Hidrojen Bombası Nedir?

0

Kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen yıkıcı nükleer silaha fizyon bombası veya atom bombası denir.

Hidrojen Bombası Tarihçesi

Etkisiyle atom bombasını gerisinde bırakan hidrojen bombası ABD tarafından yapıldı. Atom bombası için kurulan Manhattan Projesi’ndeki dönemin ünlü fizikçileri hidrojen bombasını yaptı. 1952 yılında ABD ilk hidrojen bombasını Marshall Ada’larında patlattı. Hidrojen bombası atom bombasından yaklaşık 1.000 kat daha etkiliydi.

30 Ekim 1961’de Sovyetler Birliği tarafından Novaya Zemilya adasında Tsar(Çar) Bomba isimli hidrojen bombası patlatılmıştır.  57 megatonluk bu hidrojen bombası Hiroşima’ya atılan atom bombasından yaklaşık 3.800 kat daha güçlüdür. Tsar(Çar) Bombası kendi grubunda en yüksek etkiye sahip bombadır. Çar “Bombaların kralı” olarak da bilinmektedir. 

 

Hidrojen Bombası Etkileri

5 megatonluk bir hidrojen bombası patlatıldığında 1.5 km ve 5 metre derinliğinde bir çukur açabilmektedir. Ve 15 km içerisinde bulunan canlı varlıkların bir hayat belirtisi gösteremeyeceği düşünülüyor.

 

ABD HAVA KUVVETLERİ NEDİR?

ABD Hava Kuvvetleri yani United States Air Force dünyanın en gelişmiş ve en büyük hava kuvvetidir. İlk başta ABD Ordu’sunun bir parçası olsa da 1947 yılında Ulusal Güvenlik Yasası uyarınca bağımsız olmuştur. ABD Hava Kuvvetleri uzay araştırmaları ve hava savaşlarıyla ilgilenmektedir. Hava ve kara kuvvetleri için destek de sağlamaktadır.

 

ABD Hava Kuvvetleri Tarihçesi

1 Ağustos 1907 yılında kurulmuştur. Ancak bağımsızlığını 18 Eylül 1947’de sağlamıştır. Bu kanun beş şubenin dördünden Deniz Piyadeleri, Deniz kuvvetleri, Ordu ve yeni oluştulmuş olan Hava Kuvvetleri‘nden oluşan Ulusal Askeri Kuruluş yarattı. Bu kuruluşa Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı ismi verildi. Hava Piyadeleri 1941 yılında Ordu Hava Kuvvetleri’nin bir alt kolu haline geldi. 1942 yılında ise idari teşkilat olarak kaldırıldı.  Ordu Hava Kuvvetleri de Savunma Sekreterliği Dairesi tarafından 1947 yılında kaldırılmıştır. Bir transfer sözleşmesi imzalandıktan sonra Ordu Hava Kuvvetleri’nde bulunan tüm personeller USAF ve Hava Kuvvetleri’ne  devredildi.

 

Georgia Eyaleti Neresidir?

Georgia Eyaleti Amerika’nın güneydoğusunda olan bir eyalettir. Georgia 1732’de keşfedilmiştir. ABD anayasasına katılan dördüncü eyalettir. İsmini Büyük Britanya Kralı II. George’dan almaktadır. Ülkenin en önemli eyaletlerinden birisidir. Georgia Eyaleti iyi bir iklime sahip olduğundan ülkede çokça meyve yetişmektedir. Eyalette binlerce şeftali tarlasının bulunması sebebiyle “Şeftali Eyaleti” olarak da bilinir. Aynı zaman da popülerlik açısından ilk sekiz de yer aldığı ve Texas’dan sonra en hızlı gelişen eyalet olduğu için “Güneyin İmparatorluk Ülkesi” de denmektedir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here