bağlı geliştiği belirlenen sol hemiparezi (Hemiparesi vücudun sağ veya sol yarısında felç olduğu anlamına gelir) ile karakterize nörolojik (uyku felci) tablonun iyileşmesi olanağı bulunmayan hastalık niteliğinde olduğu değerlendirilmiştir” ifadeleri de kararda yer aldı.

 

 

İbrahim TATLISES’in Evlilikleri

 

1.Evliliği: İbrahim TATLISES ilk evliliğini Urfa’da Adalet DURAK’la yaptı. 1 erkek ve 2 kız çocuğu oldu.

2.Evliliği: 1979 yılın’da Perihan SAVAŞ ile birlikte olmaya başladı. 1983 yılın’da bıraktı. Melek Zübeyde adında kızı var.

3.Evliliği: 1983 yılın’da Derya TUNA ile birlikte olmaya başladı. 18 yıl birlikte oldular. İbrahim (İdo) adında bir oğlu var.

4.Evliliği: 5 yıl gibi bir süre dansöz Asena Onur ÇAKMAK ile birlikte oldu. 2003 yılın’da ayrıldılar.

5.Evliliği: 27 Eylül 2011 tarihi’nde Ayşegül YILDIZ ile evlendi. Elif Ada adında bir kızı oldu. 29 Kasım 2013 tarihi’nde boşandı.

 

 

İbrahim TATLISES’in Albümleri

1970: Kara Kız
1974: İbrahim Tatlıses
1975: Ben İnsan Değil Miyim
1975: Bir Yol Göster
1975: Şaşkın
1976: İbrahim Tatlıses
1977: İbrahim Tatlıses
1978: Doldur Kardeş İçelim
1980: Ceylan
1981: Gülmemiz Gerek
1982: Yaşamak Bu Değil
1983: Yalan
1984: Benim Hayatım
1985: Mavi Mavi
1986: Gülüm Benim
1987: Allah Allah/ Hülya
1988: Kara Zindan
1988: Fosforlu Cevriyem
1989: İnsanlar
1990: Söylim mi
1991: Vur Gitsin Beni/ Yemin Ettim
1992: Ah Keşkem
1993: Mega Aşk
1994: Haydi Söyle
1995: İbrahim Tatlıses Klasikleri
1996: Ben De İsterem
1998: At Gitsin
1999: Selam Olsun
2001: Yetmez Mi
2003: Tek Tek
2004: Aramam
2005: Sizler İçin
2007: Bulamadım
2008: Neden
2009: Yağmurla Gelen Kadın

 

İbrahim TATLISES’in Rol Aldığı Filim ve Diziler

 

Yıl Film Rol Notlar
1978 Sabuha Faruk  
Ayağında Kundura / Ceylan İbrahim  
Toprağın Oğlu    
1979 Kara Yazma İbo  
Kara Çadırın Kızı İbrahim  
Fadile İbrahim  
1980 Ayrılık Kolay Değil İbrahim  
Çile İbo  
1981 Seni Yakacaklar    
Yaşamak Bu Değil İbrahim  
Tövbe Mehmet  
1982 Yalan Yusuf  
Alişan Alişan  
Nasıl İsyan Etmem    
1983 Yorgun İbrahim  
Günah Yaşar  
Futboliye   Konuk Oyuncu
1984 Sevdalandım Urfalı Kemal  
Ayşem İbrahim  
1985 Mavi Mavi Kerim  
Sevmek Hasan  
Yalnızım Ferhat  
1986 Gülümse Biraz Urfalı İskender  
Yıkılmışım Ben Yusuf  
Sarhoş İbrahim  
1987 Allah Allah İbrahim  
Gülüm Benim Hıdır  
Dertli Dertli    
1988 Aşıksın İbrahim  
Hülya İbrahim Tatlıses  
Bir Kulum İşte Urfalı Ferhat  
Kara Zindan Cemal  
Ben İnsan Değil Miyim    
1989 Ceylan İbrahim  
Fosforlu Şahin  
1992 Aşık Oldum    
1993 Tetikçi Kemal Kemal, Yılmaz  
1997 Fırat Yusuf  
2000 İmparator    
2002 Cabbar    
2003 Hayat Bilgisi Celep

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here