Hidrojen Gemisi Yolculuğa Çıktı

0
Hidrojen gemisi yolculuğa çıktı
Hidrojen gemisi yolculuğa çıktı

Toyota, dünyanın ilk özerk hidrojen tabanlı gemisini altı sene sürecek bir yolculuğa gönderdi. Energy Observer isimli gemi gerçeğinde bir yarış botundan yola çıkarak inşa edildi ve gücünü rüzgar, güneş ve en ehemmiyetlisi deniz suyundan elde edilen karbonsuz hidrojenden elde ediyor.

Gerçeğinde bu teknoloji kara üzerinde halihazırda kullanılıyor ve  yenilenebilir enerji kaynaklarından gelen aralıklı güç kaynağı meselesini aşmaya destekçi oluyor. Ancak bu sefer aynı teknoloji Energy Observer‘da mola ve navigasyon esnasında canlı olarak hidrojen üretmek için kullanılıyor.

Gemi deniz suyunu demineralize ederek tuz ve iyonları yok ederek hidrojen ve elektroliz yoluyla oksijen ile hidrojeni ayırıyor ve hidrojen oluşturuyor. Hidrojen 350-700 bar’da sıkıştırılıp gerektiğinde enerji yığını haline kullanılmaya hazır tanklarda depolanıyor.

Toyota halihazırda hidrojenden gücünü alan kara vasıtaları geliştiriyor, bunlar arasında Toyota Mirai, otobüsler, kamyonlar ve forkliftler bulunuyor. Marka, gelecekte hidrojen tabanlı bir cemiyetin muhtemel olduğunu ispatlamayı hedef edinmiş gibi görünüyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here