Hindistan İlk Müslüman Cumhur Başkanı: Zakir Hüseyin

0

Modern Hindistan’ın Vizyoner  Cumhur Başkanı Zakir Hüseyin 

Hindistan’ın 3. Cumhurbaşkanı olan Hüseyin 8 şubat 1897 yılına Hindistan’ın Haydarabad kendinde doğmuştur.  Müslüman bir ailenin çocuğudur. 1967-1969 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Kendisi Hindistan’ın önemli eğitimcilerindendir. Modern Hindistan’ın da önemli vizyoneridir. Hindistan’ı içinde bulunduğu halden çıkarmaya ve yenilikler getirmeye çalıştı. Halk tarafından sevilen iyi bir yönetici ve siyaset adamıdır. Ekonomik alanda da doktora yapmıştır.

Zakir Hüseyin’in Akademik ve Siyasi Hayatı

Zakir hem eğitim hem akademik hem siyasi hayatı boyunca disipline önem vermiş kaliteli bir kişilikti. Özellikle akademik kariyer hayatında öğrencilerine her zaman düzenli giyinmeyi, cilalı ayakkabılarla gezmeyi, görgü kurallarına uygun konuşmayı öğretmiştir. Hatta zaman zaman bu tarz disiplin kurallarını üniversite öğrencilerine yazılı kurallar koyarak uygulatmaya giderdi. Zakir’in bu tutumu öğrencileri hayli rahatsız ettiği bir zamanda, öğrenciler toplu bir şekilde onu protesto ettiler ve koyduğu kurallara uymadılar. Bu durum karşısında Hüseyin öğrencileri farklı bir biçimde geliştirmeyi düşündü. Bir gün Üniversitenin kapısın önüne oturdu. Eline bir ayakkabı fırçası alarak içeri giren tüm öğrencilerin ayakkabılarını fırçalamaya başladı. Bunun üzerine öğrenciler kendilerinden utanarak cilalı ayakkabı ve temiz kıyafet giymeye başladılar. Bu sayede Üniversitede istenilen düzen yeniden sağlanmış oldu.

 

Başarılı bir eğitim hayatı olan Zakir 23 yaşında Jamia Millia İslam Üniversitesinin kurucusu oldu. Almanya’da Berlin Üniversitesinde Ekonomi alanında doktora yaptı. Hindistan manevi kahramanı olan Mahatma Gandhi ye büyük destek ve hayranlık duyan Hüseyin, Gandhi’nin de teklifiyle İslam Üniversitesinin kurulması için çaba harcadı ve 1926 yılında bu kurulan üniversitenin başkanı oldu.   1937 yılında ise İlköğretim Milli Komisyon Başkanı oldu. Onun eğitimdeki başarısını gören Aligarh Üniversitesi Zakir’i rektör yardımcılığına atadı. Başarı serüveni tüm hızıyla devam ediyordu. 1957 yılında ise Bihar Eyaletinin valiliğine getirildi. Valilikten cumhurbaşkanı yardımcılığına atandı. Siyasi hayatı da eğitim ve akademik kariyeri gibi parlak geçti. Cumhur başkanı yardımcılığının ardından 1967 yılında Kongre Partisine başkan adayı oldu ve Sarvepa İli Radhakrishan’ın yerine devlet başkanı seçildi.

Zakir Hüseyin’in Aldığı Ödüller

Zakir Hüseyin 1954 yılında Padma Vibhushan ödülünü almıştır. Bu ödül Hindistan’ın ikinci en büyük sivil onur madalyasıdır. Hindistan başkanı tarafından her alanda spesifik ve olağanüstü hizmet veren kişilere verilmektedir.

1963 yılında ise Bharat Ratna ödülüne layık görülmüştür. Bu ödül de Hindistan’ en önemli şeref ödülüdür. Padma Vibhushan ödülünden sonraki ikinci şeref ödülüdür.

 

Zakir Hüseyin’in başkan olduğundaki şu konuşması onun ne kadar samimi ve halktan olduğunun bir göstergesidir. “Hindistan’ın tümü benim evim ve tüm sakinleri benim ailemdir” Hindistan’ın ilk Müslüman cumhurbaşkanı olan Zakir ne yazık ki 3 Mayıs 1969 yılında görev başında hayatını kaybetti. Hindistan Halkı Zakir Hüseyin’e minnettardır.  भारत के लोग गरीबों के लिए आभारी हैं

Merve Nazlı

... acayip tuhaf, tuhaf ve acayip...
Merve Nazlı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here