Kazım Ersun Yanal

Ersun Yanal,17 Aralık 1961 tarihinde İzmir’de Buca’da doğmuştur.Tam adı Kazım Ersun Yanal’dır. Annesi Behiye... 

Hayat

Hayat Hayat bazen sobada yaktığımız el gibidir Yaklaşma ,elleme derler, değme elini yakarsın ,canın acır derler.. Dinlemezsin.. Çünkü... 

Piyango 2

Piyango, toto, loto, at yarışı,casino kumarı vs. bütün şans oyunları. Adı gibi oyun işte. Yıllardır nice insanlara... 

Piyango

Rızkı veren Hüda’dırKula minnet eyleme..   “İsa (as) günün birinde bir kabristana uğramıştı.... 

Aşk Aslında Oydu…”O” ise Mevlana Celaleddin Rumi …

  O bir okyanustu aslında; İçinde kendine has ilmi, güzelliği ve sırları olan büyük bir okyanus. Öyle ki ; aşkı... 

Hugo Rafael Chavez Frias Kimdir ?

Kategori : Ana Sayfa, Tarih - Etiketler :, , , , , - Tarih : 06 Aralık 2017

Share

Hugo Rafael Chávez Frias kimdir ?

1954 yılında Sabaneta şehrinde doğan Venezuella’lı politikacı 1998 yılından ölümüne dek Venezuella’ya başkanlık yapmıştır. ilk olarak askeri akademiye girmiş ve 1975 yılında oradan mezun olmuştur.1992 yılında Başkan Carlos Andreas Perez yönetimine darbe girişimine liderlik etmiş fakat başarısız olmuştur. Bu girişimden birkaç sene sonra kuruldu ve 1998 yılında Hugo Chavez başkanlığa seçilmiştir. Chavez ülke siyasetinde reformlar yapmaya başlamıştır. Buna örnek olarak toprak reformları,işçilerce yönetilen kooperatifler,yeni bir anayasa vb. durumlar gösterilebilir.

Chavez siyasi olarak ülke ve dünya basınında açık sözlülüğüyle öne çıkan bir siyasetçi olmayı başarmıştır. Bazı emperyalist ülkeleri açıkça eleştirmiştir. 

2002 Darbe Girişimi ?

11 Nisan 2002‘de başlayan yürüyüşlerle Chavez taraftarı ve muhalefet gruplarının çatışmasıyla olaylar başlamıştır. Yönetim karşıtı komutanlar sarayı işgal edip Chavez’i tutuklarlar. Devletin başına ise Pedro Carmona Estanga getirilir. Ancak Venezuella halkının başkanı tanımaması ve kararkı protestolar düzenlemesi sonucunda 14 Nisan 2002′de Chavez yeniden göreve başlar. Böylece girişim başarısız olur. Bu tarihten sonra 2006 ve 2012 seçimlerinde de muhalefeti geride bırakıp 4.kez başkan seçilen Chavez böylece ölümüne kadar başkanlık görevini yürütmüş olur. 2012 yılında kanser tedavisi görmeye başlayan Chavez 5 Mart 2013’te aynı hastalıktan dolayı hayatını kaybeder.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Share