Hindistan’ı Büyülü Kılan 6 Madde

1
Hindistan'ı Büyülü Kılan 6 Madde
Hindistan'ı Büyülü Kılan 6 Madde

 

HİNDİSTAN İLE İLGİLİ BİLGİLER

HİNTLİLERİN YAŞAMI ? HİNTLİLERİN YEMEKLERİ NELERDİR ? HİNTLİLERİN KÜLTÜRÜ ? HİNTLİLERİN YÖRESEL KIYAFETLERİ ? HİNTLİLERİN BAYRAMLARI  VE HİNDİSTAN’I BÜYÜLÜ KILAN 10 NEDEN ? HİNDİSTAN NERESİ VE NASIL BİR YER ?HİNDİSTAN’ IN TARİHİ ?

HİNDİSTANI BÜYÜLÜ KILAN 10 NEDEN ‘ DEN BAHSEDEYİM ÖNCE

1- DANSLARI 

Hintliler kendilerine özgü eğlenceli ve bir o kadarda renkli danslarıyla ünlülerdir. Kalabalık bir şekilde ve birbirleriyle uyum içinde dans ederler her zaman. Şunu söyleyeyim dans edişlerine hayranım. Sıfır hata ve muhteşem bir görsellik sağlıyorlar .

Chyna Express  filminden bir dans sahnesi, bu filmi de izlemenizi öneririm.

Buda 3 İdiots filminden dans karesi, bu filmi izlemelisiniz kesinlikle izlemelisiniz çünkü çok şey anlatıyor hayata ve eğitime dair.

Birde YERE DÜŞEN YILDIZLAR ( Zameen Par Taare ) Filmi var , buda mutlaka izlemeniz gereken filmlerden . İzleyin ve izletin insanların uyanması lazım derin uykularından.

2 -EĞLENCELİ FESTİVALLERİ 

Eğlenceli danslarını sergiledikleri, birbirinden renkli ve hareketli olan festivallerini sizinle paylaşacağım. 

İLK  FESTİVAL

MAKAR SANKRANTİ FESTİVALİ

Sankranti  festivali , Ocak ayının ortasında , özellikle Andhra Pradesh şehrinde ve hatta tüm Hindistan’ da kutlanır.  Bu dönemde ekinlerin biçilip , mevsimlerin değiştiği dönem olarakta bilinir. Aslında bu festival hasat festivali olarak kutlanmaktadır.

2. FESTİVAL

HOLİ FESTİVALİ

En meşhur festivallerden birisidir. Renk festivali olarak bilinen Holi festivali , Hindistan ‘ ın  en iyi festivali olarak biliniyor ve iki gün sürüyor. 

Bu festival Hindistan’ ın  Mathura şehrinde düzenleniyor. İnsanların birbirlerine (gıda boyası) boya fırlatıp, çılgınca kutladıkalrı festival.

3.FESTİVAL

KUMBIA MELA FESTİVALİ 

12 yılda bir düzenlenen bir festivalidir.  Dünyada en çok insanın katıldığı festival olarakta biliniyor.  En son 2013 yılınnda yapıldı ve 80 milyondan fazla insan bu festivale katıldı. 

Ayrıca Mahavir Jayanti ‘de bu dönemde kutlanır. Jain bayramı olarak bilinir. Jainizmin kurucusu Mahavari’nin doğumu bu festivalde kutlanır. Jain dinine inananların kutladıkları en büyük bayram olarak bilinir. 

 

MAHAVARİ JAİN

4. FESTİVAL

AĞUSTOS HİNDİSTAN FESTİVALLERİ

Ağustos ayında kutlanan onam hasat festivali. Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi Kerala ‘ da 10 gün boyunca  kutlanıyor. Eğer Hindistan ‘ a gidicekseniz uğramanız gerek şehirlerden birisi. Özellikle üstü kapalı tekneleriyle meşhur bir şehir.

Onam kutlamalar şunlardır Vallam Kali (tekne yarışları), Pulikali (kaplan dansları), Pookkalam (çiçek düzenleme), Onathappan (ibadet), Onam Kali, Savaş Tug, Thumbi Thullal (kadın dans), Kummattikali , (maske dansı) Onatallu (dövüş sanatları), Onavillu (müzik), Kazhchakkula, Onapottan (kostümler), Atthachamayam (türküler ve dans) ve diğer kutlamalar.

