Hesap Sormayacaklar Mı Sanıyorsunuz?

1
16
Hayvanların İslamda yeri

 

İslam dini çevreyi, tabi güzellikleri korumayı hayvanlar da dahil bütün canlılara karşı sevgi ve merhametle davranmayı emretmiştir.

İslam dini çevreyi, tabi güzellikleri korumayı hayvanlar da dahil bütün canlılara karşı sevgi ve merhametle davranmayı emretmiştir.

 

Rabbim ”Merhamet edene Allah da merhamet eder;siz yerdekine merhamet edin ki,gökteki de size merhamet etsin’‘ buyurmuştur.

İslamda hayvanların söz konusu edildiği nasslar (ayetler ve hadisler) hayvanların da haklarına değinmiştir.

 

NAHL SURESİ 8.AYET

”Binmeniz için ve zinet olarak atları, katırları, merkepleri,  yaratmıştır; daha da bilmediğiniz nice şeyler yaratmıştır.” buyrulmuştur.

Rabbim hayvanları bizim için yaratmıştır. Onlar masum canlılardır. Belki bizim gibi düşünemezler ama belli vazifeleri vardır. Her varlığın yaratılış gayesi olduğu gibi…

Bazı ayetlerde de diğer canlıların da tıpkı insanlar gibi, Allah’a ibadet ettiği kuşlarında bir dilinin bir ibadet ve tesbihinin bulunduğu belirtilmiştir .

”Göklerde ve yerde bulunanlarla,dizi dizi kanat çırpıp uçan kuşların Allah’ın sınırsız kudret ve yüceliğini dile getirdiklerini görmüyor musun?Her biri de Allah’ı nasıl anacağını ve Allah’ı nasıl yücelteceklerini bilmektedirler.Allah da onların yaptıkları her şeyi tam olarak bilmektedir.”

Allah hayvanları bize emanet etmiştir.

 

''Göklerde ve yerde bulunanlarla,dizi dizi kanat çırpıp uçan kuşların Allah'ın sınırsız kudret ve yüceliğini dile getirdiklerini görmüyor musun?Her biri de Allah'ı nasıl anacağını ve Allah'ı nasıl yücelteceklerini bilmektedirler.Allah da onların yaptıkları her şeyi tam olarak bilmektedir.''

 

Hayvanların yaşam hakları, özgürlükleri hadislerle vurgulanmıştır. Hayvanların zararlı olanları hariç öldürmesi yasaklanmıştır. Kuş yuvalarının bozulmaması ve yavrularının alınmaması için emir verildiğinde bırakılıyor. Vahşi hayvanların derilerinden elbise eyeri yasaklanmıştır.

  Karınca, arı, hüdhüd, surad kuşu öldürmesini yasaklamıştır. Eğlence amaçlı avcılık da yasaklanmıştır. Hayvanlarda bakımda dahi dikkatli özenli davranılması emredilmektedir. Sağmal hayvanlarda bir miktarını yavrusuna bırakmayı emretmiştir.

   Hayvanın yüzüne vurulmaması, dövüştürülmemesi, fazla yük yüklenilmemesi emredilmiştir.

 

Peki cahiliyye döneminde nasıldı?

Deve hörgücü canlı iken kesiliyor. Butu kesiliyor. Bunun üzerine Efendimiz (sav) ”Hayvan diri iken ondan kesilen bir şey meyte leş hükmündedir.” buyurdular.

Bir gün  bir kafile ava çıkıyor.Serçeleri vuruyorlar. Bunun üzerine rivayet edildiğine göre o serçe Rabbim’den hak talep ediyor. îbniAmr’dan (r.a.) rivayetle:
Bir serçe kuşunu haksız yere öldüren kişiden Kıyamet Gününde Allah bunun hesabını sorar.

Sahibinin hiçbir hamlesine kalkmayan deveyi şikayet etmesi üzerine devenin yanına gidiyor ve deveyle konuşuyor. Deve aç olduğunu sahibini şikayet ediyor. Efendimiz ‘‘Merhamet etmeyene merhamet etmez” buyurmuştur.

Hayvanlara kötü davranmanın insanı cehenneme götüreceğini bildiren Hz. Peygamber (s.a.v.): ‘bir kadın, bağlayıp yemek vermediği ve yer haşerelerinin yemesi için serbest bırakmadığı kedi yüzünden cehenneme girdi’ buyurmuştur.

Süleyman aleyhisselam çörek otunun kabında karınca görüyor ve diyor ki bu karıncaları vatanı cüda etmişim, ve aldığı yere götürüyor.

 

 

HESAP SORMAYACAKLAR MI SANIYORSUNUZ?

YANILIYORSUNUZ.

Neyse ki Sonsuz var …

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here