I. Çinhindi Savaşı (Dien Bien Phu Muharebesi)

0

1.ÇİNHİNDİ SAVAŞI:DİEN BİEN PHU MUHAREBESİ

DİEN BİEN PHU MUHAREBESİ NEDİR?

Bu muharebe 1. Çinhindi savaşının kaderini belirleyen muharebedir. Vietnamın sınırları içinde yer alan Laos civarındaki bu yerdeki küçük dağı ele geçirmek amacıyla yapılan bu muharebenin başrollerini Fransızlar ve Viet Minh üstlenmiştir. Tam sekiz yıl sürmüştür.

VIET MINH NEDİR?

Vietnam önceden Fransa’nın işgali altında iken varlığını sürdüren ihtilalci komünist bir örgüttür. Kurucusu Ho Chi Minh’dir. 19 Mayıs 1941 yılında Vietnam’da kurulmuştur.

HO CHİ MİNH KİMDİR?

Vietnam’ın bağımsızlığı in mücadele etmiş ayrıca mücadelesinden galip gelmiş Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başkanıdır. İsminin anlamı “ışığa kavuşturan” dır. Vietnam halkı kendilerini özgürlüğe kavuşturan bu mücadeleci adama Ho Amca olarak hitap eder. Bu adamın mücadelelerle geçen hayatı, doğduğu yıl yani 19 Mayıs 1890’da başlar hayatı boyunca özgürlüğe adımlar atmak için uğraşır küçük yaşta babası Fransız sarayından kovulmuştur, bu da kafasında yer edinmiştir. Kendine monarşiyi yıkmak hedef olarak belirlemiştir. Nitekim öyle oldu da…
Amerika’yı, Fransa’yı öyle bir şaşkınlığa uğrattı ki herkese özgürlüğün önünde kimsenin duramayacağını ispatladı.

SAVAŞIN NEDENLERİ

⇒ Laos civarındaki küçük dağı ele geçirme amacı
⇒ Fransızların topraklarını genişletmek istemesi

SAVAŞIN SONUÇLARI

Fransızlar Viet Minh karşısında hızla yenilirken bununla beraber gelen toprak kayıpları yaşanmaktadır. Fransızlar bir üs kurup düşmana akınlar düzenlemeye başlamak için Dien Bien Puh’u işgal etmişlerdir. Böylece Vietnamlı askerlerin Dien Bien Puh’a giden yollarını kapatmışlardır. Kente hiç bir şekilde karadan ya da denizden bağlantı sağlanamamıştır. Sadece kente ulaşmak için tek bir yol vardır; havadan destek. Fransızlar kendilerine onca yenilgiden sonra güvenli ortam hazırladıklarını zannetmiştir fakat Vietnam generali Vo Nguyen Giap, üssü 40 bin askerle donatmış ve savunma hatlarını kırmak amacıyla ağır silahlar ve toplar kullanınca Fransızlar’ın kısa da olsa sevinçleri boşa gitmişti. ABD’nin yoğun yardımına karşın üs 7 Mayıs 1954 tarihinde Vietnamlılar tarafından ele geçirilmiştir. Fransızlar bu ağır yenilgi sonrasında dağılmış, kendilerine gelememişlerdir. Bunun üzerine Fransız hükümeti savaşa son vermek amacıyla Resmi Barış Görüşmeleri’ni uluslarası konferansta dile getirdi. Fransız halkı kabul etmiştir ve barış yapılarak Vietnamlılar bu savaştan karlı çıkmıştır. Fransızların Vietnam üzerindeki varlığı sona ermiştir. Toplam 8000 Fransız askeri öldürülerek, yaralanarak ve esir edilerek savaş sonlanmıştır. Fransızlar sadece toprak kaybetmemişlerdir, 8000 tane askeride bir hiç uğruna harcamışlardır.


Bu savaştan sonra Billy Joel’in”We Did’nt Start The Fire”şarkısında da muharebeye değinilir.


Ayrıca dram ve savaş filmi olan Dien Bien Phu filminin yönetmen koltuğunda Pierre Schoendoerffer oturuyor. Başrollerinde Donald Pleasence, Jean-François, Christopher Buchholz gibi başarılı oyuncuların oynadığı filmi milyonlarca kişi izlemiş ve takdire şayan olduğunu söylemişlerdir. Film o zamanlarda yaşanan ölümleri, siyasi, diplomatik bütün olayları gayet anlaşılabilir bir şekilde ortaya koymuştur. Bu yüzden bu savaşı anlamak, bilmek istiyorsanız küçük bir araştırmadan sonra bu filmi izleyerek iyice anlayıp yorumlayabilirsiniz.
Benim film hakkındaki düşüncelerim şunlar;
Gayet güzel bir şekilde duygu yansıtılmış ayrıca savaş sahneleri mükemmel, bunun dışında filmi başarılı buldum umarım siz de izlersiniz ve o savaşı sadece bilmekle kalmaz anlayabilirsiniz de…
Şimdiden keyifli izlemeler…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here