Hidrojenin Mega-Evrimi

0
12

Fizikçiler Metalik Hidrojen Üretmeye Yakın Ve Her Şeyi Değiştirebilirler!

Hidrojen doğal olarak gaz halindedir, oda sıcaklığında ve atmosferde basıncında. Ancak, hidrojen yeterli miktarda sıkıştırılmış veya düşük sıcaklıklarda katı hale gelir. Sıkıştırma sırasında ısırilgilise, aynı zamanda sıvıya dönüşebilir. Daha da fazla karıştırmak, teorik olarak daha fazla şartlar uygulanıyorsa, hidrojene metal dönüşümü yapma olasılığıdır.

Periyodik tablodaki ilk elementin karmaşıklığı bilim insanları sürekli olarak şaşırtmaktadır. Buna ek olarak, hidrojenin metalik hale gelmesi olasılığı da var – ve tüm metallerde olduğu gibi, belki de enulus’un üzerindeki bir enerji iletkeni olacak. Hidrojeni metal haline getirmek, bilim adamlarının olmasını ummak kadar kolay bir düğme davranışı değişikliği değil.

Şimdi iki takım var. Yüksek oranda uzmanlaşmış laboratuvarlarda farklı yöntemler kullanarak bu iki bilim adamı ekibi ya güçlü elektrikli darbeler uygulayacak ya da lazerlerle hidrojeni zaplıyor. Veya gazı sık ellerini sıkıştırmak için ağır elmasları sıkıştırıyorlar. Her ikisi de katı veya sıvı hidrojeni kendi metalik versiyonuna dönüştürmek için yarışıyor da olsa, iki takımın farklı hedefler var.

Birinin anlaşılacağı üzere süper iletken içine katı metalik hidrojen sağlamayı amaçlar. Geçen Ocak testleri umut verici görünüyor. Harvard Üniversitesi’nin metalik hidrojen biriminin başı olan fizikçi Isaac Silvera’ya göre, bu devrim niteliğinde olacaktır.

Metalik hidrojen, aşırı basınç uygulanmasından sonra metalik formunu korumak için yapılabiliyorsa, oda sıcaklığında çalışabilen bir süper iletken olabilir. Enerji transferinde elektron kaybeden mükemmel iletken. Sıradan insan hayatını etkileyebilecek, verimli, güçlü ve potansiyel olarak sayısız uygulamayla.

İkinci grup ötesine bakar ve gözleri uzaya doğru ayarlanır. Onların deneyleri şimdiye kadar hidrojende metalik davranışın en inandırıcı kanıtını göstermiştir. Ancak hidrojenin sıvı halindeydi. Sıvı metalik hidrojen, devasa, gazlı gezegenler hakkındaki en karmaşık sorunun çoğunun cevaplarını çözebilir. Bu gaz devleri hidrojen dolu. Jüpiter’in manyetik alanı, örneğin, sıvı metalik hidrojenden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca Satürn neden beklenmedik derecede parlak olduğunu açıklayabilir – belki de hidrojenin gezegendeki helyumla etkileşiminin bir sonucu olarak.

Sonuç olarak, katı veya sıvı, hidrojenin metalik formu gelecekte faydalı olacaktır. Umarım yakın gelecek olacaktır.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here