Hurda Parçalarından Güneş Enerjisi ve Elektrikle Çalışan Otomobil Yaptı

0
6
Hurda Parçalarından Güneş Enerjisi ve Elektrikle Çalışan Otomobil Yaptı
Hurda Parçalarından Güneş Enerjisi ve Elektrikle Çalışan Otomobil Yaptı

Elektrik ve elektronik mühendisi 30 yaşındaki Muhammed Abdo, otomobil yapma hayalini Türkiye’de gerçekleştirdi. 4 yıl önce hayalindeki otomobili yapmak için harekete geçen Abdo, sanayi sitesindeki iş yerlerinde atıl duran malzemeleri toplayıp çift kişilik güneş enerjisi ve elektrikle çalışabilen bir otomobil yaptı.

ARACA KIZININ ADINI VERDİ

Abdo, yağmur sensörü, müzik çalar, geri dönüş sistemi, açılır kapanır ayna, navigasyon gibi çok sayıda özelliğin yer aldığı araca, 2 yaşındaki kızı “Sinar”ın adını verdi. Araç saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ VE ELEKTRİKLE ÇALIŞIYOR

Abdo’nun kendi imkanlarıyla yaptığı paneller sayesinde güneş enerjisiyle çalışan otomobil, elektrikle de yol alabiliyor. Bir batarya ile 70 kilometrelik menzile sahip aracın pili 4 saate tekrar şarj edilebiliyor.

ÇOCUKLUK HAYALİYDİ

Abdo, ülkesindeki iç savaş dolayısıyla 2011 yılında ailesiyle Türkiye’ye geldiklerini belirtti. Yaşamlarını sürdürdükleri Hatay’da 2 yıl boyunca iş bulamadığını anlatan Abdo, çocukluğundan beri hayali olan otomobili yapmaya karar verdiğini ve aracı tamamladıktan sonra trafiğe çıkarmaya başladığını söyledi.

4 BİN DOLARA MAL OLDU

Otomobili evinde oluşturduğu atölyede yaptığına değinen Abdo, “İki kişilik otomobilin bir ileri ve geri vitesi bulunuyor. İçinde müzik sitemi de var. Otomobil bana yaklaşık 4 bin dolara mal oldu. İmkan sağlanırsa ve seri üretim yapabilirsem otomobili daha uygun fiyata mal edebilir ve bundan daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayabilirim.” dedi. Abdo, yeni bir otomobilin yapımına başladığını sözlerine ekledi.

Muhammed Abdo’nun yaptığı otomobilden görüntüler;You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here