Hepatit Nedir? Bulaşıcı Mı? Tedavisi Mümkün Mü? Tırnak Makasınızı Kimseyle Paylaşmayın…

0
9
Hepatit rehabilitasyonu var mı bulaşıcı mı tırnak makasınızı sakın kimseyle paylaşmayın
Hepatit rehabilitasyonu var mı bulaşıcı mı tırnak makasınızı sakın kimseyle paylaşmayın

Hepatit bulaşıcı mıdır? Hepatit tedavisi var mı? Hepatit neden olur?

Karaciğer iltihaplanması olarak da bilinen hepatit; halsizlik, idrar renginde koyulaşma, cilt renginde ve göz aklarında sararma, dışkı renginin açılması, bazen ateş, iştahsızlık, hızlı yorulma gibi bulgularla ortaya çıkabiliyor. Hepatitin iyileşebilen bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, hijyenik şartların önemini işaret ederek tırnak makası, tıraş bıçağı, diş fırçası gibi malzemelerin ortak kullanılmaması gerektiğini vurguluyor. 

HEPATİT İYİLEŞTİRİLEBİLEN BİR HASTALIK

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, hepatitle ilgili bilgiler verdi. Hepatitin, karaciğer irininin Latince adı olduğunu belirten Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, “Genel olarak karaciğerin kendini yenileme kabiliyeti sayesinde tamamen iyileşebilen ancak bazen kronikleşerek kanser oluşumuna varan karmaşıklıklar doğurabilen bir hastalıktır” dedi.

TİPLERİNE GÖRE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, şunları söyledi: “Her ne kadar hepatit denince aklımıza , hepatit virüsleri dediğimiz ve A, B, C, D, E gibi alt tipleri olan virüs gurubu tarafından oluşturulan bir hastalık grubu gelse de bakteriyel, paraziter, fungal, ve hatta kimyevi ilaç yan tesiri, zehirlenme karaciğer zararları da olabilir. Muayenehane bulgular olarak ortak özellikleri olsa da, rehabilitasyon ve takip süreçleri birbirinden değişiktir, ve çoğunlukla viral hepatitler üzerinden hastalığın tartışması yapılır.”

BU BELİRTİLERE DİKKAT 

Hepatit bulguları hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, “Genel olarak, halsizlik, idrar renginde koyulaşma, cilt renginde sararma, göz aklarında sararma, dışkı renginin açılması, bazen ateş, iştahsızlık, hızlı yorulma, bazı kokulardan rahatsız olma, kabızlık gibi bulguları vardır. Karaciğerdeki iltihabın şiddeti ve sağlam karaciğer dokusu ölçüsü varlığına göre değişen, kaşıntı, cilt kanamaları gibi belirtiler de gözlemlenebilir” dedi.

ORTAK KULLANIM ARAÇLARINA DİKKAT

Hastalıkla ilgili tehlike etkenlerinden de bahseden Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, özellikle diş fırçası, tıraş bıçağı ve tırnak makası gibi aletlerin ortak kullanımına dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu: “Genel olarak viral hepatitlerden bahsettiğimize göre, gruplar halinde tehlikelerin tanımlanmasında fayda vardır. Hepatit A ve hepatit E fekal-oral olarak belirlenen, virüs ile kontamine yiyecek ve suların yenmesi-içilmesi ile bulaşır. Hepatit B, hepatit C ve hepatit D ise, kan yolu, cinsel yol, tamlığı bozulmuş tenden dolaysız temas ve anneden bebeğe plasenta yolu ile geçebileceği gibi, genel olarak hepatit B ve D kan yolu, cinsel temas ile, hepatit C ise ortak malzeme kullanımına ortam hazırlayan uyuşturucu kullanımı, vurma yaptırma gibi yollarla bulaşır. Başka bir deyişle kirli sular ve bu sularla kontamine besinler, hasta şahıs ile cinsel temas, hasta bireyin kan ve beden akışkanları ile temas esas tehlike etmenleri olup, diş fırçası, tıraş bıçağı, tırnak makası gibi malzemelerin ortak kullanımı da tehlike etmenlerindendir.”

KORUYUCU AŞILAR VAR 

Bazı olaylarda bedenin bağışıklık sisteminin hastalığı yendiğini, yalnızca yardım tedavisi verildiğini, kimilerinde ise ilaç tedavisinin şart olduğunu belirten Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, küçük bir kısım hasta grubunda tedavi imkânlarının hali hazırda incelendiğini söyledi. Başaran, hastanın, var olan hastalığının hangi grupta yer aldığını bilmesi için bir uzman doktora kontrol olması gerektiğini vurguladı.

HİJYEN ŞARTLARINA ÖZEN GÖSTERİN 

Hepatit A, hepatit E ve hepatit B için koruyucu aşı bulunduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Yakup Hakan Başaran, “Ancak genel olarak, hijyen şartlarına uyulması, kan ve beden akışkanlarını barındıran ortak malzemelerin kullanımından sakınılması, gıdaların sterilizasyonu korunmada büyük ölçüde yeterlidir. Belirtileri fark eden hastalarımızın ise kesinlikle bir uzman hekimden destek alması öneri edilir” diye konuştu.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here