Malayali Hindular için yıl dönümüdür .

ONAM FESTİVALİ

5. FESTİVAL

FİL BAŞLI GANEŞ ‘ E ADANAN FESTİVAL

Hindistan ‘  nın en popüler tanrısı olan fil başlı Ganeş ‘ e adanıyor bu festival. 11 gün sürmektedir. Kutlamada Ganeş heykelleri yapılıp , festival sonrasında okyanusa atılıyor.

6. FESTİVAL

NAVRATİ FESTİVALİ

İbadet ve dans edilerek Ekim ayında kutlanır. Evrenin yaratıcısı ve koruyucusu Tanrıça Durga ‘ adanır. Dokuz gün dokuz gece sürmektedir. Parlak giysilerle oynanan danslar ve şaşalı kutlamalar olur.

NAVRATİ KUTLAMASI

7. FESTİVAL 

DWALİ FESTİVALİ

En önemli festivallerdendir. Dwali festivallerinde Hindular  yeni yılın gelişini , evlerini , caddelerini , sokaklarını mumlarla süsleyerek , ışıl ışıl bir tablo gibi olan bu festivali kutlarlar. Işıkları iyiliği aydınlatarak , karanlığın kötülüğünü yok ederler. Kasım ayında kutlanan bir bayramdır.

 

3 – ELLERİNE YAKTIKLARI SÜSLÜ KINALAR 

Hint kınasının diğer kınalar dan farkı yoktur.

Hintliler bu kınayı vücutlarına sanat katmak ve estetik bir görüntü elde etmek amacıyla uygularlar ve bu sanat kültürü onlara ait olduğu için adına da Hint kınası denmiştir.

Hint kınası eşlerin arasındaki sevgi bağını güçlendireceğine , nazardan ve kötülükten koruyacağına inanılır.

Kına ne kadar koyu renkte çıkarsa eşler birbirine o kadar bağlıdır ya da bağlanır anlamına gelir.

 

4- GİYİM TARZLARI 

Kadınkarın Giyimleri

Hintli bayanlar kıyafetleri konusunda sür sürüştür , tak takıştır yapmayı çok severler .  Giyimlerine ve süslenmelirine özen gösteren bu hanımlar sanki bir yılbaşı ağacıymış gibi ortalarda gezinirler. Ve  normal thsirt , pantolan giyimi değilde kendilerine ait özel yöresel kıyafetlerini giyerler. Şimdi sizlere giydikleri bu elbiselerin parçalarını tanıtayım..

Dupatta

Şal gibi görünen dikdörtgen şekile sahip , Hintli kadınların omuzlarına ve başlarına örttükleri örtüdür. Normal ve özel günlerde kullanırlar. 


Şalvar

  Bildiğimiz şalvar gibi üstü çok bol, alta doğru daralan pantalon. Cebi ve fermuarı olmayan belden ipiyle bağlanan bir kumaş pantalon.

Churidar

  Şalvar gibi başlayan bileklere doğru indikçe daralan ve tayta benzeyen  kumaşın ayak bileklerinde büzük büzük olan fermuarsız ve cepsiz kumaş pantolon.

 

Şalvar Kaamez

Hindistan ‘ da giyilen günlük bir kıyafet. Üst kısm eğer müslümansa giyen kişi genelde bluzu diz altına kadar uzun ve altında şalvarı oluyor. Eğer giyen kişi hindu (hinduizme inanan) ise daha kısa bluz  en fazla diz üstüne kadar gelen uzunlukta bluz  ile şalvar giyiniyorlar. Uzun veya kısa bluz olarak karışık giyindikleri de oluyor o yüzden hangisi müslüman hangisi hindu her zaman shalwar kameez ile ayırt edemezsiniz. Ama genel olarak müslümanlar uzun tercih ediyor. Sari ne kadar geleneksel olsa da hintli kadınlar dışarıda günlük hayatlarında ise giderken vs. salwar kameezi tercih ediyorlar. Mesela çalışan genç bayanları çoğunlukla salwar kameez giyerken görürsünüz.

