Haydarpaşa Garı’nda Yangın

0

İlk tren düdüğü gar binası yapılmadan 22 Eylül 1872’de ahşap raylar üzerinde çalınan,

İstanbul’un simgelerinden biri olan, Türk filmlerine ve tarihe de sık sık konu olan Haydarpaşa Garı,

İlk yanma felaketini, hepimizin hatırladığı, 2014 yılındaki içimizi korkutan o küçük yangından yıllar önce yaşamış.

6 Eylül,

1917 yılı, Birinci Dünya Savaşı zamanı…

Haydarpaşa Garı’nda, Suriye Cephesi’ndeki Dördüncü Ordu’ya asker, silah ve cephane götürmek üzere harekete hazır bekleyen bir trenle, yolcu dolu bir banliyö treni ateş aldı. İstanbul’un suretlerinden biri olan gar, bu büyük bir patlamayla beraber alev alev yandı.

Asker dolu iki tren, gar çalışanları ve yolcu dolu bir banliyö treni içinde yüzlerce insan feci şekilde yanarak hayatını kaybetti. Patlamanın şiddetiyle yer sarsılmış, civardaki binaların camları kırılmış, Kadıköy Çarşısına şarapnel yağmıştı. Bu büyük bir patlamada çarşıdaki esnaf ve civardaki insanların kaçışırken oluşturduğu, kargaşa ve panikten ezilerek yaralananlar olmuştu.

Patlamadan 7 saniye sonra bir ikinci patlama garın tamamının alevler içinde kalmasına ve iki gök kubbesinin uçmasına sebep olmuştu. Cephane stoklarının peş peşe infilakı, her geçen dakika, ölü sayısını artırıyordu.

İnsanlar yakınlarını bulmak için Haydarpaşa’ya akın etmişti. İstanbul’a yanık kokusu ve yakınlarını kaybedenlerin ağıt sesleri hakim olmuştu

PATLAMANIN SEBEBİ NEYDİ?

Patlamanın sebebi olarak İngiliz uçağının bombardıman yaptığı söylendi. Çünkü, Birinci Dünya Savaşı’nın tüm hızıyla sürdüğü zamanlardı. O sıralarda İngiliz savaş uçakları, sık sık İstanbul semalarında beliriyor, birkaç yere bomba attıktan sonra uzaklaşıp gidiyorlardı.

Yangın sebebiyle ilgili, bir düşman denizaltının Çanakkale’yi geçerek Haydarpaşa’yı vurduğu ya da Alman ordusundaki bir Fransız ajanının sabotajı olduğu iddiaları da ortaya atılmıştı.

GAZETELERE SANSÜR;

Ölü sayısı belli değildi, bini aştığı söyleniyordu. Ama bu rakam hiçbir zaman açıklanmadı. İktidardaki İttihat ve Terakki Hükümeti, gazetelere sansür koymuş, hükümetin yayın organı Tanin birkaç satırlık resmi bir tebliğle yetinmişti.

 

BİLANÇO

Yangında hayatını kaybedenlerin yanı sıra acı sonuçlar da vardı;

Yapımı yıllar süren muhteşem gar binası çok kötü durumdaydı. Çatısı yanmış, Sivri kuleleri uçmuş, tüm camları kırılmıştı. Buna rağmen Haydarpaşa Garı hala ayakta duruyordu.

Ama liman tesisleri, ambarlar, personel binaları da yerle bir olmuştu. Haftalardır Yıldırım Ordularına gönderilmek üzere Haydarpaşa’da toplanan yüzlerce ton cephane ve erzak da yok olmuştu. Bu durum, Suriye ve Irak’taki Türk-Alman Cephesi’ni olumsuz etkileyecek, hatta cephenin düşmesine yol açacak etkenler arasında yer alacaktı.


Yazıyı Hazırlayan : Ayşen Ilgın

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here