Hubble: En Uzak Yeni Galaksi

0
48
NASA/ESA Hubble Space Telescope has trained its razor-sharp eye on one of the universe's most stately and photogenic galaxies, the Sombrero galaxy, Messier 104 (M104). The galaxy's hallmark is a brilliant white, bulbous core encircled by the thick dust lanes comprising the spiral structure of the galaxy. As seen from Earth, the galaxy is tilted nearly edge-on. We view it from just six degrees north of its equatorial plane. This brilliant galaxy was named the Sombrero because of its resemblance to the broad rim and high-topped Mexican hat. At a relatively bright magnitude of +8, M104 is just beyond the limit of naked-eye visibility and is easily seen through small telescopes. The Sombrero lies at the southern edge of the rich Virgo cluster of galaxies and is one of the most massive objects in that group, equivalent to 800 billion suns. The galaxy is 50,000 light-years across and is located 30 million light-years from Earth.

Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen yeni bir görüntü bize şimdiye kadar en uzaktaki galaksinin görüntüsünü verdi.

 

-En Uzak Galaksi

 

Hubble, NASA‘nın Hubble Uzay Teleskobu (WFIRST ve James Webb) başarıları hakkında söylendiği gibi yine takdire değer bir performans gösterdi. Yakın zamanda yapılan bir duyuru Hubble‘ın başarıları listesine yeni bir adım ekledi.

Uluslararası gökbilim ekibi uzay teleskobunu evrendeki en uzak galaksiyi ölçerek kozmik mesafe kaydını parçalamak için kullandı. GN-Z11 olarak adlandırılan bu parlak bebek gökadası, 13.4 milyar yıl önce (Big Bang’den yalnızca 400 milyon yıl sonra) görülüyor.

Hubble‘la yapabileceğimizin ötesinde büyük bir adım attı. Baş araştırmacı Pascal Oesch, GN-z11‘i evrenin şu anki yaşının yalnızca yüzde üçü olduğu bir zamanda görüyoruz “dedi.

Gökbilimciler, evrende oluşan ilk galaksilere odaklanmaya çalışıyorlar ve bu keşif gökbilimcilere ilk adımı gösterdi. Gözlemler gökbilimcileri daha önce yalnızca NASA’nın Yakında çıkan James Webb Uzay Teleskobu ile erişilebileceği düşünülen bir galaksi alanına getirdi.

 

30 milyar ışık yılı uzakta, onu 13.4 milyar yıl önce olduğu gibi görüyoruz.

 

-Geçmişe Bakmak

 

Bilim adamları, astronomik mesafeleri evrenin genişlemesinin bir sonucu olan galaksinin “kızıla kaymasını” belirleyerek ölçüyorlar. Bu “kızıla kayma” ışık teleskobumuza doğru ilerledikçe alan genişledikçe ışığın daha uzun (ve sonuç olarak daha da kızıl olan) dalga boylarına kadar uzatılmasının bir sonucudur. Bu kırmızı kademeyi ölçerek, ışığın nereden gittiğinin kesin bir ölçüsünü elde edebiliyoruz.

Kayıdı tutulan önceki galaksinin kızıla karşıtlığı 8.68, yani 13.2 milyar yıl önce olduğunu görüyoruz. Buna karşılık, GN-Z11, yukarıda bahsedilen 13.4 milyar yılda ve Big Bang‘e 200 milyon yıl daha yakın bir seviyede kılan bir 11.1 kırmızılık kayma oranına sahiptir. Araştırmacılar, kayıtların yalnızca James Webb Uzay Teleskobu‘nun yardımıyla aşılabileceğini tahmin ediyorlar.

Özellikle Teksas A & M Üniversitesi‘ndeki bilim adamları ve Texas Austin Üniversitesi‘ndeki bilim adamları daha önce 30 milyar ışıkyılı uzaklıkta şaşırtıcı bir galaksi olan z8_GND_5296‘yı buldu. Evrenin genişlemeleri sayesinde, GN-z11 şu an bu mesafeden daha uzaktır.

 

-Peki Yeni Galaksi Neye Benziyor?

 

GN-Z11 görüntüsü galaksimizinkinden 25 kat daha küçük olduğu ve galaksimizin yıldızlar kütlesinin yüzde birinin olduğunu ortaya koyuyor. Hızlı büyüyor, galaksimizden 20 kat daha büyük bir oranda yıldızlar oluşturuyor. Bu galaksi ilk görüntülendiğinde beklenmedik derecede parlak olmasının bir nedeni de budur.Sonuçlar aynı zamanda evrenin doğası hakkında yeni ipuçları sunuyor. Bu sonuçlar heyecan vericiyken, James Webb Uzay Teleskobunun 2018’de piyasaya sürülmesinden sonra sunabileceği gözlemlerin yalnızca bir ön izlemesi.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here