Hz. Adem’in Ayak Bastığı İlk Yer

1
252

Adem Tepesi Nedir?

? Adem Tepesi, Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’nun doğusunda bulunan yüksek bir dağdır.

? Dağ, Hıristiyanlar, Müslümanlar, Budistler ve Hindular için kutsaldır. Dağda bulunan ayak izi, Hıristiyan ve Müslümanlara göre Hz. Adem’e aittir. Cennetten kovulduktan sonra dünyada ayak bastığı ilk yer olarak bilinmektedir. Aynı ayak izi Budistlere göre ise Buda’ya aittir.

?Tahmin edersiniz ki dağ sık sık, Budistler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından ziyaret ediliyor. Hatta dağın yakınlarında bu dinlere ait ibadet yerleri mevcuttur.

? Kutsal ayak izini ilk Kral Valagambahu’nun keşfettiği tahmin edilmektedir. Bu tarihten sonra hacılar sürekli dağa tırmanmışlardır. Yani yaklaşık 1000 yıldır dağa tırmanılıyor.

? Kral Vijayabahu tarafından orman temizletilir, yollar ve köprüler yapılır, barınaklar inşa edilir.

? Tırmanış yaklaşık 12-16 saat sürmektedir. Ayak izinin fotoğrafını çekmek yasaktır. Özellikle Nisan ayında yoğun bir ziyaretçi akını vardır.

 

Hz. Adem Kimdir?

➡️ İbrani dinlerde Tanrı’nın yarattığı ilk insandır. Her dinde Adem’den farklılıklar olsa da hemen hemen aynı şekilde bahsedilmektedir.

➡️ Sümer metinlerinde bahsedilen ilk insan Adapa ile benzer özellikleri vardır. Adem’in topraktan yaratılması, karısının kaburga kemiğinden yaratılması, yılan yüzünden kandırılıp, yasak elmayı yemeleri ve cennetten kovulmaları Sümer metinlerindeki Adapa’nın hayatıyla aynıdır.

➡️ Adem, İbranice’de kızıl toprak anlamına gelmektedir. Tevrat’a göre Adem, yaratılışın altıncı gününde topraktan yaratılmıştır. Eşi Havva’da kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Havva ile cennet bahçelerinde dolaşırken, Havva’nın yılana kanması ile yasak elmayı yerler ve cennetten kovulurlar.

➡️ Hıristiyanlıkta’da hemen hemen aynı şekilde anlatılmaktadır Adem. Hıristiyanlıkta Adem’in ilk günahı büyük bir öneme sahiptir. Onun günahı tüm insanlığa geçmiştir ve İsa bu günahı yok etmek için kendisini feda etmiştir.

➡️ Kuran’da ise Adem’den sekiz surede bahsedilmiştir. İslama göre Adem, yaratılan ilk insan ve ilk peygamberdir. Allah onu Rahman suretinde yaratmış ve kendi ruhundan üflemiştir.

➡️ Adem ve Havva topraktan ve aynı nefisten yaratılmıştır. Yani Havva onun kaburga kemiğinden yaratılmamıştır.

➡️ Şeytanın onları kandırmaları ile cennetten kovulmuş ve dünyaya gönderilmişlerdir. Adem Sri Lanka’ya ayak basmış, Havva ise Etiyopya’ya yollanmıştır. İkisi Mekke’de Arafat Dağı’nda buluşmuşlardır.

➡️ Hadislere göre Adem’in boyu yaklaşık 35-48 metre arasındadır.

 

Sri Lanka Neresidir?

? Resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Hint okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir.

? 1972’den önce ülke Seylan adıyla bilinirdi.

? Hint Okyanusunun İncisi de denilen ülkede 21 milyon kişi yaşamaktadır.

? Tamamıyla Musol İklimi altında bulunan ülke çay tarımında önde gelmektedir.

? Doğal kaynakları; hidro enerji, mineral kumlar, fosfatlar, cevherler, kireç taşı, grafit ve kildir.

? Ülkede yaşanan doğal afetler genelde kasırgalar, hortumlar ve erezyondur.

? Başkenti Kolombo’dur ve Seylanca dili konuşulmaktadır.

You may also like

Share

1 YORUM

  1. İslam’a göre Hz. Havva, Hz. Adem’in üst kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Siz İslam’a göre kaburga kemiğinden yaratılmamıştır demişsiniz. Bu bilgi yanlış

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here