Hayatın Sırrı 10 Mucize Yiyecek

0

Şifalı Besinlerle Sağlığınızı Koruyun
İstenilen kiloda olmak, kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklardan korunmak için mutfağınızda kereviz sapı, kırmızı pancar, beyaz turp gibi besinlere mutlaka yer açın. İşte kış ve bahar aylarında hastalıklara karşı koruyan 10 şifalı yiyecek

SARIMSAK
 Parazit düşürücü, mantar öldürücü, tansiyon düşürücü, mikrop karşıtı, kolesterol dengeleyici, derin uykuya yardımcı, damar sertliğini yavaşlatıcı, kan sulandırıcı ve cinsel isteği artırıcıdır. İçinde A, B, C  vitaminleri bulunur. Nezle ve vücut salgılarını önler. Dıştan sürüldüğünde uçuk ve arpacığı azaltır.
Dikkat: Sarımsak aşırı tüketildiğinde ( mideyi tahriş edebilir. Ayrıca düşük tansiyon hastaları ve kan sulandırıcı alanlar aşırı sarımsak tüketiminden kaçınmalı.

ŞALGAM SUYU
Şalgam turpgillerdendir. Şalgam suyu mor havuç, şalgam turbu, bulgur, su ve tuzla yapılır. Bol potasyum içerdiği içi yüksek tansiyona karşı koruyucudur. Ayrıca prostat kanserinden korunmak için yaralıdır. Kükürtlü bileşikler ve kalsiyum içerir. Şalgam suyunu cam şişede almanız önerilir. Genel sağlık yararları açısından iştah açar, kansızlığa karşı iyi bir kaynaktır. Hazmettirici özelliği vardır.

KEFİR
Sütün özel bir teknikle mayalanması sonucu elde edilir. Kafkasya toprakları orijinal yeridir. Kefirin hücre yenileyici, bağırsaklarda gıda maddelerinin birikmesini önleyici etkileri vardır. Bağırsak florasını düzenler ve vücut için yararlı bakterilerin çoğalmasını, zararlı mikroorganizmaların ise azalmasını sağlar. Çok iyi bir kalsiyum ve protein kaynağı olduğu için kemikler, saç, tırnaklar için çok yararlıdır. Japonya’da yapılan ciddi araştırmalarda kansere karşı koruyucu etkisi bulunmuştur. Vücut direncini arttırır, içindeki ‘triptofan’ sinir sistemini kuvvetlendirir. Kefir ayrıca iyi bir B vitamini kaynağıdır.

YULAF EZMESİ
Ülkemizde bol yetişen ve ucuz bir besindir. Binbir derde devadır. Kolesterolü düşürür, bağırsakları çalıştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tok tutmayı sağlar, sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur. Kan şekerini dengeler. Erkeklerde cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Günlük 1 kahve fincanı kadar tüketebilirsiniz.

AYVA
Ağız kokusunu azaltır. Ayva suyu ishale iyi gelir. Çocuklarda ve hamilelerde son derece yararlıdır.  Ayrıca varis sorunu olanlarda faydalı olabilir. Ayva çiçeği anne sütünü artırır. Şeker hastaları da miktarını abartmadan ayva tüketebilir. Ayva dudak çatlaklarına, sinir zayıflıklarına ve sık tekrarlanan ağız yararlarına karşı yararlıdır.

KIRMIZI PANCAR
Tam bir sağlık deposudur. Kanser ve ciddi hastalıklara karşı yüksek oranda antioksidan içerir. A, B, ve C vitaminlerinden çok zengindir. İştah açıcı, besleyicidir. Sindirime yararlıdır, içeriğinde fosfor, demir, bakır, potasyum, beta karoten, boron, çinko ve folat boldur. Özellikle kansızlıktan yakınan kişiler için çok yararlı ve yüksek tansiyona karşı şifa kaynağıdır. Pişirip tüketilebileceği gibi çiğ olarak diğer meyvelerle suyu sıkılıp içilebilir.

UZUN BEYAZ TURP
 Son araştırmalarda kansere karşı çok etkili ve koruyucu olduğu saptandı. Vücudu temizleyici etkisi vardır. Son yıllarda obeziteye (aşırı şişmanlık) karşı mücadeleye kullanılan önemli gıda maddelerinden biridir.İçinde A, B, C vitaminleri, kalsiyum ve demir bulunur. İdrar söktürücü ve kan temizleyici özelliiği vardır. Kabızlığa iyi gelir. Özelliklediş, saç, tırnak dokularını güçlendirir.

KEREVİZ SAPI
 Kerevizin kendisi ayrı, sapı ayrı şifa kaynağıdır. Kereviz sapı tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Vücut şişlikleri ve iltihabi durumlara karşı yararlıdır. İçindeki K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Yoğun magnezyum içeriği vücudun ödem sökmesini sağlar. Kemiği güçlendirir. Bazı görüşlere göre; kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Ayrıca bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

KESTANE
Kış ve bahar aylarının vazgeçilmezlerinden olan kestane, şeker katmadan tüketildiğinde çok faydalıdır. Besleyicidir, Bl, B2 ve C vitamini içerir. İçinde bitkisel yağlar, proteinler,fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir vardır. Kış ve bahar aylarında zihinsel ve fiziksel yorgunluğa iyi gelir. Ayrıca varisi ve kasları zayıf olanlarda yararlıdır.

ZERDEÇALSafra kesesinde kasılmayı uyararak kesenin boşaltılmasını sağlar.Hazmı kolaylaştırıcı ve gaz gidericidir. Özellikle astım, Alzheimer, çıban, soğuk algınlığı,epilepsi (sara), baş dönmesi böxek sokmaları,sarılık ve mantara karşı kullanılır.Son yıllarda kansere karşı koruyucu özelliği bilimsel çevrelerde çok sık dile getiriliyor. Ülserde,romatizmal artritte (iltihaplı romatizma) ve deri hastalıklarında kullanılabilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here