Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

1

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

 

11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı’na kavuştuk Elhamdülillah.

Ramazan ayı Müslümanlar için ayrı bir mânâ taşır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, bu mübarek ayda indirilmeye başlamıştır. Yine Kur’an-ı Kerim’de geçen bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “Kadir Gecesi” Ramazan ayı içerisinde kutlanır. Ve yine İslamın şartlarından biri olan oruçta bu ayda tutulur.

Rahmet ve mağfiret aydır Ramazan!

Bu ayda gök kapıları açılır.

Şeytanlar zincire vurulur.

Cehennem kapıları kapanır.

Allahu Teala oruçluların üzerine rahmet yağdırır.

İşte bu sebeplerden dolayı bu aya, “ON BİR AYIN SULTANI” denilir.

 

ORUÇ AYI RAMAZAN:

Ramazan ayı oruç ayıdır. Kişi Allah rızası için aç ve susuz kalır.  Nefsini dünyevi arzulardan uzaklaştırır. Allah rızasını gözeterek oruç tutan bir kişi; sebat etmek, kanaat etmek ve sabretmek gibi ahlaki güzelliklere ulaşır. Duyduğu açlık hissi, aç ve muhtaç insanların halini daha iyi anlamasını sağlar.

Ramazan ayında Müslümanlar yoksulları iftar sofralarında ağırlar. Ramazan paylaşma ayıdır… 

Hani büyüklerimizin bir sözü vardır:

“Tok açın halinden ne anlar.”

İşte tok insanların, aç kalan insanları anladığı aydır Ramazan…

“Ayların En Güzeli”

Kur’an ayıdır Ramazan.

Zikir ayıdır Ramazan.

Sohbet, muhabbet ayıdır Ramazan.

Bu kutlu ve mübarek ayda, mukabeleler takip edilir, teravihler kılınır, zikirler dualar niyazlar edilir. Sevap ve mükâfat artar. Müminlerin üzerine rahmet ve bereket yağar.

Allah (Celle Celalühü) oruçlu kullarına rahmet nazarı ile bakar.

 

HADİSLERLE RAMAZAN;

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ nın (sallallahu aleyhi ve sellem) Ramazan ve oruç hakkında ki hadis-i şerifleri;

? (Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allahü teâlâdan bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.) [Buhari]

(Ramazan orucunu tutup ölen kimse, Cennete girer.) [Deylemi]

?  (Ramazan ayı gelince, ‘Ey hayır ehli, hayra koş! Şer ehli, sen de kötülüklerden el çek’ denir.) [Nesai]

? (Ramazan bereket ayıdır. Allahü teâlâ bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.) [Taberani]

(Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur.) [İ.Ebiddünya]

(İslam, kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.) [Müslim]

(Cennetteki güzel köşkler, sözü hoş, selamı çok, yemek yediren, oruca devam eden ve gece namazı kılan kimselere verilir.) [İbni Nasr]

(Oruç tutan müminin susması tesbih, uykusu ibadet, duası müstecap ve amelinin sevabı da çoktur.) [Deylemi]

(Bilhassa oruçlu iken çirkin, kötü söz söylemeyin! Birisi size sataşırsa, ona ‘Ben oruçluyum’ deyin!) [Buhari]

(Gerçek oruç, sadece yiyip içmeyi değil, boş ve hayasızca sözleri de terk ederek tutulan oruçtur.) [Hakim]

(Temizlik imanın yarısı, oruç da sabrın yarısıdır.) [Müslim]

(Oruçlu iken ölene, kıyamete kadar oruç tutmuş gibi sevap yazılır.) [Deylemi]

(Oruçlu iken ölen Cennete girer.) [Bezzar]

(Oruç tutan, namaz kılan kimse, mükâfatını kıyamette aklı kadar alır.) (Hatib)

 

AYETLERLE RAMAZAN:

Ramazan ayı ve oruç ile ilgili bazı ayetler;

?  Ey iman edenler! Allah’a karşı       gelmekten sakınmanız için   Oruç,sizden öncekilere farz kılındığı   gibi,size de farz kılındı. (Bakara    Suresi 183)

?Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184)

?Ramazan ayı, insanlara yol    gösterici, doğrunun ve doğruyu  eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi 185)

?Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar , rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Suresi 112)

 

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (sallallahu aleyhi ve sellem) RÜYASI:

(Rüyamda acayip şeyler gördüm. Ümmetimden birini azap melekleri yakalamıştı. Aldığı abdestler gelip, onu içindeki zor durumdan kurtardı. Birini gördüm, kabri onu sıkıyordu. Kıldığı namazlar gelip, onu kabir azabından kurtardı. Birine şeytanlar musallat olmuştu. Ettiği zikirler gelip, şeytandan onu kurtardı. Birinin de susuzluktan dili çıkmıştı. Tuttuğu Ramazan orucu gelip, susuzluğunu giderdi.

Birini zulmet sarmıştı. Yaptığı hac gelip karanlıktan çıkardı. Birine ölüm meleği gelmişti. Ana babasına yaptığı iyilikler gelip, ölümüne engel oldu, geciktirdi. Birini Müslümanlarla konuşturmuyorlardı. Sıla-i rahim gelip, ona şefaat etti, onlarla konuştu. Peygamberinin yanına gitmek isteyen birine engel oluyorlardı. Aldığı gusül, onu alıp yanıma getirdi.

Ateşten korunmak isteyen birisine, sadakası gelip ateşe perde oldu. Birini zebaniler alıp Cehenneme götürürken, yaptığı emr-i maruf ve nehy-i münker gelip kurtardı. Biri Cehennem ateşine atılmıştı. Allah korkusu ile döktüğü gözyaşları gelip oradan kurtardı.

Birine amel defteri solundan verilirken, Allah korkusu gelip, defterini sağa aldı. Sevapları hafif gelen birine, kendinden önce ölen çocukları gelip, sevabını ağırlaştırdı. Cehennemin kenarında, korkudan titreyen birine, Allahü teâlâya olan hüsnü zannı gelince, titremesi durdu. Sırattan zorla geçen biri, Cennete geldi. Fakat kapılar kapalıydı. Kelime-i şehadeti gelip, onu Cennete koydu.) [Taberani, Hakîm-i Tirmizi]

 

Ramazan’ı Şerif ayımızı hakkıyla ihya etmeyi Rabbim cümlemize nasip etsin İnşaAllah.

 

Tüm Cemaati Müslimin Ramazan Ayı Mübarek Olsun…

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here