Holografik Evren

0

Bilim Adamları Evrenin Dev Hologram Olabileceği Hakkında

Onlarca yıldır bilim insanları, Evrenimizin, fizik kanunlarının yalnızca iki boyut gerektirdiği, ancak dev boyutlu bir hologram olduğuna dair araştırmalar yapıyor ancak her şey üç boyutlu görünüyor.

Çok zor görünüyor, ancak doğruysa, fizikteki bazı oldukça iri soruları çözecek ve son araştırmalar, hologram ilkesinin, aynı zamanda, başlangıçtaki Evrenin açıklanmasında standart Big Bang modeli gibi işe yaradığını düşündüren bazı kanıtı yumuşattı.

İlk kez 1990’larda önerilmiş olan hologram ilkesi, iki önemli düşünce kolunun modern fizikte birleştirilmesi için bir girişimdir – kuantum mekaniği ve genel görelilik.

Fikir, bir alan hacmiyle ilgili tüm bilgilerin, o bölgeyle olan iki boyutlu bir sınırda kodlanmış olarak düşünülebileceği fikridir.

Bir karadelik düşünün – bazı fizikçiler kara deliğe düşen her şey hakkında bilgiler aslında olay ufku sınırında tutulur (veya kodlanır) diye düşünürler.

FİZİĞİN BÜYÜK SORUSUNA CEVAP

Bu ilkeyi Evren’in geri kalanına uygularsak, sizi, beni ve karşılaştığımız diğer tüm maddeleri yapan tüm bilgiler iki boyutlu bir sınırla kodlanır ve üç boyutlu olarak ifade edilir.

Bu hipotez açıkça inanılmaz derecede zordur, ancak son 20 yılda bu fikir hakkında 10.000’den fazla makale yayınlanmıştır.

Bu yılın başında yapılan bir çalışmada, Evren’in bir zamanlar kozmik mikrodalga arka planına dayanan – Big Bang’in “afterglow” u üzerine kurulu ilk doğrudan gözlemsel kanıt olabileceğini iddia ettiler bile.

Ancak bunun sadece henüz yazmamamız gereken bir dışsal hipotez olduğunu söyleyelim.


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here