Hoş Geldin Diyebilmek

0
51

Her başlangıç yargısız bir hoş geldin hakkeder. Tanımadan, bilmeden, duymadan hazırda bulunan düşünceler değil de bilip, anlayıp, hissettiğimiz duygularla hoş geldin demeliyiz hayatımıza aldığımız kişilere. Göndermeye meyilli bir ev sahibi gibi değilde misafirperver bir ev sahibi gibi karşılamalıyız. Eskiden çekinmeden kapılar çalınır tanrı misafiri diye kabul edilirdi. Ancak şimdi… Şimdisi çok can sıkıcı. Tıpkı eskilerin tanrı misafiri deyip kabullendiği gibi kabullenmeliyiz. Evet belki her hoş geldin dediğin senden bir parça götürüp gitti. Belki bir yara açıp gitti. Belki de sana herkesin aynı olduğu düşüncesini aşılayıp gitti.

Belki de en acısı önüne ön yargılardan oluşan kalın yıkılmaz bir duvar inşa etmeni sağlayıp öyle gitti. Diceksiniz ki sonuçta hepsi gitti. Hepsi aynı işte. Değil hepsi aynı değil işte. Size gelenlerin hepsi aynı gelmedi. Sonu kötü biten bir şeyin iyi yanlarına kör olmak nankörlüktür. Hayata, yaşanan zamanlara, karşınızdakilere en çokta kendinize. Unutmayın beş parmağın beşi bile aynı değilken ne bütün kadınlar aynıdır bu dünyada ne de bütün erkekler.
Evet doğru olmayan tonla insan var. Hatta siz bile bazılarına yanlış geliyor olabilirsiniz. Kimse sizin doğrularınızla yaşamak zorunda değil tıpkı sizin de kimsenin doğrularıyla yaşamak zorunda olmadığınız gibi.
Hayatınıza giren herkese yargısız bir hoş geldin diyebilin. Evet yapılanlar unutulmuyor, yaralar sızlıyor, boğazda yumrular oluşuyor ama bir gün biri mutlaka sizlere kurdurmak zorunda bırakılan o kalın ön yargı duvarını kıracak inanın buna. Sadece zamanını beklemelisin.

Ne demiş Mevlana “Uğraşma boşuna seni ancak gördükleri ve duydukları kadar anlayacaklar. Gördükleri, ancak kendi anladıkları kadar olacak.”

Kimseyi önceden tanıyormuş gibi yargılama. Çünkü hiç kimse  önceden kurulmuş bir yargıyı hak etmez.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here