Huzursuzluğumuz Neden Arttı ?

0
12
Maneviyat küflendi mi huzursuzluk artar..
Maneviyat köreldi mi huzursuzluk baş gösterir..

Doğa, insan doğarken bütün ihtişamıyla insanoğluna tüm güzelliklerini sunar. Fakat daha sonra insanoğlunun hırsı açgözlülüğü ya da bütün olumsuz duyguların yükünü çektikten sonra huzursuzluk onun yoldaşı olmaya başlar. Bunda gerek yaşadığı toplumun etkisi olduğu gibi bazen içinde yaşadığı problemleri neden olabilir, etkisi her ne olursa olsun bir yerden sonra o kör kuyuda bulur kendisini.

Küçükken her şeyin iyi olacağı umuduyla büyütülür herkes, nininilerimiz bile öyle değil midir zaten. Günler geçer yıllar geçer okulları da bitirdik mi yine bazı şeylerin eksik olduğunu görür ve tatmin olamayız yaşadıklarımızdan. Herkes günün şart ve durumlarına göre yaşamak istemeyebilir mesela ama uyması geren kurallar ve yaşam mücadelesinde hep bir kurala uymak zorundadır. İsteksizce yapılan her iş kalpten gelmediği sürece sadece görsellik sunar, gözlerin karşısına kendisini gösterir, kalbin aşması gereken duvarları aşamaz. O yüzden içimizden geldiği gibi iş yapmak önemli ve bereketli olur, diğer türlüsü sadece insana eziyet ve külfet getirir.

Huzurun sadece insanın içinden gelerek topluma yansıma yapması beklenemez, en önemlisi adaletli bir yaşamdır. Adalet olmadı mı bırakın insanları toplum göçer din gider. Huzursuzluğun ilk kaynağı adaletin olmamasıdır..Adalet yoksa sevgide olmaz anlayışta kaybolur her şeyin içi boşalır, tatsız yaşamlar  keyifsiz günler getirir. Bunun yanında ekonomik boyutta önemlidir, insanın insanca yaşamasını sağlayacak ücret ve maaşlar sağlanmasına ortam hazırlanmalıdır. Bazı  kesimlere yüksek maaşlar yerine toplumda fark çok olmaması için çalışılacak ve bir dengenin sağlanması beklenilmektedir. Devlette çalışanların yada özel sektörde çalışanların hakları insanlara yetecek ve onlarında bir katkı sağlamasına ortam hazırlanarak ücretlerde sık sık artışlar sağlanma yoluna gidilmelidir, böyle olunca insanda bir şeyler yapma tutkusu ve heyecanı başlayıp coşkulu bir şekilde işinden mutlu olarak çalışmasına neden olacaktır.

Huzursuzluğun artmasına neden olan olaylar :

➡ Adaletisizlik

➡ İşsizlik

➡ Geçim sıkıntısı

➡ Borçlar

➡ Kumar oyunlarının çoğalması

➡ Doğru haber ve tarafsızca yapılmasına karşı yapılan eylem ve olaylar

➡ Her sınavda yapılan hile ve torpille yapılan atamalar

➡ Hukukun doğru işlememesi ve kişilerin hukuku ağır basması

➡ Toplumdaki insana aşağılayıcı kınayıcı konuşmak ve önemsememek

➡ Toplumsal statütüsü farklı insanlara özellikli davranmak ve önem vermek

➡ Kuran-ı Kerim’in yapılmamasını söylediklerinin yapılması ve devletin parasını yemekte hak olduğu düşünülmesi

➡ Politikacıların keyfi davranışlarına hesap sorma mercinin olmaması başıboş bırakılması..

 

Bu koşulların iyileştirilmesi toplumda cenneti getirir, zaten yaşadığımız dünya hem cennet hem cehennem, ne olmasını istiyorsak ona çeviririz. Yeter ki kalplerimiz ve akıllarımız temiz olsun, onları iyileştirdiğimizde zaten ilk önce insanı sonra toplumu sonrada dünyayı kuşatıp sağlam temellere oturmasına yardım edebiliriz, yanı her şey elimizde ve zihinlerimizdedir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here