Kazım Ersun Yanal

Ersun Yanal,17 Aralık 1961 tarihinde İzmir’de Buca’da doğmuştur.Tam adı Kazım Ersun Yanal’dır. Annesi Behiye... 

Hayat

Hayat Hayat bazen sobada yaktığımız el gibidir Yaklaşma ,elleme derler, değme elini yakarsın ,canın acır derler.. Dinlemezsin.. Çünkü... 

Piyango 2

Piyango, toto, loto, at yarışı,casino kumarı vs. bütün şans oyunları. Adı gibi oyun işte. Yıllardır nice insanlara... 

Piyango

Rızkı veren Hüda’dırKula minnet eyleme..   “İsa (as) günün birinde bir kabristana uğramıştı.... 

Aşk Aslında Oydu…”O” ise Mevlana Celaleddin Rumi …

  O bir okyanustu aslında; İçinde kendine has ilmi, güzelliği ve sırları olan büyük bir okyanus. Öyle ki ; aşkı... 

İbni Cübeyr’den Mısır Piramitleri

Kategori : Ana Sayfa, Bilim, Eğitim, Sanat, Tarih - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 07 Aralık 2017

Share

Piramitleri

Bu yeni köprünün yakınında, görkemli yapıları, ilginç görüntüleri ile dört köşeli, kubbeler gibi göğe doğru yükselen eski piramitler yer alıyor. Özellikle ikisi, göğü yarıyormuşcasına yüksek. Her birinin köşeden köşeye genişliği üç yüz altmış altı adımdır. Yontulmuş büyük kayalardan yapmışlar. Şaşırtıcı bir biçimde üst üste konulmuş ve aralarında hiçbir şey konulmadan birbirlerine kenetlenmiş. Piramitler, tepeye doğru sivrilerek yükseliyor. Tehlikeli ve zor olmakla beraber belki de tırmanmak mümkün. Sivri uçları, olabildiğince geniş. Yeryüzündeki insanlar bir araya gelip bu yapıyı bozmak isteseler de, aciz kalırlar.
İnsanlar, bunların niçin yapıldığı konusunda farklı görüşlere sahip Kimilerine göre, Ad ve oğullarının kabirleridir. Kimilerine göre ise, bunların yapılış sebebi başkadır. Kısacası, ne olduğunu ancak Allah bilir.
İki büyük piramitten birinin yerden bir boy veya daha fazla yüksekte bir kapısı var. Bu kapıdan, eni yaklaşık elli karış, boyu da bir o kadar bir o kadar büyüklükte bir odaya girilir. Bu odanın ortasında kabir olduğu söylenen, havuza benzer, içi oyuk büyük bir mermer var. Doğrusunu Allah bilir.
Büyük olanın aşağısında genişliği bir köşeden ötekine yüz kırk adım gelen bir piramit var. Bunun ötesinde beş küçük piramit daha bulunuyor. Üçü bitişik; ikisi de bunların yakınında biribirine bitişiktir.
Piramitlerden bir ok atımı uzaklıkta, “Sfenks” denilen, taştan yapılmış garip bir şekil duruyor. Ürkütücü görüntüsüyle insan şeklinde, dimdik durmakta. Yüzü Piramitler, sırtı kıbleye ve Nil’in yatağına dönüktür.
Mısır şehrinde Amr b. el-As (r.a) adıyla anılan büyük bir cami bulunmaktadır. İskenderiye’de onun adıyla anılan bir cami daha vardır ki, orası Malikiler’in cuma namazı kıldıkları yerdir. Mısır kentinde 574 yılında Ubeydi Devleti’nin ortadan kaldırılışındaki karmaşa anında meydana gelen yangının yok açtığı yıkımın izlerine rastlanır. Bunların tamir ve yapım işleri devam etmektedir. Burası, büyük bir kenttir; çevresinde kalıntılar ve geçmişte çok büyük olduğunu gösteren izler bulunmaktadır.

 

 

KAYNAK: ENDÜLÜSTEN KUTSAL TOPRAKLARA (SEYAHATNAME) İBNİ CÜBEYR

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

Ahmet KAYA
Ankara Üniversitesi(ingilizce) ilahiyat
Ahmet Kaya

En 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Share