Hudut Namustur

0
Hudut Namustur

 "Bayrakları bayrak yapan; üstünde ki kandır. Toprak; eğer üstünde ölen varsa Vatandır." diyerek özetlemişti aslında "Vatan" ı, Mithat Cemil KUNTAY.

 

“Bayrakları bayrak yapan; üstünde ki kandır. Toprak; eğer üstünde ölen varsa Vatandır.” diyerek özetlemişti aslında Vatanı, Mithat Cemil KUNTAY.

Tarih boyu süregelen savaşlar, üzerinde kurulu olan ve benimsenmiş yurtlar, büyük bedeller verilip alınan toprakların müdafaası hususu; hiçbir devletin korumak için kaybedecek hiçbir şeyi kalmaması durumudur. Belirli coğrafyalar üzerilerinde bitmeyen oyunlar ve ülkelerin menfaat ilişkileri ile benimsenmiş sömürü ve fetih sevdası, hakkıyla korunamayan ülkelerde bu açığın oluşmasına sebep olmuştur. Hudut, topraklarımızın son noktası olması sebebi ile dışarıdan gelen tehlikelerin bertaraf edilmesi gerektiği yerdir. Bir nevi insana benzeyen "Vatan", kişi kendisini nasıl koruyorsa, öyle korunmalıdır.Tarih boyu süregelen savaşlar, üzerinde kurulu olan ve benimsenmiş yurtlar, büyük bedeller verilip alınan toprakların müdafaası hususu; hiçbir devletin korumak için kaybedecek hiçbir şeyi kalmaması durumudur. Belirli coğrafyalar üzerilerinde bitmeyen oyunlar ve ülkelerin menfaat ilişkileri ile benimsenmiş sömürü ve fetih sevdası, hakkıyla korunamayan ülkelerde bu açığın oluşmasına sebep olmuştur. Hudut, topraklarımızın son noktası olması sebebi ile dışarıdan gelen tehlikelerin bertaraf edilmesi gerektiği yerdir. Bir nevi insana benzeyen “Vatan”, kişi kendisini nasıl koruyorsa, öyle korunmalıdır.

Etnik köken ayırt edilmeksizin verilen canların tek bir ortak noktası vardı. Malazgirt’te verilen canların ve dökülen kanların boşa olmadığını; İstanbul’ da, Çanakkale’ de ve Kurtuluş’ da gösteren Aziz Milletimiz ve Askerlerimiz, kaybettiklerinden vazgeçip kazandıkları ile övünmüşlerdi. Kazanmak için bunca çabanın sarf edildiği ve kanın akıtıldığı savaşların ortak bir nedeni vardı. “Vatan”

Otoriteyi ve mahremiyeti çevreleyen hudut, Vatan’ ın çevresini ören bir ağdır. Maddi ve manevi olarak korunan vatan; milletlerin bağlılığı ile oluşmuş ve hudutlarını belirlemiştir.
Devletin bekası, milletin refahı için yapılan; karakollar, kalekollar, operasyonlar ve savaşlar, borcunu ödemeye giden henüz çiçeği burnunda Mehmetçikler, askerler, polisler ve gerektiğinde bu devletin kökenine bakmadan kenetlenmiş tüm millet; söz konusu vatan olunca geçmişte olduğu gibi, tek nefes olacaktır.

Günümüzde yapılan “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı” operasyonlarının da tek bir nedeni vardır. Hudut ötesi operasyonlarla yapılan girişimler; bölgede ülkeye sızmaya çalışan teröristlerin, sınır ötesinde bir koridor oluşturmasını engellemek ve hareketlerini kısıtlayarak, onları yok etmek. Kısaca “Vatan” içindir.

Hudut NamusturHudut koruması için yapılan çalışmalar da ise; ülkemiz, TOKİ işbirliği ile güvenlik duvarı inşa etmektedir. Yaklaşık 1200 km’yi bulan bu duvarlar üç metre yüksekliğinde ve belirli mesafelerde akıllı gözetleme kuleleri ile donatılmıştır. Kısım kısım iç tarafları hendekli olan bu güvenlik duvarlarının, bölgede bulunan karakollarca devriye gözetlemesi de yapılmaktadır. Ülke sınırlarını korumak amacı ile yapılan bu faaliyetlerin hepsi, ciddi anlamda gerekli ve şarttır. Bugüne kadar yapılmış olan kaçak geçişler göz önünde bulundurulduğunda; maddi ve manevi bir çok kayıp yaşanmıştır.

Hadislerle de vurgulanmış olan hududun korunması, vatan için büyük bir görevdir.
“Bir gün ve bir gece sınırda nöbeti tutmak, gündüzü oruçlu gecesi ibadetli geçirilen bir aydan daha hayırlıdır. Şayet kişi bu nöbet esnasında vazife başında iken ölürse, yapmakta olduğu işin ecri ve sevabı kıyamete kadar devam eder, şehid olarak rızkı da devam eder ve kabirdeki sorgu meleklerinden güven içinde olur.” (Müslim, İmâre 163. – Tirmizî, Fezâilü’l-cihâd 2; Nesâî, Cihâd 39; İbni Mâce, Cihâd 7).

 

Boşuna yazılmamıştır sınır karakollarının çatılarına, sınır dağlarına ve gözcü kulelerine "Hudut Namustur.", diye.

Boşuna yazılmamıştır sınır karakollarının çatılarına, sınır dağlarına ve gözcü kulelerine “Hudut Namustur.”, diye.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here