Honda ve Panasonic’ten Büyük Ortaklık!

0
Honda ve Panasonic'ten ortaklık!
Honda ve Panasonic'ten ortaklık!

Cuma günü Honda ve Panasonic rahat değiştirilmeyi sağlayacak yeni bir pil ortaklığı tasarılarını duyurdu. Ancak bu anlaşma arabalar için değil, elektrikli motorlar ve pil ile kuvvetlendirilen değişik hareketlilik taşıtları için.

İki holding tarafından “araştırma deneyi” olarak belirlenen bu anlaşma Endonezya’da yer alacak. Bu bölgenin de oldukça geçimli olduğu söylenebilir. Endonezya yalnızca Dünya’nın en büyük üçüncü motosiklet piyasası olmasının yanı sıra hava kirliliği problemleri de yaşamakta.

Aralık ayında başlayacak olan programın ilk amacının içerisinde “birkaç düzine bölgede” şarj istasyonları kurmak olacak. Konsept çizimleri gösterilen istasyonlar aynı anda birden fazla Mobile Power Pack pili şarj edebilme hünerine sahip olacaklar. Buradaki fikir, elektrikli motosikletler ve scooterlar gibi Honda mahsullerinin pilleri bittiğinde uygun bir istasyon bularak dolu bir paket ile değiştirmeleri olarak gözüküyor.

Program en azından başlangıç safhalarında Endonezya’nın West Java bölgesinde Bandung’da ve Bali’de Denpasar ve Kuta’da yer alacak.

Ortaklık, Honda’nın Mobile Power Pack mahsulünü kullanarak pil metamorfozu üzerine odaklanacak ve ortak bir işletme olarak Pt. HPP Energy Indonesia kurulacak.

Honda ve Panasonic’in ortak olarak başlattıkları tek çalışma da bu değil. İkili, aralarında Toyota ve Nissan’ın da bulunduğu değişik şirketlerle solid-state katı-haldeki piller üzerinde çalışmak için bir ortaklık kurmuşlardı. Libtec Consortium for Lithium Ion Battery Technology and Evaluation Center elektrikli araba pillerinin erimini 2030 senesine kadar 800 kmye çıkartmayı hedefliyor…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here