Haydarpaşa’da Ortaya Çıkan 1700 Yıllık Arkeolojik Kalıntılar Havadan Görüntülendi

0
Haydarpaşa'da Ortaya Çıkan 1700 Yıllık Arkeolojik Kalıntılar Havadan Görüntülendi
Haydarpaşa'da Ortaya Çıkan 1700 Yıllık Arkeolojik Kalıntılar Havadan Görüntülendi

Tarihi Haydarpaşa Garı’na giden tren raylarının yapımı sırasında ortaya çıkan ve 1700 yıl kadar öncesine ait olduğu öne sürülen arkeolojik kalıntılar,havadan görüntülendi. Görüntülerde geniş bir alana yayılan kent gözler önüne serilirken, kalıntıların 500 metre uzaklıktaki Ayrılık Çeşme durağına uzandığı öğrenildi.

KAZILARLA ARKEOLOJİK BULUNTULAR ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR

İstanbul trafiğinin çözümüne büyük katkı getirmesi beklenen yeni banliyö hattı çalışması kapsamında raylar bir yandan yenilenirken, bir yandan da kazılar sonucu ortaya çıkan arkeolojik buluntular çıkmaya devam ediyor. Son olarak Tarihi Haydarpaşa Garı’nın peronlarına giren rayların yenileme çalışması sırasında ortaya çıkan ‘şehir’ bilim insanlarını ve meraklılarını adeta büyülüyor.

1700 YIL ÖNCESİNE DAYANDIĞINI TAHMİN EDİLİYOR

Oldukça geniş bir alana yayıldığı belirlenen arkeolojik buluntularla dolu alanın 1700 yıl kadar öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Roma döneminde liman kenti olarak kullanıldığı değerlendirilen arkeolojik alandaki çalışmalar, uzman arkeologlar ve sanat tarihçileri tarafından yürütülüyor.

ESERLER, İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ MÜDÜRLÜĞÜ DENETİMİNE VERİLDİ

2018 yılının Temmuz ayında mühendislerin arkeolojik buluntularla ilk kez karşılaşması üzerine Haydarpaşa Kentsel ve Tarihi SİT Alanı’nda bulunmaya başlayan arkeolojik eserler, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararlarıyla İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetimine verilmişti.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Roma dönemi olan 4. yüzyıla dayandığı kabul edilen buluntular, havadan görüntülendi. Görüntülerde Haydarpaşa Garı’ndan başlayarak yüzlerce metre uzayan alandaki şehrin kalıntıları gözler önüne seriliyor. Öte yandan, alandaki işçiler ve bilim insanları da çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here