Hayvan Deneylerine Son!

0
12

Bilim Adamları, Anesteziye İnsanlar ve Hayvanlar Gibi Cevap Veren Bitkileri Keşfetti. Bu Hayvan Testlerini Sona Erdirebilir.

 

İlk kez 19. yüzyılda alkol gibi ham yöntemlere alternatif olarak kullanılan anestezi dünyadaki tıbbi sistemlerin kritik bir parçası oldu. Şu anda anesteziler hayvanlar üzerinde test edilmekte, bu etik olarak sorgulanabilir ve etkisiz sonuçlar verebilir. Ancak yeni bir çalışma, bu ilaçları nasıl test ettiğimizi sonsuza kadar değiştirebilir. Araştırmacılar son dönemde bitkilerin anestezilere insanların ve hayvanların yaptığı gibi tepki verdiğini keşfettiler.

 

Bu araştırma, Mimosa yaprakları, bezelye sarmaşığı, Venüs sineği trampetleri ve saman tuzağındaki etkileri araştırdı. Venus flytraps anestezilere maruz kaldığında, elektrik sinyalleri üretmeyi durdurdu. Tetik tüylerine dokunulduğunda bile tuzakları açık kaldı. Benzer şekilde, bezelye hasırları maruz kaldıklarında spiral bir şekle sokuldu ve tüm özerk hareketlerini tamamen durdurdu. Bütün bu bitki türlerinde anestezi bitkinin özerk ve dokunmaya dayalı hareketleri kaybetmesine neden oldu.

 

Bu çalışma, anestezinin tam olarak canlıları ve işlevselliğini nasıl etkilediğini anlamamızı sağlamıştır. Pratik olarak konuşursak bu bilim insanlarını hayvan modelleri üzerindeki testleri bitkilerdeki anestezi testine itebilir. Bu durum daha uygun, maliyetli ve kontrol edilmesi daha kolay olabilir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here