Hıçkırığın Nedenleri

0
Hıçkırığa Nedenleri
Hıçkırığa Nedenleri

-Çok fazla yemek yemek, aşırı sigara ve alkol kullanmak:

 

Çok fazla yemek yemek hıçkırığa neden olan en baş sebeplerdendir. Bazı hıçkırıklar geçiciyken bazı hıçkırıklar kalıcıdır.Yemek yemek, sigara ve alkol kullanmak geçici hıçkırıklardandır. Hıçkırık genellikle küçük bebeklerde fazla sütten dolayı daha fazla görülür.Bazende günlerce hatta haftalarca insanın yakasından olmayabilir.Buda ciddi bir rahatsızlığın habercisidir. Uzun süreli hıçkırıklar da uyku bozukluğu,konuşma,yemek yeme vs.

 

-Acı ve baharatlı gıdalar:

Acı ve baharatlı gıdalarda hıçkırığın en önemli nedenlerindendir. Bazı insanlarda alerjik rahatsızlıklardan dolayı az baharat bile hıçkırığa ve hapşırığa neden olabiliyor.Bu nedenle yemeklerde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Baharatlı gıdaların da neden olduğu hıçkırığı şu şekilde atlatabiliriz: Güzel bir soluk aldıktan sonra diyagrafam kaslarını etkileyerek normal soluk alma ritmini yakalayarak geçmesini sağlayabiliriz. Halk dilinde en çok önerilen nefesini tutmaktır böylede geçirebiliriz.

 

 

Çok fazla katıla katıla gülmek:

 

Çok fazla gülmekte hıçkırığı ardından getirir. Bazen çok komik gelen anlarda gülmeyi durduramayabiliriz ardından gelecek olan hıçkırığı düşünmeden. Bu yüzden çok gülmekten kaçınmalıyız. Aslında sadece “hık” sesi diye düşündüğümüz hıçkırık ölüme bile neden olabiliyor ve kalp, beyin gibi hayati organlara hasar verebilir.

 

 

Asitli içecekler,çok soğuk veya çok sıcak su tüketmek: 

Asitli içecekler sadece mideye zarar vermez hıçkırık tutulmasına da sebep olur. İçecekle birlikte gaz ve havayı yuttuğumuz için hıçkırtıyor daha sonra gaz bittikten sonra hıçkırığımız da kesiliyor.Diyafram kasları da bu nedenle kasılıyor. Çok soğuk ve sıcak su tüketimi de hıçkırığa sebep olabilir.

 

Kan kimyasının bozulması ve bazı hastalıklar:

Şaşırtıcı olduğu kadar bir o kadar ilginç. Hıçkırık göründüğü kadar masum değil anlaşıldığı üzere. Kanın yapısını bile bozabiliyor. Bu nedenle hıçkırdığımız zaman çok dikkatli olmalıyız.

 

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here