Hayvanlar Bizi Seviyor mu?

0

Hayvanları sever misiniz ? Dostluklarına inanır mısınız? Evde beslemenin yanlış olduğunu düşünenler vardır aranızda. Ama herkes müstakil evlerde oturmuyor ki! Ne yapalım apartmandayız diye sevgilerinden uzak mı kalalım?
Bence kalmayalım. Kendimi bildim bileli hayvan besliyorum ben.
Apartman hayatına uyarmış uymazmış çok da umursamadan, hayvanın gereksinimlerini karşılayacağıma inandığım her şekilde besledim.
Çocuklarım da hayvan sevgisi merhameti nedir bilerek büyüdüler.

Hiç düşündünüz mü insanlar evin içinde neden hayvan besler? Onlara kattığı şey nedir?
Sanırım beslediğim ilk hayvanım civcivdi. Öyle kutuda falan değil, evin içi ona serbest bölge. Sağolsun anneciğim bu konuda bizi hiç kırmaz, elimizde ıslak bezlerle takip etmek koşuluyla beslememize izin verirdi..
Civciv dediğime bakmayın kocaman tavuk olana kadar dururdu bizimle 🙂
İnsan kocaman tavuğu koltuğunun altına alıp niye besler ki?

Sonrasında kuş, balık, kedi, köpek, tavşan, güvercin de besledim. Ama o beslediğimiz kara tavuğumuzu hiç unutamadım. Yolda yürürken bir köpek gibi yanımızda gidişini asla unutamam:)

Hayvan beslemek deyince ilk akla gelen evde beslemek oluyor ama aslında sokak hayvanlarına düzenli olarak yiyecek vermek de beslemektir.
Ya da kocaman bir at çiftliği kurmak 🙂
İnsandaki merhamet duygusu, gösteriş duygusu, liderlik ruhunun dışa vurumu, şiddet eğilimli oluşu, ya da çok zayıf karakterli oluşu beslediğimiz veya hayalini kurduğumuz hayvanlarla ifade ediliyor biliyor musunuz ?

Örneğin kedi besleyenler lider ruhlu insanlar, kuş besleyenler daha evcimen özgürlüğüne çok düşkün olmayanlar, minik süs köpeği besleyenler gösterişe düşkün, balık besleyenler önce dış görünüş diyenler. İşte bunun gibi özelliklerimizi, seçtiğimiz hayvanlarla dışa vuruyoruz.

Yalnız bir insan düşünün küçük bir kedinin onun hayatına kattığı şeyleri gözden geçirelim. Aslında yalnızlık duygusu birine ihtiyaç duymak değil, ihtiyaç duyulmayı istemekten ileri gelir. En azından benim düşüncem böyle. İşte yalnız insanlar bu yüzden evde hayvan beslerler. Bilir ki orada biri kendisine ihtiyaç duyuyor, eğer o olmazsa aç kalacak, susuz kalacak, canı sıkılacak. Bunları yerine getirdiği zaman aslında tatmin ettiği şey kendi duygularıdır.
Ya da tam tersini düşünelim; kalabalık bir ailede çoluk çocuk var demeden hayvan besleyenler neden besler ?


Çocuk gelişiminde hayvan beslemenin yeri önemlidir bence. Merhamet ve sorumluluk duygusunu çocuğa verebileceğimiz en iyi yoldur Kendisine ihtiyacı olan bir şeye bakmak, onun sorumluluğunu taşımayı öğrenmek, çocuğun hayatına pek çok şey katar. Onun da bir canlı olduğunu bilmek, sevmek, ilgi göstermek ise merhamet duygusunu aşılayıp, insanlarla olan ilişkisine katkı sağlar…
Her iki noktada da insanların durumundan söz ettik.
Hayvanların bu durumdan kazandıklarına gelince.
İşte burada işin rengi biraz değişiyor ve bizlere biraz duyarlı olmak düşüyor. Kendi zevklerimiz için saçma sapan kıyafetlerle süslediğiniz hayvanları, doğalarına aykırı bir şekilde, şekilden şekile sokmak asla duyduğumuz sevgiyi gösteremez. İhtiyaçlarını gözetmeden sadece kendi zevkimiz için onlara evimizi açmak kesinlikle merhametsizliktir. Doğadan alıp eve kapatmak, ya da uygunsuz iklim şartlarında beslemeye çalışmak hayvanlara yapılacak en büyük kötülüktür.

Hayvan beslemenin sorumluluğuna erememiş kişiler lütfen onları evde esir etmeyin. Çocuğunuz eğlenecek diye veya siz bir köpekle sosyalleşip bir başka köpekli arkadaşın dikkatini çekeceksiniz diye onları evinize getirmeyin. Komik kıyafetler giydirip eve hapsetmeyin. Duyarlı birisi hayvanın mutluluğunu da düşünmelidir.


Hayvan severlik adına saçma sapan bakımlar yaptırıp, kuaförlerde süsleyip kendi egonuzu tatmin etmeyin.
Eğer sokakta gezen pislenmiş bir hayvana dokunup oynaşabiliyorsanız ve bundan keyif alıyorsanız gerçek bir hayvan seversiniz.

Hayvanları beslemek mutluluk getirir diye bir şart yok ama bir hayvana yardım etmek etmek, karnını doyurmak, hatta özlediği ortamına kavuşturmak işte bunlar gerçekten mutluluk getirir.

Son olarak şunu söylemek istiyorum:
Hayvanları sevmek zorunda değilsiniz ama onları beslemek veya sadist duygularla onlara  zarar vermemek zorundasınız.

Sevgiyle kalın efendim…

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here