Herkesin mutlaka ‘TÜM YOLLARIM SANA ÇIKIYOR’ dediği biri vardır!

2
24

Herkesin hayatının bir döneminde Tüm Yollarım Sana Çıkıyor dediği, kaçmak istedikçe, bağlandığı, döndüğü her tarafta hayatın bir şekilde yollarını kesiştirdiği biri vardır.

Ayşen Ilgın da Tüm Yollarım Sana Çıkıyor adlı romanında, aslında başlamaması gereken ama Derin ve Deniz’in döndükleri her yolun birbirlerine çıktığı, kaçamadıkları böyle bir aşkı anlatıyor.

Yazar, romanında insanların bilip, duyup, yaşadığı ama dile getirmeye çekindiği bir konuyu kaleme almış. Gerçek bir aşkı, bir kadının gözünden ve bir adamın gözünden başka pencerelerden anlatmış. Bunu yaparken spiritüellik ve inanç konusunu aşkla harmanlayıp, kişisel devrimden bahsetmiş.

Yazar önce kendisini ve öğretilenleri yenmeli insan. Kendini yenebilen insan herkesi ve her şeyi yenebilir. Biz dünyanın en çok ihtiyacı olan şeyi, sevmeyi ve sevilmeyi hafife aldık. Onun için yenildik hayatta. Bunu hatırlatmak istedim ve gerçek aşkın var olduğunu, gücünü tekrar konuşalım istedim.

BEN HİKÂYEYİ DEĞİL HİKÂYE BENİ BULDU

Kitabın oldukça ilginç de bir yazım serüveni var. Bu yolculuğu yazar şöyle anlatıyor;

“Bir gün spor salonunda tek başıma yürürken, yanıma bir kadın geldi. Tanıyor olmayı bırakın, daha önce hiç görmedim bile. Her bir mimiğinde, çaresizlik, isyan, kabulleniş, sevgi, vicdan azabı, pes etme isteği ve güçlü bir duruş vardı. Tüm çelişkileri üzerine giyinip de gelmişti sanki. Gülümseyerek baktı yüzüme, önüne döndü ve başladı anlatmaya. Anlattı, anlattı… İnsanlar benimle konuşmayı sever, enerjimin onlara iyi geldiğini söylerler. Ben de bu sebeple biriyle konuşmaya ihtiyacı olduğunu, hayattaki bugünkü görevimin bu kadını dinlemek ve onun ruhuna iyi gelmek olduğumu düşündüm. Sessizce, yargılamadan, yorum dahi yapmadan ve onu anlamaya çalışarak, gülümseyerek dinledim. Sırf konuşmasını bölmemek için her zamankinden daha uzun spor yaptım o gün. Ve sonra o kadın adını dahi söylemeden gitti, yine göreceğimi düşünsem de bir daha hiç karşılaşmadım.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2011 yılında aldığım yazarlık derslerinden beri yazı yazıyor ve ilginç bir hikâye arıyordum.

Sırf bir şeyler yazıyor olmak için o gün kadının anlattıklarını not ettim. Sonraki günlerde dönüp dönüp detaylandırdım, aklıma takılan konular üzerinde, o kadının yerinde olsam ne düşünür, ne hissederdim dedim, onları yazdım. Zamanla baktım ki, onlarca sayfa olmuş. Bu neden bir kitap olmasın dedim ve hayal gücümle birleştirerek konuyu toparlamaya başladım. Bir arkadaşım vasıtasıyla, elimdeki dosyayı gören Dokuz Yayınları da hemen basmak isteyince Tüm Yollarım Sana Çıkıyor raflardaki bugünkü yerini aldı. “ 

AŞK ÜZERİNDEN HAYATINI SORGULAMAK

Aşk, insanın hayatı ve yüreği hazır olduğunda değil, ansızın ve hiçbir şarta bakmadan gelir, diyor yazar kitabında. Dış sesin deneme yazıları tarzında konuştuğu kitapta hayatını aşk üzerinden sorgulayan bir çiftin iç hesaplaşmalarıyla birlikte yanlış zamanda karşılaşılan olağanüstü aşkı anlatılıyor. Okuyan herkesin kendi hayatını da sorguladığı kitap,  şaşırıp yok artık dedirten bir sonla bitiyor.

OKUYUCU YORUMLARI, TEPKİLERİ NASIL?

Kimi ben Derin’im dedi kimi Deniz oldu çıktı karşıma. Hatta lütfen söyler misiniz eşime, Kemal karısını çok seviyor diyen bile oldu. Herkes hayatından bir şeyler bulmuş.

‘Ayşen Hanım benim hayatımı yazmışsınız. Bu kitabı okurken, acaba ben bir yerlerde hayatımı anlattım da, hatırlamıyorum mu?’ diye düşündüm.

‘Hayatımı yazsam roman olur derler ya, ben diyemiyorum artık, siz yazmışsınız zaten’ diye yorumlar aldım.

‘Dizi izler gibi okudum, Derin inanma bu Deniz’e diye sesli uyardım Derin’i kendime gülerek’ diye yazan oldu.

Okuyanlar Derin ve Deniz’i çok sevdiler.

‘Önce ön yargıyla başladım kitaba olur mu öyle şey dedim, ama onlar birbirlerini öyle güzel, temiz, gerçek bir aşkla seviyorlar ki, ben onları çok sevdim. Hatta Kemal’i de çok sevdim. Ama Tülay’a çok kızdım. O nasıl silik bir karakterdir öyle’ diye bir itiraf geldi.

Karakterlere o kadar inanmış, öyle benimsemişler ki, sevmişler, kızmışlar.

‘Bazı şeylere karşı ön yargılarımı kırdınız, hala böyle büyük sevdalar varmış demek ki, deyip umut ışığı yaktınız’ cümlesiyle de çok mutlu oldum diyor yazar.

AYŞEN ILGIN OKURLARINA SEVİNDİRİCİ HABER

Okurlarının devamını bekledikleri Tüm Yollarım Sana Çıkıyor kısa sürede ve üstelik aykırı bir hikaye olmasına rağmen çok sevildi. Bu etik olmayan aşkın karakterleri ve yaşadıkları gerçek, saf aşka gıpta edildi. Ayşen Ilgın, ‘Şimdi ne olacak? Derin, Deniz, Kemal, Tülay ne yapacak?’ tarzında gelen sorular ve ilgi üzerine kitabın devamını yazdı. En kısa sürede onu da raflarda göreceğiz.

Ama öncesinde, talep üzerine yazılan, Kasım ayında çıkacak olan, roman içindeki dış sesin konuştuğu tarzdakilere benzer yazılardan oluşan deneme kitabını okuyacağız.

İlgiyle ve merakla beklemekteyiz.


Satış rekorları kıran bu kitabı almak isteyen siz değerli okurlar >>>> Satın Al

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here