Sari  

Uzun dikilmemiş  kumaştan oluşuyor ve içine kısa bir bluz giyilip vücudun etrafindan omuzlara doğru sarılıyor. Özellikle Güney Hindistan da günlük hayatlarında neredeyse herkes sari giyiyor. Kumaşın uzunluğu 4-9 metre arası değişiyor. Hindista ‘ nın her bölgesinde kumaşı farklı tarzlarda giyiniyorlar.

Nasıl giyildiğini aşağıdaki videoda görebilirsiniz .

Erkeklerin Giyimleri

 

 

Erkek Hint kıyafetlerinde daha çok sadelik ve şıklık ön plana çıkar. Bayanlardan daha sade görünen erkek hint kıyafetlerinde genellikle açık ve tamamlayıcı renk olarak beyaz krem rengi seçilir. İşlemelerle tamamlanır.

Ayakkabı rengi olarak kıyafetteki en yoğun renk seçilir. İnce şallar uzun kıyafetin önüne örtülür.Ve bu şekilde daha modern görünüm sağlanır.

 

 

 

 

 

5 – HİNDİSTAN HAKKINDA BİLGİ VE İLGİNÇ BİLGİLER

HİNDİSTAN HAKKINDA

Bir Güney Asya ülkesidir. Hint Okyanusu , Umman Denizi , Bengal Körfez , Pakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti , Hindistan ‘ın komşularını oluştururken , Hindistan toprakları yer yüzünün en büyük 7. coğrafi alanıdır. Hindistan Çin ‘den sonra gelen dünyanın en kalabalık 2. ülkesidir. Hindistan ekonomisi son yıllarda yapılan önemli ekonomik reform ve hamlelerle büyük bir ivme kazanmış. Hindistan ekonomisi dünya üzerinde en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Sanayi bakımından da önemli bir ülkedir , bildiğimiz birçok madenin çoğu bu ülkeden çıkar . Baharat konusundada geniş yelpazededir , baharatların ülkesi desek daha doğru olur. Aynı zamnada Hindistan Boksit rezervleri olarak dünyada 2. , Manganez ‘ de ise dünyanın 3. büyük rezervlerine sahiptir.  Kısacası Hindistan yer altı kaynakları bakımından son derece zengin ve şanslı bir konumdadır. Hindistan aynı zamanda da tarımcılıkla geçimini sağlayan bir ülkedir ve büyük bir kısım tarımcılık yapmaktadır. Yetiştirilen tarım ürünlerinin %80 ‘ ini  tahıllar oluşturmakta. Pirinç ve Şeker Kamışı yine Hindistan tarım ürünleri arasında en fazla yetiştirilen ürünlerdir.  Çay ,Susam, Mercimek , Yer Fıstığı ve Nohut üretiminde dünya ‘da birinci , Pirinç , Şeker Kamışı , Soğan , Keneotu ve  Hint Keneviri üretiminde ise dünya ikincisidir.  Hindistan tarihinde önemli yer tutan tarihi ticaret yolları ise ülkenin önemli bir konuma sahip olduğunun göstergesidir.  Ticaretin , alışverişin önemli bir tarihsel noktasıdır. Hindistan bugün bile dünya yazılım fabrikasıdır. Dünya üzerinde bir çok yazılım şirketine Hindistan ev sahipliği yapar. 

Böylesine güçlü bir ekonomiye sahip olan Hindistan  aynı zaman da uygarlığı , medeniyetiyle bir benzeri dahaolmayan  bir  nevi şahsına münhasır bir ülkedir. Öyle ki koskoca ,  farklı bir dünyadır. Hindistan kültürü ,tarihi , mutfağı ,yaşamı ile ziyaretçileri  için sonsuz derecede vaat kardır. Ülke topraklarının yüzde 22 ‘ sini ormanlar oluşturur. Bu ormanlar içerisinde dünyada eşi benzeri olmayan , daha keşfedilmemiş hayvanları içerisinde barındırır.  Yaz ayları yani Haziran ve Eylül arası olan kısımda ise , muson yağmurları görülür. Ganj nehri Hindistan için özel bir anlam taşırken Ganj nehrinin beslediği , Ganj ovası ülkenin en verimli topraklarını oluşturur. Ganj deltası ise dünya üzerindeki belki de en fazla canlı çeşitliliğini ağırlar. Coğraffi güzelliği ve özelliği sadece bunla sınırlı olmayan ülkede Himalaya ‘ lar  bölgesi Tibet yaylasını Hindistan ‘ dan ayırmaktadır . Himalayalar bölgesinin en yüksek noktasını ise dünya üzerinde adı en çok duyulmuş Everest tepesi oluşturur.

