Her Biri Ayrı Bir Değer Olan ”Emekçi Kadınlarımız”

0

Her Biri Ayrı Bir Değer Olan: Emekçi Kadınlarımız

Merhabalar sevgili okur;
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle kadınlar üzerine yazmış olduğum bu yazımı siz değerli okuyucularımla buluşturmak istiyorum. Umarım keyifle okursunuz.

Bir dokunuşla yaşamınızı güzelleştiren kadınlar, hayatınızı anlamlı kılan ve birçok sıfata sahip olan bu dünyayı yaşanabilir kılan varlıklardır. En başta sizlere Allah’ın emanetleridir. Allah bu kadar değer veriyorken kadına, biz nasıl değersiz deriz? Kadınlar için bir gün değerli değildir. Kadınlar bir gün değerli değildir. Kadınlar her gün değerlidir. 365 günün 365 günü de değerlidir. Her insanı doğuran bir anadır. Kadın hayat verendir, hayatı renklendiren, yaşam veren, göğüs geren, meydan okuyandır. Güçlüdür, başarılıdır, çalışkandır, akıllıdır. Sevgidir, aşktır, mutluluktur, dosttur, bilendir, öğrenendir, öğretendir. Doğurandır, büyütendir, düşünendir, emek veren, özen gösteren, önemseyendir. KADIN HER ŞEYDİR. Hem anadır, cennet ayaklarının altındadır. Gerektiğinde babadır, çocuklarının her daim arkasındadır. Bazen bir çocuktur, hiç büyümeyen bir kız çocuğu. Aşçıdır, tamircidir, öğretmendir, doktordur… Her şeydir Kadın. Çocuğunun ilk öğretmenidir. Her çocuk annesinin yazdığı değerli bir eserdir. Çocuğu hastalandığında onun doktorudur. Evin bir yeri bozulduğunda tamircidir. Çeşit çeşit yemekleriyle bir aşçıdır. Elini attığı yeri güzelleştirir kadın. Ve bekledikleri tek şey sevgi, saygı, mutluluk, huzur ve değer gibi manevi kavramlardır. Her kadın birer çiçek gibidir. Kimisi gül, kimisi papatya, kimisi menekşe, kimisi lale… Nasıl ki bir çiçek suyunu verdiğiniz, bakımını yaptığınız ve onula ilgilendiğinizde açıyor size güzelliklerini sunuyor ve evinizi güzelleştiriyorsa kadınlarda öyledir. Mutlu bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Kadınlar sadece sevilmek, değer görmek isterler.

Koparmayın sakın çiçekleri dallarından
Ah eder açamazlar bir daha
Dallarında güzeldir onlar
Işık saçarlar tüm dünyaya
Ne zaman söndü ışıklar, işte o zaman karanlıktayız.

İslamda da kadın çok değerlidir.
Başının üstüne ayet, ayağının altına cennet vardır. Böylesi bir değere sahip olan kadınların toplumumuzda kıymetinin bilinmemesi de ayrı bir ironidir. Çünkü toplumumuza göre Kadın; gülmesin, gezmesin, bakmasın, yapmasın, konuşmasın… Hep kısıtlansın. Dur, bak, sus, otur, kalk, git. YETER! Tüm bunlar evde, okulda, sokakta, parkta, bahçede erkek için haksa kadın içinde haktır. Bu davranış biçimleri okumamaktan, bilmemekten, cahillikten kaynaklanır. Cehaletin de tek korkusu kadındır. Çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir. Bunu da Mustafa Kemal’in şu sözleri ile tamamlamak istiyorum:

“Bir milletin medeniyetlerini ölçmek istiyor musunuz? Kadınlarına nasıl muamele edildiğine bakınız.”

Ve unutmayalım ki sevgili okur, Kadınlarımızı anmak bir güne sığdırılmamalı, her gün kadınlar günü gibi onlara güzellikler sunulmalıdır. Sadece bugünü kutlayıp geri kalan günlerde hayatlarını zindana çevirmeyelim…

Yazımı halk ozanımız Neşet Ertaş’ın sözleri ile sonlandıracağım:

“Kadınlar insandır, biz insanoğlu.”

Bir gün değil, her gün 8 Mart olsun..

Dipnot: Kadına her türlü şiddetin son bulması temennisi ve Kadınlara bayan ya da kız gibi hitap etmekten uzaklaşıp, herkesin korkmadan “KADIN” diyebildiği günlerde buluşmak dileğiyle..

Sevgiyle kalın.?

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here