Hormonlu Gıdalar ve Zararları

1

Hormonlu Gıdalar Ve Zararları

Hormonlar Günümüz teknoloji dünyası içerisinde, sağlık için birebir olan meyve ve sebzelerde kullanılarak bu sağlıklı meyve ve sebzeleri sağlığımıza zararlı hale getirmektedir. hormon kullanımı son yıllarda bir hayli artışa geçmiş durumdadır. Çoğu ülke bu konu hakkında önemleri almaktadır. Özellikle Avrupa ülkeleri bu konu üzerinde ısrarla durarak diğer ülkelerden alınan meyve ve sebzeleri oldukça dikkatli davranmakta ve vatandaşının sağlığını korumaktadır.

Meyve ve sebzelerde kullanılan hormonlar insan sağlığını oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Hormon’un serüveni, tarihsel süreç içerisinde üzüm ile başlamıştır. ilk defa 1960 yılında üzümde kullanılmıştır. Bu tarihte ilk defa üzümde başlayan hormon macerası, sonradan bütün meyve ve sebzelerde kullanılır olmuştur. Hatta meyve ve sebzelerin taşlarını dahi değiştirmiştirler.

Meyvelerde ve sebzelerde hormon kullanılmasının nedenleri ise şunlar, en büyük sebebi hormonun meyve ve sebzelerin normalden daha hızlı bir şekilde büyüyüp olgunlaşmasını sağlamasıdır, bir başka sebebi ise meyve ve sebzelerin çok daha canlı ve parlak bir görünüm almasıdır. Bu sayede meyve ve sebzelerin satışı kolaylaşıyor. Bu nedenle hormonlar, çok tercih edilmektedir. Fakat meyve ve sebzelerde kullanılan hormonların, insan sağlığına çok ciddi etkileri ve zararları bulunmaktadır. İnsan vücuduna olan etkisini şöyle anlatabilirim. Öyle ki, bu etkilerin sonu ölümcül bir hastalık olan kansere kadar gidebilmektedir.

Tarım konusunda uzman olan kişiler, seralarda üretilen ürünler üzerinde yaptığı araştırmalarda serada yetişen sebze ve meyvelerin hormona ihtiyaç duyduklarını ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden de, her meyve ve sebzenin üretildiği dönem olan kendi döneminde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü böyle çok daha sağlıklıdır. Mevsimi olmayan sebze ve meyve tüketimi, sağlık açısından sakıncalı durumlar doğurabilmektedir. Olgunlaşan bütün meyvelerin yapısı incelendiğinde, her meyvede kendine özel hormonlar yer almaktadır her meyve ve sebzenin hormonu farklıdır. Bu hormonlar, doğal hormonlardır. Mevsiminden önce ya da sonra üretilen meyveler, sıcak ve soğuk gibi fiziki şartlardan oldukça fazla etkilenirler. Bu etkilenme ise, sonucunu yavaş büyüme ile göstermektedir. Bunu ise hormonlarla engelenebilmektedir.

Meyvelerde bulunan doğal hormonlar, sentetik hormonlar sayesinde aktif hale getirilir. Verilen dozun uygun seviyelerde verilmeyerek çok fazla verilmesi, sağlığa zararlı durumlar oluşturmaktadır. Aşırı doz uygulanan hormonlar, vücutta bulunan hücrelerde parçalanmayarak hücrede aksaklıklar oluşmasına neden olur. Yani bu doz çok önemlidir ve dikkatlice kullanılmalıdır. Çok büyük doz kullanılan meyve ve sebzeler tüketilirse Böylece de, vücutta birçok hastalığın kapısı açılmış olur. Bu hastalıklar ise, daha demin de söylediğim gibi kansere dahi gidebilmektedir. Ülkemizde hormonun en çok kullanıldığı ürünler ise, domates, patlıcan, çekirdeksiz üzüm, elma ve kabak gibi sebze ve meyvelerdir. Sağlık açısından oldukça önemli olan bu ürünler, hormonlar yüzünden sağlıksız hale gelebilmektedir. İnsan vücuduna oldukça faydalı olan bu sebzeleri sağlıksız hale getirmektedir.

Hormonlu Meyveler Nasıl Anlaşılır?

Hormon kullanılan meyve ve sebzeler, kendilerini en çok görüntüleriyle açığa vurmaktadır. Meyve ve sebzelerin şekillerindeki anormallikler, dikkati çeken ilk şeydir. Hormonlu sebze ve meyveler çok pürüzsüz ve düzgün bir şekilde olabilirler. Veyahut yamuk yumuklardır. Yani birbirleri arasında da bir zıtlık vardır Hormonlu sebze ve meyvelerin. Hormonlu elma, portakal ve armut gibi meyvelerin kabuklarının dış yüzeyinde kabarcıklar, şekilsizlik ve de olağanın dışında bir renk ve görünüm olur ve bu görünüm belirti bakımından önemli durumlar teşkil eder. Yine yenildiği zaman tattaki bozuklukta hemen hormonlu olduğunu bize belirtir. Ayrıca aroma azlığı, hormonlu meyvelerin anlaşılmasında bir diğer unsur olmaktadır.

Her meyve ve sebzenin hormonu gösterme şekli farklıdır. Mesels oldukça sevilen bir meyve olan çilekte ise hormon kendisini, aşırı derecede büyük bir şekil ve yapışık haldeki iki çilek olarak göstermektedir. Yazın, serinlik adına oldukça fazla tüketilen karpuzda ise, çekirdek kısmındaki boşluklar ve nişasta kokusu ve de karlanma görüntüsü ile kendisini belli eder. Hormonlu bir meyve, öncelikli olarak şeklinden daha sonra ise tadından anlaşılmaktadır. Zaten hormonlu bir sebze yada meyvenin tadı tuzu yoktur. Hormonlu sebze ve meyvelerin dış yüzeyinde kabarcıklar, farklı memeler ve bozuk şekiller olan meyveler, sağlık açısından oldukça büyük riskler taşıyabilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için, hormonlu ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve böyle ürünler tüketilmemek konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Sağlıklı olmak için yapılan seçimler, hormonlu ürünler nedeniyle malesef sağlıksız durumlar teşkil edebilmektedir. Aynı zamanda şekli büyük olan her meyve de hormonlu değildir. Bu yanlış bir kanıdır. Tabi olağanüstü bir büyüklükten bahsetmiyoruz.

Hormonlu ürünler, çok büyük olabilir ama bu ürünlerin muhakkak şekillerinde bir bozukluk vardır. Aradaki bu farkın iyi anlaşılması ise çok önemlidir.

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here