GEZMEK İSTEYENLERE ÖNERİ

Hindistan mistik ve gizemli bir uygarlıktır.  Dünya üzerinde belki de hiç bir yerde tecrübe edilemeyecek kadar çok şey barındırır. Elbette dünyanın en büyük coğrafyalarından biridir.. Hindistan turu ,başka bir kültür ve alternatif bir seyahat de bulunmak isteyen kişiler için oldukça iyi bir fikir olurken kesintisiz 5000 yıldır varlığını sürdüren medeniyet tüm imkanlarını ziyaretçilerine sunmaktan çekinmeyecektir. Hindistan turu gündemi olan kişiler için , altın üçgen bölgesi ideal bir başlangıçtır. Hindistan ‘ ın altın üçgen bölgesi ziyaretçilerinin işini kolaylaştırırken ülkeyi ilk defa görme şansı olan kişileri etkileyebilecek tüm özelliklere bu bölge sahiptir. Üçgenin merkezinde başkent  Yeni Delhi bulunurken , Hindistan Başkent ‘ in eski ve modernle nasıl birleşeceğine tanık olunabilecektir.  Taj Mahal , Jaipur Sarayı , tapınak kentler ve birçok hisar yine Hindistan altın üçgen bölümünün bir parçasıdır. Hindistan demir  ağlarıyla başarılı bir şekilde örülebilmiş bir ülkedir. Hindistan şehirlerinin her noktasına trenle gitmek imkanı ise ziyaretçiler için önemli olacaktır. Hindistan ‘ın eski bir İngiliz kolonisi olması nedeniyle İngilizce konuşma sıkıntısı yaşamamaktadır. Hindistan para birimi ise rupidir. Hindistan ‘ ın başkenti ise 1911 ‘ de temelleri atılmış olan Yeni Delhi ‘ dir. Yüzlerce yıllık tapınakların , görkemli tarihi yapıları , benzersiz doğal parklarıyla ünlü olan Hindistan ‘ ın 35 turistik yeri UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ ‘ nde bulunuyor.

6 – TARİHİ ESERLERİ 

TAC MAHAL 

Taç Mahal, Yamuna Nehri’nin sağ kıyısında, Uttar Pradesh’de bulunan Agra Bölgesi’nde yaklaşık 17 hektarlık geniş bir Mughal bahçesinde yer almaktadır. Mugal İmparatoru Şah Cahan tarafından karısı Mumtaz Mahal’in anısına 1632 yılında MS 1648 yılında başlayıp camii, konuk evi ve güneydeki ana geçit, dış avlu ve manastırları ile birlikte inşaata başlamıştır. Daha sonra MS 1653 yılında tamamlanmıştır. Arapça yazılmış birçok tarihi ve Quaranik yazıtın varlığı Tac Mahal’ın kronolojisini belirlemeyi kolaylaştırmıştır. Yapımı için imparatorluğun tamamı ile Orta Asya ve İran’dan ustalar, taş kesiciler, döşekler, oymacılar, ressamlar, hattat, kubbe inşaatçıları ve diğer esnaflar talep edildi.

Tac Mahal, Hint-İslam mimarisinin tümünde en büyük mimari başarı olarak görülüyor. Onun tanınmış mimarisi güzelliği, katılar ve boşluklar, konkav ve konveks ve ışık gölgesi ritmik bir kombinasyonuna sahiptir; kemerler ve kubbeler gibi estetik açıdan estetik açıdan daha da artmaktadır. Üzerinde yemyeşil yeşil bulut kırmızımsı patikanın ve mavi gökyüzünün renk kombinasyonu, anıtsal renkleri ve ruh hallerini anımsatan vakaları göstermektedir. Değerli ve yarı kıymetli taşlarla yapılan mermer ve kakma istihkamı, onu anıt yapar. 

