I. Dünya Savaşı ve Zeplin

0
54

Zeplinin tarihi balonlardan gelmektedir. Zeplin 43 metre uzunluğunda ve 12 metre çapında Hidrojenle dolu hava aracıdır. Bu hava gazının görevleri ;
*İTME
*YÖNLENDİRME

Bu işlevleri üstlenen üç beygir gücünde buhar makinesine sahiptir. Bilindiği üzere ilk zeplin 1900 yıllarında yapılmış olup 20 yy’ın ilk icadı olarak bilinir ve bildiğiniz üzere 20 yy. bir çok icadın icat edildiği teknonoji çağıdır.

Zeplinin bir çok çeşitleri vardır işte onlardan ikisi;
*1928 LZ-127
*1936 LZ-129

Bu iki zeplin 1100 beygir gücünde olup 110 km yapabilmektedir.
I. Dünya Savaş’ından öncesine dayanıyor zeplinin tarihi, daha çok askeri amaçla kullanılmıştır.
I. Dünya savaşında içi gazla dolu olan bu balon Ferdinand ve Zeppelin tarafından icat edilmiştir. 1990 yıllarında ise ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir.

 

FERDINAND ADOLF AUGUST HENINRICH GRAF VON

Zeplinin ilk yapılış amacı insan taşımak olsa da sonrasında I. Dünya savaşında askeri ordu tarafından kullanılarak içi gazla doldurulup bombalanmak için kullanılmıştır.

Zeplin I. Dünya savaşında Almanlar tarafından kullanılmıştır ve ilk olarak da Almanlar tarafından icat edilmiş. Daha sonralarda ise bu zeplinler ile atlas ötesi uçuşlar gerçekleştirilebilmiş ve bu uçuşlarda yaklaşık 52.000 kişi Atlas ötesine taşınmıştır. Ama ilk uçuşu 24 KASIM 1852 ‘de Fransız mühendis HENRY GIFFARD tarafından gerçekleştirmiştir. Zeplin sonrasında tehlikeli olduğu için sadece savaşlar sırasında kullanılmıştır. Zeplinin uçuşu ilk olarak Fransız mühendis Henry tarafından olsa da I.Dünya savaşında bu hava aracına Almanlar önem göstermiştir.

 

 

Zeplin ile Paris ve Londra bombalanmıştır. Şuan zeplinin üretimi duldurulmuş yerine hava araçları gelmiştir. Zeplinin uçuş sırasında kazalar olduğu için üretimi 2.Dünya Savaşı sonrası durdurulmuştur. Almanlar’da her ne kadar zeplin görülmüş olsa da reklam amaçlıdır ve üretiminin yapılması olanaksızdır.

Anlayacağınız zeplinin bundan sonra üretimde olmayacağı bir kesinlik ama şu var ki bir zamanların en iyi hava aracıydı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here