Hugo Rafael Chavez Frias Kimdir ?

0
21

Hugo Rafael Chávez Frias kimdir ?

1954 yılında Sabaneta şehrinde doğan Venezuella’lı politikacı 1998 yılından ölümüne dek Venezuella’ya başkanlık yapmıştır. Hugo Chavez ilk olarak askeri akademiye girmiş ve 1975 yılında oradan mezun olmuştur.1992 yılında Başkan Carlos Andreas Perez yönetimine darbe girişimine liderlik etmiş fakat başarısız olmuştur. Bu girişimden birkaç sene sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi kuruldu ve 1998 yılında Hugo Chavez başkanlığa seçilmiştir. Chavez ülke siyasetinde reformlar yapmaya başlamıştır. Buna örnek olarak toprak reformları,işçilerce yönetilen kooperatifler,yeni bir anayasa vb. durumlar gösterilebilir.

Chavez siyasi olarak ülke ve dünya basınında açık sözlülüğüyle öne çıkan bir siyasetçi olmayı başarmıştır. Bazı emperyalist ülkeleri açıkça eleştirmiştir. 

2002 Darbe Girişimi ?

11 Nisan 2002‘de başlayan yürüyüşlerle Chavez taraftarı ve muhalefet gruplarının çatışmasıyla olaylar başlamıştır. Yönetim karşıtı komutanlar sarayı işgal edip Chavez’i tutuklarlar. Devletin başına ise Pedro Carmona Estanga getirilir. Ancak Venezuella halkının başkanı tanımaması ve kararkı protestolar düzenlemesi sonucunda 14 Nisan 2002′de Chavez yeniden göreve başlar. Böylece girişim başarısız olur. Bu tarihten sonra 2006 ve 2012 seçimlerinde de muhalefeti geride bırakıp 4.kez başkan seçilen Chavez böylece ölümüne kadar başkanlık görevini yürütmüş olur. 2012 yılında kanser tedavisi görmeye başlayan Chavez 5 Mart 2013’te aynı hastalıktan dolayı hayatını kaybeder.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here