Tac Mahal’ın benzersizliği, Shah Jahan’ın bahçecilik planlamacıları ve mimarları tarafından gerçekleştirilen bazı olağanüstü yeniliklere dayanıyor. Böyle bir dahi planlamanın birisi anıtın uzak manzarasına zengin derinliği ve perspektifi ekleyen tam merkez yerine, dörtlü bahçenin bir ucunda mezarın yerleştirilmesidir. Ayrıca, yükseltilmiş mezar çeşidinin en güzel örneklerinden biridir. Mezar, minarelerin sekizgen tabanının dört yanı köşelerdeki meydanın ötesine uzanan kare bir platform üzerinde daha da yükselir. Platformun üst kısmına, güney tarafın ortasında sağlanan basamaklardan oluşan yanal bir uçuş uygulanmaktadır. Tac Mahal’in zemin planı, bileşimde mükemmel bir denge içinde, merkezdeki sekizgen mezar odası, portal salonları ve dört köşe odasında kuşatılmış durumda. Plan üst katta tekrarlanır. Türbenin dış cephesi köşeli planda kare şeklindedir. Mumtaz Mahal ve Şah Cahan’ın sayaçotlarını barındıran büyük çift katlı kubbe odası, planda mükemmel bir sekizgen. Her iki tablayı kuşatan olağanüstü sekizgen mermer örgü ekran mükemmel işçiliğin bir parçası. Tamamen cilalanmış ve kakma işleriyle zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Çerçevelerin sınırları, harika mükemmellik ile çiçeklerle temsil edilen değerli taşlarla kuşatılmıştır. Yaprakları yapmak için kullanılan taşların tonları ve tonları ve çiçekler neredeyse gerçek görünür. Mumtaz Mahal’in sembolü, mezar odasının kusursuz merkezinde olup, kakmalı çiçek motifleri ile süslü dikdörtgen bir platform üzerine yerleştirilmiştir. Şah Cahan’ın işareti, Mumtaz Mahal’dan daha büyüktür ve bundan otuz yıldan uzun bir süre sonra, batıda ikinci fıkra tarafından kurulmuştur. Üst cenotaphlar sadece yanıltıcıdır ve gerçek mezarlar, Mughal mezarları imparatorluğunda benimsenen bir uygulama olan alt mezar odasında (crypt) bulunmaktadır.

Platformun köşelerindeki dört serbest duran minare, Mughal mimarisine şimdiye dek bilinmeyen bir boyut kazandırdı. Dört minare, anıta yalnızca bir tür mekansal atıf sağlamakta, aynı zamanda yapı için üç boyutlu bir etki sağlamaktadır.

Mezar yanında Tac Mahal kompleksinin en etkileyici olanı, ön sahanın güney duvarının merkezinde ihtişamlı duran ana kapısıdır. Kapı, kuzey cephesinde çift çarşı galerileri ile çevrili. Galerilerin önündeki bahçe, iki ana yürüyüş yolu ile dört çeyreğe bölünür ve her mahalle, duvarlı bahçedeki Timurid-Fars düzenindeki daha dar çapraz eksenli yürüyüş yollarına göre bölünür. Doğu ve batıdaki muhafaza duvarlarının ortasında bir köşk vardır.

Tac Mahal mükemmel bir simetrik planlı yapı, ana özelliklerin yerleştirildiği merkezi bir eksen boyunca bilateral simetri vurgusu ile. Kullanılan yapı malzemesi kırmızı kumtaşı ve değerli / yarı değerli taşların mermer ve kakma işleri ile kaplanmış kireç harçtır. Tac Mahal kompleksindeki cami ve konuk evi, merkezdeki mermer türbenin aksine kırmızı kumtaşından yapılmıştır. Her iki binanın önünde terasın üzerinde büyük bir platform var. Hem cami hem de misafirhane aynı yapıdadır. Merkezî dominant portal ile sıralı olarak düzenlenmiş üç adet tonozlu koylardan oluşan dikdörtgen bir büyük mezarlığa sahiptirler. Portal kemerlerinin çerçevesi ve pervazları beyaz mermerle kaplanmıştır.

 

Tac Mahal’in yanında Jaipur Sarayı ve altın üçgen bölgesini gezmenizi öneririm.

 

 

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here